Плутанина, яка деколи виникає з двома інфекціями, з’ясовна. В оману вводить оперізуючий герпес, і всі знають, що це буває після перенесеної вітрянки. Але звичайний герпес на губах і вітрянка – це різні захворювання, які викликані різними, хоч і родинними, інфекціями.

Віруси групи герпесів

Вірус простого герпесу (Herpes simplex) і вірус вітрянки (Herpes zoster) родичі, і відносяться до сімейства герпевірусних (Herpesviridae). У них схожий спосіб життя, але таланти різні.

Простий герпес буває двох типів 1 і 2 – це рідні брати. Герпес типу 1 – це класичний герпес на губах, герпес типу 2 – генітальний. Але тепер вони більше космополіти: все частіше в висипаннях на губах і геніталіях знаходять обидва віруси, виявилося, що вони пристосовуються і мутують. Герпес першого типу може стати причиною висипань на геніталіях, хоча раніше це вважалося неможливим.

Шлях проникнення в організм може бути контактним, побутовим, але найчастіше – повітряно-крапельний. 90% жителів великих міст до повноліття вже інфіковані простим герпесом. Проявів хвороби при цьому може і не бути. Потрапляючи в організм, він розмножується в клітинах шкіри і слизових оболонках, викликаючи характерний висип, а потім ховається в нервовій тканині, і веде тихий спосіб життя, періодично знову виходячи у світ. Висипання локалізуються на губах, рідше в області носа, і виникають в моменти ослаблення захисних функцій організму. При значно зниженому імунітеті, у дітей до року, вони можуть бути численними. При генітальній формі – висипання з’являються на геніталіях.

Вітрянка – це інфекційне захворювання, яке викликає герпес зостер. Вітряночний вірус – шоумен, і ретельно готується до свого основного виступу. Потрапивши в організм повітряно-крапельним шляхом, він спочатку викликає симптоми, схожі з ГРВІ, а потім проявляється висипом, який складно сплутати з чимось іншим і по вигляду, і за відчуттями. Банальна вітрянка може мати серйозні ускладнення, а у віці до року небезпечна для життя. Така яскрава демонстрація зазвичай буває раз в житті, і після овацій він віддаляється на спокій, і тихо живе звичайним споживчим життям в передніх рогах спинного мозку. Уже в похилому віці Herpes zoster з шоумена може стати драматичним актором. У такому випадку він постає у вигляді оперізуючого лишаю. Тепер він може з’являтися на публіці з різною періодичністю, заявляючи про себе анонсом у вигляді сильного болю по ходу міжреберних нервів.

Вірус герпесу
 

Загальні сімейні цінності

Особливістю герпевірусів в тому, що, потрапляючи в організм одного разу, вони залишаються там назавжди. Вони консерватори, і не віддають завойованих і освоєних територій. Спосіб їх життя однаковий, вони швидко проникають в організм, вибирають для розмноження клітини з найбільш інтенсивним метаболізмом, потім залишаються жити в чутливих гангліях нервової системи, і можуть періодично рецидивувати. Імунна система постійно стримує віруси герпесу, перебуваючи при цьому в тонусі. Звичайно, для підтримки форми у імунітету є й інші інфекції, і навіть власні клітини, але герпес – це улюблений ворог. Як тільки людина терпить серйозні випробування, і його імунна система змушена відволіктися на щось інше, герпес отримує більше свободи і проявляється висипом. При цьому навіть відсутність висипу не говорить про те, що імунітет завжди тримає герпеси під контролем, про що свідчить їх вплив на розвиток захворювань нервової системи, синдрому хронічної втоми. Herpes simplex, простий герпес 1 і 2 типу входять в число TORCH інфекцій, тому генітальний герпес може призводити до загибелі ембріона та невиношування вагітності. Якщо мама захворіє вітрянкою в першому триместрі вагітності – то наслідки можуть бути такими ж, у другому і третьому триместрі Herpes zoster менш небезпечний. Справедливо буде зауважити, що це далеко не єдині інфекції, які небезпечні під час вагітності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЕРПЕС У ДІТЕЙ: ЛІКУВАННЯ

ЯК ЗМЕНШИТИ СВЕРБІЖ ПРИ ВІТРЯНЦІ

ГЕРПЕС ШКІРИ І СЛИЗОВИХ