У літню спеку підхопити застуду так само легко, як і в холодну пору року. А от лікування залежить від сезону. Які “підводні камені” літніх простуд?

Вважається, що застуда – проблема зими або міжсезоння. Нікого не дивує, що до ослабленого холодом і браком вітамінів організму «чіпляються» віруси і бактерії. А ось влітку достатньо сонця, свіжих фруктів і овочів, і у багатьох є можливість відновити сили у відпустці. Але чому тоді нежить, підвищена температура тіла, кашель та інші ознаки застуди – не рідкість і в цей час року?

«Провокатори» літньої застуди

Застудою прийнято називати гострі респіраторні захворювання, які викликані вірусами або бактеріями на тлі переохолодження організму. Збудники ГРЗ циркулюють в будь-який час року, а переохолодитися легко не тільки взимку, але і в спеку.

У спекотну погоду людина нерідко піддає свій організм різкому перепаду температур, в результаті, переохолоджується. Перебуваючи в спеку на вулиці або на пляжі, приходячи з гарячої вулиці в приміщення, ми шукаємо приємну прохолоду в крижаному напої, порції морозива. Включаємо кондиціонер, влаштовуємо протяг, купаємося у водоймі, де температура часто значно нижча, ніж температура повітря. Легко переохолодитися під час прогулянок літнім вечором, якщо не взяти з собою щось тепліше з одягу. Адже для нашого клімату характерна відчутна різниця між денними і вечірніми (нічними) температурами повітря. Навіть якщо загального переохолодження організму немає, то раптовий холодок активізує патогенні мікроорганізми в розслабленому спекою тілі.

Крім того, надмірна дія сонячних променів може пригнічувати імунітет. Розплатою за все вище згадане часто є поява симптомів застуди.

Особливості лікування літніх простуд

Як відомо, при застуді людині потрібно багато пити, щоб вивести з організму продукти життєдіяльності мікробів. Літні напої повинні бути менш теплими, ніж в інші періоди року – кімнатної температури. Врахуйте також, що влітку людина пітніє сильніше, ніж в холодні місяці, а, значить, втрачає більше рідини і потребує її заповнення.

При лихоманці не варто укутуватися, щоб не отримати тепловий удар. Щоб зменшити біль і запалення в горлі, застосовуються часті полоскання. Можна використовувати розчин йоду і харчової солі, відвар ромашки, аптечні засоби.

Традиційний спосіб полегшити дихання – скористатися краплями в ніс. Але влітку з судинозвужувальними препаратами потрібно бути обережним, особливо людям із захворюваннями серцево-судинної системи. Спека сама по собі є навантаженням для судин, а додатковий вплив на неї препаратами може викликати проблеми з серцем.

Якщо застуда застала вас під час відпочинку на морському узбережжі, не варто промивати носові ходи морською водою. Всупереч поширеному міфу, така процедура може тільки погіршити хворобу. Адже слизова носа запалена і «відкрита» для інфекцій, а вода в морі не стерильна. А ось прогулянки вздовж берега моря допоможуть одужати. Не секрет, що свіже вологе повітря корисне при респіраторних симптомах.

Ще одна перевага літа – натуральні вітаміни, якими в цей час року можна поповнювати організм за допомогою свіжих овочів і фруктів, а не аптечних засобів.

При застудах в літній період не рекомендується використовувати інгаляції, компреси та інші прогріваючі процедури, або лікарі призначають ці заходи на вечірній час, коли температура повітря знижується.

Як і при зимовій застуді, влітку також може знадобитися приймати лікарські препарати.

Профілактика застуди влітку

Профілактика ГРЗ в жарку пору року полягає в тому, щоб уникати різких перепадів температур. Для організму безпечні перепади в 5-7 ° С, тому кондиціонер потрібно налаштовувати, орієнтуючись на температуру на вулиці.

Перед тим, як в жаркий день викупатися у водоймі, дайте тілу охолонути – вирушайте в тінь. Якщо не можете обійтися без напоїв з льодом і холодних страв, пийте і їжте їх маленькими ковтками або шматочками, щоб вони встигли прогрітися в роті. До речі, теплий чай в спеку допомагає втамувати спрагу і охолонути.

Намагайтеся уникати протягів, в тому числі, перебуваючи в громадському транспорті.

Прогулянки на свіжому повітрі в місцях, захищених від прямих сонячних променів – хороший спосіб профілактики літніх ГРЗ.

«Двійники» літніх простуд

Трапляється, що людина влітку приймає симптоми ГРЗ за прояв іншого захворювання чи стану, наприклад, алергії або теплового удару (залежно від вираженості тих чи інших симптомів). І продовжує «остигати» під прохолодним душем, кондиціонером або за допомогою холодної їжі і напоїв. У результаті організм отримує зайве навантаження, і процес одужання затягується. Це ще один «підводний камінь» літніх простуд.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ВИЛІКУВАТИ ЗАСТУДУ ЗА ОДИН ДЕНЬ?

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПРИ ЗАСТУДІ І НЕЖИТІ

ЗАСТУДА ПРОЙШЛА, КАШЕЛЬ ЗАЛИШИВСЯ