Ранкове чхання та нежить найчастіше є ознаками застуди або алергії. Іноді такі симптоми вказують на серйозне захворювання.

Ранковий нежить і чхання для багатьох людей є звичним початком дня. Оскільки такий симптом не заважає трудовій активності людини і не погіршує якість її життя, мало хто звертає на це увагу. Однак не варто так зневажливо ставитися до такого, на перший погляд несерйозного, недуга. Лікарі запевняють, що нежить вранці в деяких випадках може вказувати на розвиток серйозного захворювання, тому візит до лікаря та обстеження організму точно не будуть зайвими.

Поширені причини ранкового чхання і нежиті

Нежить і чхання – це захисні реакції організму, які сприяють позбавленню від чужорідних частинок з носоглотки. Під тиском потік повітря викидається з носоглотки, при цьому видаляючи зайвий слиз, мікроорганізми, алергени, пилові частинки і інші елементи.

До найпоширеніших причин ранкового чхання і нежиті відносяться:

  • Переохолодження. Якщо ви спите в прохолодній кімнаті (наприклад, не закриваєте вікна в холодну погоду), то досить імовірно, що вранці прокинетеся із застудою. Звичайно, за кілька годин сну імунна система не дозволить вашому організму захворіти, однак легкі симптоми у вигляді нежиті та чхання можливі.
  • Алергічна реакція на шерсть. Чхання та нежить вранці – це одні з найчастіших симптомів алергії на шерсть. Якщо у вашому будинку є тварина (особливо, якщо вона спить у вашій спальні), то, швидше за все, причина ранкового нездужання в шерсті тварини.
  • Алергія на пил. Повністю позбавитися від пилу в будинку неможливо. Регулярні вологі прибирання лише зменшують його концентрацію в повітрі, що робить його менш небезпечним для алергіків. Варто мати на увазі, що подушки та пухові ковдри є хорошими пилозбірниками. В них заводяться кліщі, відходи яких (у вигляді дрібних пилових частинок) можуть викликати алергічну реакцію. Лікарі рекомендують уважно вибирати подушки і ковдри і регулярно їх очищати.
  • Алергія на пилок рослин. Ранкове чхання та нежить вранці – ймовірна ознака алергії на пилок. В літній час, ми, як правило, спимо з відкритими вікнами, що тільки сприяє потраплянню пилку в спальню. На жаль, уникнути контакту з квітковим пилком практично неможливо, оскільки в період цвітіння він всюди.
  • Хронічний нежить. При хронічному нежиті рясне виділення слизу переважно відбувається в ранковий час. Потім течіння слизу тимчасово припиняється, однак це не означає, що проходить і запальний процес. Хронічний нежить – захворювання, яке важко піддається лікуванню, і може призводити до тяжких ускладнень. Однак грамотно складена терапія здатна позбавити людину від цієї недуги.
Як вирішити проблему?

Як вже згадувалося вище, чхання та нежить – це захисні реакції організму. Однак це зовсім не означає, що такі симптоми приносять користь, особливо якщо вони багаторазово повторюються і носять нападоподібний характер.

Лікування ранкового чхання і нежиті в першу чергу залежить від причини, що призвела до появи даних симптомів. Якщо причиною такого стану вранці є алергія, то хворому зазвичай призначаються антигістамінні препарати. Ці засоби пригнічують вироблення гістаміну – медіатора, що викликає розширення судин, набряклість, сильне скорочення мускулатури, свербіж і печіння в носоглотці. Також хворому можуть призначатися судинозвужувальні краплі та спреї, а також гормональні мазі і аерозолі. Якщо є можливість уникати контакту з алергеном, то лікування, як правило, не потрібно.

Якщо ранкове чхання та нежить мають простудне походження, то одним з компонентів лікування повинно бути регулярне промивання носоглотки. Промивання знімає набряклість і видаляє патогенні мікроорганізми, що знижує частоту чхання і ймовірність закладення носа. Для промивання можна використовувати розчини морської солі (аптечні або приготовані в домашніх умовах), настої лікарських трав, кип’ячену воду. Така процедура корисна не тільки при застуді, але і при алергії, оскільки промивання дозволяє видалити алергени з носової порожнини.

Якщо вас турбує ранковий нежить і / або чхання, і ви не знаєте причину таких симптомів, то обов’язково зверніться до лікаря. Пам’ятайте, що будь-яке захворювання завжди легше піддається лікуванню на ранніх стадіях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ У ВЕРЕСНІ

АЛЕРГІЯ НА СОНЦЕ: ПРИЧИНИ ТА СПОСОБИ УСУНЕННЯ

АЛЕРГІЯ І КИШЕЧНИК

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News