Інтоксикація організму при застуді обумовлена ​​розпадом частинок мікробів і клітин-захисників імунної системи.

Захворівши застудою, людина стикається з безліччю неприємних симптомів – нежиттю, кашлем, підвищенням температури, ознобом, головним болем, ломотою в м’язах і суглобах. Більшість з цих проявів виникає внаслідок інтоксикації організму при застуді отруйними речовинами, які виробляють віруси і бактерії.

Термін «інтоксикація» має на увазі самоотруєння організму. Цей стан може мати внутрішнє походження (отруйні речовини виробляються самим організмом і вчасно не виводяться). Але в разі застуди самоотруєння викликано зовнішніми факторами: отруйними речовинами є токсини, що виробляються мікробами-збудниками хвороби.

Як діє інтоксикація

Під час бою імунної системи людини з хворобою в організмі з’являються зруйновані частинки вірусів (або бактерій) і уражені клітини-захисники. Продукти їх розпаду надають токсичну дію на організм.

Під час хвороби віруси потрапляють в кровотік і можуть проникнути в центральну нервову систему, впливати на клітини мозку і судини ЦНС. Наслідком цього стають порушення циркуляції крові в головному мозку, судинній системі, дихальних шляхах, загострення хронічних захворювань.

Якщо застуда протікає без ускладнень, симптоми загальної інтоксикації помірно виражені. До найпоширеніших симптомів відносяться слабкість, апатія, поганий сон, головний біль, біль в м’язах і суглобах, підвищення температури, скачки тиску. Вираженість і характер симптомів інтоксикації залежить від типу мікробів-збудників захворювання і висоти температурної реакції. При зниженні температури тіла симптоми слабшають.

Зокрема, при грипі виражені симптоми інтоксикації проявляються в перші години хвороби. Це нездужання, ломота, болі в м’язах попереку, в литкових м’язах, іноді в суглобах, в спині або по всьому тілу, зниження апетиту. При сильній інтоксикації з’являються одноразова блювота, кишкові розлади. Якщо захворювання викликане вірусами парагрипу, синдром інтоксикації помірний. Він триває до 6 днів (інтенсивність наростає до 3-го дня хвороби). При важкій формі парагрипу симптоми інтоксикації більш різноманітні (з’являються нудота, блювота, менінгеальні симптоми). Першими симптомами слабкої інтоксикації, яка виникає при риновирусній інфекції, є нездужання, легкий озноб, що тягнуть болі в м’язах, невелике підвищення температури, «важка голова».

В середньому, синдром інтоксикації триває 3 дні, але при «нашаруванні» бактеріальної інфекції затягується.

Що робити при інтоксикації

Щоб усунути наслідки інтоксикації організму при застуді, необхідно допомогти організму виводити токсини. Перший помічник в цьому – рясне пиття.

Напевно ви пам’ятаєте, що під час застуди лікарі радять більше пити. Посилений питний режим не тільки відновлює втрату рідини, викликаної сильним потовиділенням, але і допомагає вимивати токсини з організму. Крім того, пиття сприяє виведенню слизу з дихальних шляхів і легенів. Добре підійдуть негазована мінеральна вода, ягідні морси, напій із шипшини, вода з медом і лимоном, розведені теплою водою свіжовичавлені соки. Бажано, щоб температура напою була 37-39 ° С: так рідина швидше почне «працювати».

Дієтотерапія не менше важлива для якнайшвидшого виведення токсинів з організму і зміцнення імунітету. Необхідно виключити жирні, смажені, гострі страви. Їжа повинна бути легкою, щоб не обтяжувати шлунок, її потрібно приймати в теплому вигляді.

Деякі фахівці рекомендують під час застуди приймати препарати-сорбенти, які сприяють виведенню з організму токсичних сполук. Однак скористатися цією порадою можна тільки після консультації зі своїм лікуючим лікарем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПРИ ЗАСТУДІ І НЕЖИТІ

ПРОФІЛАКТИКА ПРОСТУДНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