У розпал літа відпочинок на природі може здатися порятунком, поки не вкусить кліщ. Напевно, ви вже чули про інфекції, які розносять кліщі, і одним з них є кліщовий енцефаліт. Але переживати завчасно не варто. Для початку, вам знадобиться витягти кліща. Потім його потрібно здати на аналіз, (куди можна здати кліща на аналіз в Києві ми вже писали раніше), щоб виключити можливість зараження на бореліоз. А кліщовий енцефаліт? На жаль, цей аналіз кліща не покаже зараження енцефалітом. У таких випадках рекомендується уважно стежити за будь-якими змінами здоров’я і вирішувати, чи потрібно вам до інфекціоніста за напрямком на аналіз крові.

Як відбувається зараження кліщовим енцефалітом

Кліщовий енцефаліт – це вірусна інфекція, яка передається із слиною комах і має три різновиди, залежно від місця проживання рознощика: центрально-європейський, далекосхідний і сибірський кліщовий енцефаліт. Захворювання, якщо його вчасно не лікувати, вражає центральну і периферичну нервову системи і може призвести до паралічу і смерті.

Рознощиками енцефаліту є іксодові кліщі, які водяться в Україні. Звичайно, не всі кліщі заражені вірусом, і укус кліща ще не означає, що ви інфіковані. Але кліщ-рознощик енцефаліту зберігає вірус все своє життя і заражає будь-яку живу істоту, яку вкусить. Тому, заразитися енцефалітом можна навіть не від самого кліща, а, наприклад, від некип’яченого молока корови, яку колись вкусив кліщ. Інфекція може потрапити в організм через відкриту рану, слизові оболонки рота і очі, якщо, наприклад, розчавити кліща руками.

Найважчий варіант: коли зараження кліщовим енцефалітом супроводжується іншими інфекційними захворюваннями (кір, герпес, гепатит, вітрянка), тоді вплив вірусу на тканини мозку набагато більш руйнівними.

Симптоми кліщового енцефаліту

В кров і лімфу вірус кліщового енцефаліту потрапляє не відразу, спочатку він розмножується в місці укусу кліща. На жаль, візуально ці зміни визначити складно і тривають вони недовго – 1-2 дня. Перші симптоми інфікування кліщовим енцефалітом проявляються тільки тоді, коли вірус пошириться по всьому організму.

Перші симптоми можуть проявиться через два тижні після укусу, а то і через 20 днів і спочатку нагадують застуду. Людина, заражена кліщовим енцефалітом, відчуває слабкість, ломоту і озноб, температура може підвищуватися до 38-40 градусів. Але є випадки, коли на перших стадіях енцефаліту взагалі немає ніяких симптомів.

У деяких людей після контакту з інфекцією виробляються антитіла і організм самостійно бореться з енцефалітом. Така специфіка їх захисних сил організму. Весь цей процес проходить абсолютно без симптомів. У щасливчиків навіть може виробитися імунітет до вірусу. Правда, випадки ці нечисленні.

Є ще один не найгірший варіант. Природа людини така, що організм сам намагається уберегтися від інфекцій. Найкраще озброєна саме центральна нервова система, мозок. Перед тим як дістатися до мети, вірус повинен подолати гематоенцефалічний бар’єр на шляху до мозку. Якщо у людини сильний імунітет, ризик ускладнень набагато менший.

Важкість захворювання і терміни одужання також залежать від форми захворювання на кліщовий енцефаліт. Їх виділяють п’ять: гарячкова, менінгеальна, менінгоенцефалітічна, поліоміелітична, полірадикулоневритична.

вакцина від енцефаліту 

Симптоми кліщового енцефаліту в гарячковій формі

Це найлегша форма перебігу кліщового енцефаліту. Ураження головного і спинного мозку в цій формі зазвичай не спостерігаються. Ускладнення, якщо захворювання не супроводжується іншими хворобами, бувають вкрай рідко. Третина людей легко переносять гарячкову форму енцефаліту, деякі навіть не здогадуються про те, що підхопили вірус. І все ж, сподіватися на імунітет не зовсім розумно, і при перших симптомах кліщового енцефаліту в гарячковій формі потрібно звернутися до лікаря.

