Сон – найкращий відпочинок. Але не всі люди можуть під час сну відключитися від роботи, домашніх справ і стресів. Тренери в області сомнологи вчать людей краще спати і лікувати безсоння без ліків.

Що буває зі сном, коли роботу приносиш додому

Керстін Шнайдербауер, незалежний фахівець з аналізу даних, довгий час ледве засипала. ” По суті, я приносила роботу додому, не залишаючи її за порогом. Думки про роботу переслідували мене вдома “, признається вона. Коли Керстін відчувала на роботі перевантаження, її мозок продовжував працювати і вночі. Плани прокручивались в голові.

Я приносила роботу додому, не залишаючи її за порогом. Думки про роботу переслідували мене вдома.

Подруга порадила Керстен експерта в області сну. Спочатку Шнайдербауер пручалася. “Я відразу подумала, ну, кому потрібен такий тренер? Я краще з чоловіком поговорю про це. Але поганий сон переслідував мене півтора року”, каже мешканка Австрії. Чого вона боялася? Того, що сомнолог встановить надто суворі правила, що можна і не можна робити під час безсоння.

Яке ж було здивування жінки, коли перша зустріч з фахівцем в області сомнології Христиною Стефан була не такою, як уявлялося. Це скоріше нагадувало коучинг, включає в себе різні сфери життя, в тому числі роботу і сон.

Підрахунок овець не допомагає від безсоння

Стефан не говорила своїй клієнтці, що робити. “Вона задавала питання, питала про мою сім’ю,” розповіла Керстін. Основна проблема була в невмінні перемикатися з роботи на відпочинок. “Образно кажучи, я приносила офіс додому”, додає Шнайдербауер.

Після закінчення п’яти зустрічей з десяти пацієнтка стала спати краще і майже позбулася від безсоння. Вона освоїла метод візуалізації, щоб заспокоїтися під час пробудження вночі. Керстен довелося виробити нові звички після того, як вона стала вести спеціальний щоденник сну. Почала записувати вечорами список завдань на наступний день, щоб навчитися перемикати свою увагу від роботи.

Наслідки безсоння і поганого сну

Майже половина населення планети Земля (45 відсотків) спить погано. Проблеми зі сном і безсоння загрожують здоров’ю і якості життя, заявляють організатори Всесвітнього дня сну, з посиланням на дослідження 2008 року. Вплив поганого сну на наше здоров’я величезний. Порушення сну можуть бути пов’язані з ожирінням у дітей. Депресія, тривога і психоз у дорослих є наслідком браку сну. В одній тільки Великобританії щороку виписується понад 10 мільйонів рецептів снодійного (згідно зі звітом Королівського товариства по охороні здоров’я).

У Великобританії щороку виписується понад 10 мільйонів рецептів снодійного

Ласкаво просимо до лабораторії сну

Обсяг глобального ринку реклами снодійних препаратів склав 58 мільярдів доларів в 2014 році. У США відкрито понад 2800 клінік, що спеціалізуються на порушеннях сну. Їх дохід склав приблизно 7,1 мільярда доларів в 2015 році, повідомляє IBIS World. Обсяг глобального ринку реклами цієї сфери – рослинні препарати, лабораторії сну, матраци і подушки, і засоби для лікування апное – оцінювався в 58 мільярдів доларів у 2014 році, повідомляє P & S Market Research.

Коучі ж допомагають лікувати безсоння без ліків і тому зараз користуються величезним попитом. Ними цікавляться батьки, у яких погано сплять діти. Їх шукають професійні спортсмени. Послуги таких тренерів оплачуються по-різному, в залежності від місця розташування і досвіду. За неофіційними даними, коучинг зі сну коштує 70-130 євро на годину в Європі.

Як сплять бізнесмени

Стівен Макгрегор, засновник Академії Лідерства Барселони вважає сон “ключовим професійним навиком”, який вимагає вивчення. Джефф Безос, генеральний директор аукціон компанії Amazon, ставить в пріоритети восьмигодинний сон після 12 годин перебування в офісі, повідомляє Макгрегор. Засновник інтернет-видання Huffington Post Аріанна Хаффінгтон часто говорить, як важливо добре висипатися. Свого часу вона одного разу заснула за столом і вдарилася головою так сильно, що зламала скулову кістку.

Засновник Huffington Post Аріанна Хаффінгтон … одного разу заснула за столом і вдарилася головою так сильно, що зламала скуловую кістка.

Макгрегор викладає в відомих бізнес-школах, досліджує здоров’я і добре самопочуття топ-менеджерів. “Ми просимо керівників свідомо берегти здоров’я – адже це сприятливо відіб’ється на розумовій діяльності, прийнятті рішень і житті в-цілому,” сказав він.

