Щоб жити довше та якісніше, потрібно стежити за якістю та кількістю сну. Час пробудження також відіграє велике значення.

Зазвичай людей за цією ознакою поділяють на «жайворонків» та «сов». У дослідженні, опублікованому в Chronobiology International, йдеться про те, що перші живуть довше других.

У «сов» пік працездатності посідає другу половину дня, рахунок чого вони можуть засиджуватися ночами. За словами опівночі, саме у цей час їх відвідує натхнення. «Жайворонки» легко встають рано-вранці і найбільшої активності досягають у першій половині дня, проте вже годині до десятої вечора їх хилить у сон.

Фахівці вивчили дані 433 268 осіб віком від 38 до 73 років. Вони стежили за їхнім здоров’ям у середньому шість із половиною років, відслідковуючи причину смерті.

Читайте також:  Болі в тілі вранці можуть виникати через неправильну позу уві сні або хворобу

Після врахування віку та статі, шкідливих звичок, індексу маси тіла, тривалості сну та інших змінних експерти виявили, що порівняно з «жайворонками» у «сов» ризик смерті з будь-якої причини збільшено на 10 відсотків.

Імовірність психологічних розладів у опівночі майже вдвічі вища, ніж у тих, хто рано встає. Ще у них на 30 відсотків вища ймовірність розвитку цукрового діабету.

Ризик респіраторних захворювань у «сов» був на 23 відсотки вищими, а шлунково-кишкових захворювань – на 22 відсотки.

Шлунково-кишкові розлади включають такі стани, як запор, синдром подразненого кишечника, геморой, тріщини заднього проходу, абсцеси, анальні нориці, інфекції, дивертикулярні захворювання, коліт, поліпи товстої кишки та рак.

Читайте також:  Як за станом язика дізнатися про здоров'я людини

За словами автора дослідження Крістен Л. Кнутсон, професора неврології в Північно-Західному університеті, тип «сова» частково зумовлюється генетикою, але за бажання можна внести корективи у свій «розклад» і стати «жайворонком».

Кнутсон радить поступово лягати і вставати раніше, уникати смартфонів перед сном і зрештою вийти із «зони сови».

Зазвичай виділяють три основні хронотипи: ранній («жайворонки»), проміжний («голуби») і пізній («сови»). Іноді в дослідних цілях застосовують детальнішу градацію — до семи хронотипів.

Наприклад, бувають дуже ранні «жайворонки» і дуже пізні «сови». Перші лягають не пізніше пів на восьму вечора, а прокидаються о пів на п’яту ранку. Їхня схильність до раннього відходу до сну називається FASPS – сімейний синдром передчасної фази сну (familial advanced sleep phase syndrome).

Читайте також:  Огляд язика вранці дозволяє помітити ознаки проблем зі здоров'ям

Дуже пізні «сови» не сплять всю ніч і засинають ближче до світанку. Такий стан називають DSPS – синдромом фазової затримки сну (delayed sleep phase syndrome).