Опік являє собою досить поширений вид травми. Найчастіше зустрічаються побутові термічні опіки, проте далеко не всі знають, як правильно їх обробляти. Тому люди нерідко здійснюють типові помилки, які здатні привести до збільшення ступеня опіку, погіршення загоєння пошкодженої шкіри і розвитку ускладнень. Давайте розберемося, чого не можна робити при опіку.

Помилки, які найчастіше роблять при опіках

Однією з найбільш поширених помилок є змазування пошкодженої поверхні рослинним маслом (наприклад, соняшниковою, оливковою, обліпиховою), молочними продуктами (сметаною, кефіром або вершками), жиром тваринного походження (свинячим, гусячим, борсучим тощо) або яєчним жовтком. У дійсності, застосування цих засобів відразу ж після отримання опіку не обгрунтовано. Змазування подібними речовинами опікової поверхні не тільки не надає позитивного ефекту, але і здатне заподіяти шкоду. Так, при нанесенні рослинного або тваринного жиру на місце опіку, над ним утворюється жирова плівка. Ця плівка перешкоджає охолодженню уражених високою температурою тканин і посилює тяжкість ушкодження.

Ще однією типовою помилкою є нанесення на місце опіку відварів і настойок лікарських трав. На сьогоднішній день переконливих даних про переваги використання подібних засобів при наданні першої допомоги при опіках немає. Також типовою помилкою є обробка щойно отриманого опіку лікарськими засобами (мазями, кремами і т.д.) на жировій основі.

Нерідко, боячись інфікування місця опіку, люди наносять на нього антибактеріальні мазі. Проте їх застосування в ранні терміни після опіку повністю не обгрунтовано. Крім того, опік нерідко обробляють перекисом водню або етиловим спиртом, горілкою або іншими алкогольної рідинами. Цього робити, звичайно ж, можна, також як і посипати місце опіку содою, борошном, крохмалем, присипками та іншими речовинами.

Дуже поширеною помилкою є проколювання бульбашок. Необхідно запам’ятати, що ні в якому разі не можна проколювати бульбашку, яка утворилися внаслідок опіку.

Як правильно обробити опік?

Давайте розберемося, як потрібно правильно діяти у разі отримання опіку, щоб не зробити типових помилок і надати першу допомогу правильно.

Відразу ж після того, як буде припинено вплив травмуючого агента – полум’я, окропу, пари, необхідно охолодити місце опіку. Для цього пошкоджену частину тіла потрібно підставити під струмінь холодної води або помістити в ємність з холодною водою. Охолоджувати опік необхідно протягом як мінімум 15 хвилин.

Правильне надання першої допомоги при опіку забезпечує якнайшвидше загоєння шкіри. Однак слід пам’ятати, що існують випадки, коли навіть після правильної обробки місця опіку, все ж варто показатися лікарю. Консультація лікаря потрібна, наприклад, якщо опік має досить велику площу, або розташований на обличчі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОПІКАХ: 4 ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛА

ЯК ЛІКУВАТИ ПУХИР ПІСЛЯ ОПІКУ

ОПІК ОКРОПОМ: ЩО РОБИТИ І ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА?