“Куріння викликає рак легенів”. Цей та багато інших застережних написів можна побачити на пачках сигарет. Вчені давно відзначили, що куріння є основним чинником розвитку раку легенів, але не єдиним! Захворіти можуть і ті, хто жодного разу не пробував курити.

Рак легенів і куріння

Медична статистика приголомшує! Близько 90% випадків раку легенів виникає внаслідок зловживання тютюнопалінням. При цьому ризик розвитку цього захворювання збільшується пропорційно кількості викурених сигарет за певний проміжок часу.

Ризик розвитку раку легенів у курців розраховують за кількість пачко-років. Це число пачок сигарет, що викурюються в день, помножене на кількість років куріння. Наприклад, якщо людина курить 2 пачки на день протягом 15 років, то тривалість куріння становитиме 30 пачко-років. При тривалості куріння 30 пачко-років і більше вірогідність розвитку раку легенів розцінюється як максимальна.

Відзначимо, що ризик розвитку раку легкого при палінні трубок або сигар не так великий, як у випадку з сигаретами, проте також існує.

Пасивне куріння

Як показують дослідження, ризик розвитку раку легенів існує і при пасивному курінні. Так, якщо ви часто піддаєтесь пасивному курінню, то ймовірність появи раку легенів збільшується на 24%. Дослідження в США показали, що щорічно в Америці від пасивного куріння помирає близько 3000 чоловік.

Рак легенів і генетична схильність

Незважаючи на те, що переважна більшість випадків раку легенів пов’язані з курінням, тим не менш, ця хвороба може розвинутися і у некурящих. Відомо, що спадковість може відігравати певну роль у розвитку цієї патології. Численні дослідження показують, що ймовірність розвитку раку легенів підвищується, якщо є сімейні історії хвороби серед кровних родичів. Вчені виявили певні мутації в шостій хромосомі, які можуть бути пов’язані з раком легенів. У той час у курців є мутації у п’ятнадцятій хромосомі. У цьому зв’язку передбачається, що рак легенів у курців також є генетично детермінованим, просто куріння виступає в ролі пускового механізму.

Забруднення повітря

Забруднення повітря і рак легенів

Вихлопні гази автомобілів і промислові відходи, що забруднюють атмосферу, збільшують вірогідність розвитку ракових захворювань, у тому числі і раку легенів. За статистикою, від 1 до 3% випадків смертей від раку легенів пов’язані із забрудненою атмосферою. Деякі експерти запевняють, що ймовірність розвитку раку легенів при тривалому впливі забрудненого повітря така ж, як і у випадку пасивного куріння.

Рак легенів і азбест

В даний час азбест заборонений у багатьох країнах світу. Доведено, що силікатні матеріали, що входять у вироби з азбесту, можуть розщеплюватися на мікроскопічні волокна, які, потрапляючи в легені, можуть там перебувати все життя, провокуючи розвиток дрібноклітинного і недрібноклітинного раку легенів.

При контакті з азбестом на робочому місці ймовірність розвитку раку легенів збільшується в 5 разів. А якщо при цьому робочий ще й курить, то ймовірність появи злоякісної пухлини в легенях може збільшуватися до 50-90 разів!

Газ радон і рак легенів

Радон – це інертний безбарвний газ, який є продуктом розпаду урану. Згідно з медичною статистикою, причиною смерті від раку легенів в 5-12% може виступати саме газ радон.

У житлові будинки радон може потрапляти з підвальних приміщень, ґрунту, щілин в фундаменті або водопровідних труб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 НЕЙМОВІРНИХ ФАКТІВ ПРО РАК

ПРОФІЛАКТИКА ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

РАК ЛЕГЕНЬ