Вірус гепатиту, був відкритий порівняно недавно, але при цьому вже встиг захопити безліч людських життів. Основна небезпека вірусу в безсимптомному протіканні. Часто, звертаючись до лікаря, хворі вже не мають шансів на одужання.

Не дивлячись на свою «молодість», вірус гепатиту С є одним з найнебезпечніших захворювань. До того ж він крокує по планеті ще швидше, ніж ВІЛ-інфекція і за прогнозами медиків ВООЗ через кілька десятків років, може стати основною проблемою для охорони здоров’я в багатьох країнах. 

На жаль, в Україні досі не запроваджена практика «поголовної» діагностики. Дуже небагато українців вже встигли зробити аналіз на гепатит. Адже обов’язковим він є тільки для тих, хто проходить оперативне втручання або переливання крові. При цьому навіть аналіз не дасть 100% гарантії в тому, що людина здорова. Часто навіть при проведенні ПЛР діагностики, вірус може не виявлятися. Так зване «вікно» від зараження до появи антитіл може становити до півроку.

Для початку розберемося, що ж це за хвороба?

Питання, якому варто приділити величезну увагу – це способи передачі вірусу та його профілактика. Адже завжди краще попередити хворобу, ніж потім вести з нею нерівний бій. «Вірус гепатиту С – це інфекція, яка передається парентерально. Тобто через кров, – пояснює лікар-інфекціоніст, завідуюча кафедрою інфекційних хвороб Національного медичного університету, Ольга Голубовська. – Групою ризику є в першу чергу люди, які піддаються медичним процедурам, пов’язаним з переливанням або очищенням крові. Наприклад, хворі, які проходять процедури гемодіалізу мають дуже високі шанси зараження. Крім того, можна заразитися і проходячи звичні, повсякденні процедури – манікюр, педикюр, татуаж. Загалом будь-які маніпуляції, пов’язані з травмуванням шкірних покривів ». 

Звичайно, інструменти, які використовуються при таких процедурах повинні проходити належну обробку. Тим більше, що сьогодні існують дезрозчини, які вбивають віруси гепатитів. Але, за відсутності санітарного контролю, на жаль, ризик зараження в салонах краси дуже великий.

Щеплень немає, але вилікувати гепатит С – можна.

 

На жаль досі не існує дієвої вакцинації проти цього вірусу, тому, щоб не заразитися, потрібно бути дуже обережним при контактах з інфікованими або просто малознайомими людьми. «За біологічними властивостями вірусу, заразиться ним в 10 разів легше, ніж ВІЛ-інфекцією. На жаль, зараз ми бачимо наслідки 70-80-х років, коли медики зловживали процедурою переливання крові. Її проводили навіть при кишкових інфекціях, саме тому ми зараз маємо дуже високий відсоток хворих цирозом і іншими хворобами-наслідками гепатиту. Не знаючи про наявність в організмі інфекції (часто вірус може протікати безсимптомно), люди не зверталися до медиків за лікуванням, і в підсумку меддопомогу приходила занадто пізно », – розповідає Ольга Голубовська. Зате науці вже давно відомі ефективні методи лікування гепатитів. «Процес лікування вірусу досить складний і тривалий. По суті, це процедури аналогічні хіміотерапії.

За часом вони можуть займати від півроку до півтора років. Однак на виході навіть при зараженні найбільш складним для лікування 1-м генотипом вірусу ми маємо більше 50% одужання. При інших генотипах – результати значно вищі », – розповідає Ольга Голубовська.

Пильність та відповідальність – захист від вірусу

 

Гепатит СНе дивлячись на те, що ризик зараження гепатитом С при статевих контактах, а також передачі вірусу від матері до дитини при пологах дуже невеликий – всього 5-8%, варто відповідально відноситься і до такої ймовірності. По-перше, при статевих контактах з явно інфікованим або не пройшовшим аналіз на гепатит, партнером, необхідно в обов’язковому порядку користуватися презервативами.

У випадку з профілактикою передачі вірусу від матері дитині, багато що залежить від нормального перебігу вагітності. На думку Ольги Голубовської, за умови, що в перинатальному періоді мати не переносить різного роду запальні захворювання та хірургічні втручання, шанси заразити малюка значно зменшуються. Побутова передача вірусу поки не доведена. Але все ж при контакті з хворим варто дотримуватися елементарних норм гігієни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЕПАТИТ С

ГЕПАТИТ В