Гарячковий період в середньому триває від трьох до п’яти днів, але також може закінчитися протягом декількох годин. Напади лихоманки здатні атакувати двічі. При цьому можуть турбувати різні типи головного болю, м’язи слабшають, нудить і хилить в сон.

Симптоми кліщового енцефаліту у менінгіальній формі

Це найпоширеніший тип прояву кліщового енцефаліту. Спочатку симптоми нічим не відрізняються від попередньої більш легкої форми перебігу хвороби. Але після укусів кліщів, крім температури і загальної слабкості, може спостерігатися ригідність м’язів потилиці, мимовільне згинання рук і ніг, рефлекторне підняття плечей і ін. Весь організм у цей час піддається загальній інфекційній інтоксикації, а й в цій формі ускладнення трапляються вкрай рідко, а лікування проходить успішно.

Симптоми менінгоенцефалітичної форми кліщового енцефаліту

Не складно помітити, що тяжкість перебігу форм кліщового енцефаліту йде по наростаючій. Але є і хороша новина. Чим важча форма захворювання, тим рідше зустрічаються випадки захворювання саме в цьому виді.

Тільки близько 15% інфікованих вірусом переживають менінгоенцефаліт. Випадок дійсно складний, так як у хворого можуть траплятися галюцинації та марення, епілептичні припадки (аж до отримання епілептичного статусу). Також можуть відмовляти м’язи язика, в особливо рідкісних випадках – шлункова кровотеча (супроводжується кривавою блювотою) і параліч.

Через порушення роботи мозку можуть відбуватися збої в роботі дихальної системи, а також судин і серця.

Симптоми кліщового енцефаліту у поліоміелітичній формі

Ця форма кліщового енцефаліту починається, як і всі попередні: із загального нездужання протягом 1-2 днів, але потім захворювання стрімко прогресує, впливаючи на роботу мозку. Уже в перші тижні (а іноді і дні) помітні ознаки ураження м’язів шиї і плечей. Обвисає голова, змінюється постава. Протягом 7-12 днів погіршується здатність рухатися, а до кінця другого тижня уражені м’язи і зовсім можуть відмовити. Часткові оніміння і втрата чутливості рук і ніг можуть посилюватися і переростати в параліч.

Симптоми кліщового енцефаліту у полірадикулоневритичній формі

Це найскладніша і вкрай рідкісна форма кліщового енцефаліту, яка починається зі звичайних «мурашок» і поколювань. Після цього тіло поступово охоплює параліч, починаючи з м’язів ніг. Коли перестають працювати м’язи верхньої частини тулуба, настає параліч глотки, гортані і язика, порушуючи дихання людини.

кліщовий енцефаліт
 

Діагностика і лікування кліщового енцефаліту

Ризик заразитися саме кліщовим енцефалітом порівняно невеликий. Тільки п’ять відсотків кліщів є рознощиками кліщового енцефаліту.

Навіть після укусу кліща лихоманка, температура і ломота в м’язах не завжди свідчать про цей вірус. Це може бути просто збіг і банальна застуда, а також – інші небезпечні захворювання, такі як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) або менінгіт. Тим більше ці захворювання можуть послабити опірність організму вірусу того ж кліщового енцефаліту. Поставити діагноз «кліщовий енцефаліт» можливо тільки після лабораторного аналізу. Причому точна діагностика можлива тільки з другого тижня хвороби.

Дізнатися, наскільки далеко пробрався вірусний енцефаліт та за які саме частини організму він взявся, допомагають аналізи: від перевірки ПЦР (полімеразна ланцюгова реакція) крові, ліквору і лімфи на наявність вірусу, до перевірки на антитіла, що теж свідчать про вірус.

На ранніх стадіях кліщовий енцефаліт лікується за допомогою імуноглобуліновой терапії: інфікованим вводять вакцину від кліщового енцефаліту, а в разі загострення рекомендується постільний режим, призначають курс вітамінів і дієту.

Якщо тяжкість кліщового енцефаліту середня або важка, в організм вводиться гамма-глобулін, який знижує прояв симптомів кліщового енцефаліту. А різні препарати для збереження водно-електролітного балансу в організмі хворого сприяють одужанню.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ УКУСУ КЛІЩА

КОМАРИНИЙ ЕНЦЕФАЛІТ