Однією з найбільш частих причин звернення до лікаря можна назвати кашель. Цей симптом супроводжує практично всі захворювання органів дихання. Які ж методи лікування застосовуються при даній патології?

У холодну пору року лідируючу позицію серед причин звернення до лікаря займають хвороби органів дихання. Лікування таких захворювань має бути комплексним і включати застосування препаратів, які впливають на їх причину (етіотропна терапія), зменшують симптоми (симптоматична терапія) і відновлюють порушені функції організму (підтримуюча терапія). Комплекс медикаментів для терапії конкретного захворювання визначає лікар на основі діагнозу та стану пацієнта.

Що таке кашель

Характерний симптом більшості захворювань органів дихання – це кашель.

Кашель є складним захисним рефлексом, який необхідний для очищення дихальних шляхів від мокроти, пилу та інших сторонніх тіл. Внаслідок подразнення нервових закінчень у слизовій оболонці дихальних шляхів виникає імпульс, який йде в кашльовий центр, розташований в довгастому мозку, а звідти – до м’язів гортані, грудних м’язів, бронхів, діафрагми, м’язів черевного преса. Ці м’язи скорочуються, значно підвищуючи тиск у грудній клітці і дихальних шляхах. На висоті скорочення м’язів відбувається сильний видих, який супроводжується специфічним звуком – це і є кашель. Центр кашлю контролює кора головного мозку, тому людина може викликати довільний кашель при необхідності.

Види кашлю

Прийнято виділяти два основних види кашлю – сухий і вологий. Сухим є кашель, який не супроводжується виділенням мокроти. Даний вид кашлю ще називають непродуктивним. Сухий кашель може виникати в результаті набряку слизової оболонки дихальних шляхів, бронхіального спазму, подразнення кашльових рецепторів чужорідними тілами. Також сухий кашель супроводжує патологічні процеси в органах, що не відносяться до дихальної системи (наприклад, пороки серця, перикардит, хвороби нервової системи, зовнішнього вуха). Часто сухий кашель спостерігається в перші дні респіраторних вірусних інфекцій.

Кашель, що супроводжується відходженням мокротиння, називається вологим або продуктивним. Вологий кашель розвивається внаслідок надмірного утворення бронхіального секрету (при бронхіальній астмі, бронхіті), набряку легень, відходження гнійного вмісту з порожнин (при кавернозному туберкульозі, абсцес легені, бронхоектатичної хвороби).

Чим лікувати кашель?

Виділяють наступні групи препаратів для лікування кашлю: відхаркувальні, що розріджують, а також впливають на кашльовий центр. Для вибору тактики лікування дуже важливо правильно визначити характер кашлю, так як препарати, які ефективні при одному виді кашлю, можуть нашкодити при іншому. Призначати протикашльові засоби (зокрема, пригнічуючі кашльовий центр) при вологому кашлі не можна, оскільки це порушує процес звільнення дихальних шляхів від мокроти, призводить до обваження перебігу хвороби і погіршення стану пацієнта. Для лікування вологого кашлю застосовуються засоби, що розріджують мокротиння (муколітики), зменшують її утворення, а також полегшують його відходження з дихальних шляхів.

Лікарські препарати, що застосовуються для лікування сухого кашлю, поділяють на два типи: периферичної дії і центральної. Протикашльові лікарські засоби центральної дії пригнічують кашльовий рефлекс на рівні довгастого мозку. Периферичні протикашльові препарати блокують кашльовий рефлекс, впливаючи на рецептори слизової оболонки респіраторних шляхів.

Найбільш оптимальним варіантом для лікування кашлю при захворюваннях органів дихання у дітей і дорослих є використання рослинних препаратів. Такі лікарські засоби краще переносяться пацієнтами, рідше викликають розвиток побічних ефектів.

В цілому, при будь-якому вигляді кашлю важливо дотримуватися наступних рекомендацій: вживати достатню кількість рідини, зволожувати повітря в приміщенні, виключити куріння.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СУХИЙ І ВОЛОГИЙ КАШЕЛЬ

КАШЕЛЬ ПІСЛЯ БРОНХІТУ

КАШЕЛЬ: СЕЗОННЕ ЗАГОСТРЕННЯ