Сон заборонена тема

Стефан Макгрегор вважає повноцінний сон відмінним, образно кажучи, ресурсом для керівників. Такий відпочинок допомагає приймати правильні рішення і справлятися зі стресом. За словами організаторів Всесвітнього дня сну, більшість порушень сну піддаються профілактиці або лікуванню, але менш ніж одна третина хворих потребують професійної допомоги. “Сон як і раніше є забороненою темою,” признається експерт в області сну.

Спіть на роботі!

Гарна новина полягає в тому, що для досягнення найкращого ефекту зовсім необов’язково спати виключно в спальні. Дуже корисно подрімати між зустрічами на роботі. Національний фонд сну говорить про те, що 30-хвилинний сон допоможе відчувати себе бадьоріше і поліпшить продуктивність праці.

30-хвилинний сон протягом дня допоможе відчувати себе бадьоріше і поліпшить продуктивність праці.

Спеціаліст Макгрегор радить керівникам, які часто літають по роботі, привчити себе спати в літаках, а перед цим потренуватися вдома. А, може бути, ви серед тих небагатьох щасливчиків, для яких компанія передбачила кабіну для сну в зоні відпочинку.

Медитація допомагає від безсоння

Всім відомий підрахунок овець мало кому допомагає вилікувати безсоння. Але є інший прийом, що допомагає переключити думки. У випадку зі Керстін Шнайдербауер, її тренер порадив створити образ у свідомості, який допомагає розслабитися. В офісі особистого коуча вона розтяглася на дивані і описала свій ідеальний стан релаксації.

Шнайдербауер уявила себе під водою над кораловим рифом. Вона відчувала невагомість і чула тільки звук власного дихання. “Я бачу себе оточеною коралами і рибою, і чую своє дихання. Потім я відключаюся від усього,” поділилася Керстін. Вона викликає такий образ один-два рази на день в спокійні дні і до 10 разів на день, коли потрібно заспокоїтися або заснути. “Я дійсно намагаюся не тільки побачити картину, але відчути. Зараз це займає всього кілька хвилин,” розповіла Шнайдербауер.

Найгірше, що може статися з людиною, це прийняти сон як щось само собою зрозуміле.

Хочете забути про безсоння? Міняйтесь!

Тренер не може змусити клієнта спати. Це спільна робота. Бажання змінитися повинно прийти зсередини, каже Сибілі Чоудхурі, коуч, тренер в Ратингені (Німеччина). Він пропонує індивідуальний коучинг сну і групові заняття.

Чоудхурі одного разу відмовив у допомозі клієнту, який дбав про свою хвору матір. Чоловік їй не допомагав по дому і з дітьми. До того ж, вона працювала. Як не дивно, але жінка не була готова прийняти допомогу, щоб зменшити навантаження. Часто вона прокидалася вночі і не могла знову заснути. Вона питала: “А Ви не можете просто змусити мене спати? Ви ж досвідчені в нейролінгвістичному програмуванні”, згадує Чоудхурі. “Це курс на саморозвиток, і ви повинні бути готові змінити своє мислення. Коучинг завжди передбачає зміни. Але більшість людей не готові до змін”.

“Більшість людей думають, що сон – це щось природне, незалежне від того, як ви поводитеся з вашим тілом. Я думаю, що найгірше, що може бути, це прийняти [сон] як щось само собою зрозуміле. Але сон – те саме тренування. Коли ми ходимо в спортзал, ми тренуємо своє тіло. Нам потрібно намагатися якісно спати “, говорить Чоудхурі.

Коуч розповів, що секрет відмінного сну полягає в зміні способу життя. “Зазвичай існує кілька поганих звичок,” уточнив тренер. “Найскладніше полягає в тому, що людям треба змінити свої звички”, підсумував Сибілі Чоудхурі.

Тисячі людей страждають від бессоння і порушень сну. І в результаті, страждає якість їхнього життя. Найпростіше накупити снодійних і рятуватися ними. Але грамотніше буде розібратися в причинах поганого сну або безсоння. І це вже крок до перемоги. А коли ми ведемо здоровий спосіб життя, стійкі до стресів, правильно харчуємося і прислухаємося до себе – наш сон, швидше за все, подарує нам відмінний відпочинок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
БЕЗСОННЯ: ФОРМИ ЗАХВОРЮВАННЯ

ГРІЗНИЙ ВОРОГ ПО ІМЕНІ БЕЗСОННЯ

РЕКОМЕНДАЦІЇ З ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ БЕЗСОННЯ