Хронічний гепатит С – серйозний діагноз, який потребує постійного медичного нагляду. За даними ВООЗ, понад 5% людей в Україні інфіковано гепатитом С, в абсолютних показниках це більше 2 мільйонів чоловік. Не дарма гепатит С визнано смертельною хворобою. Як розпізнати це захворювання у себе? Представляємо вашій увазі симптоматику гепатиту С і методи лікування, які допомагають впоратися з хворобою.

Симптоми гострого гепатиту С

Приблизно 70% -80% людей з гострим гепатитом С не мають будь-яких симптомів. Однак, 20% пацієнтів мають такі симптоми захворювання незабаром після зараження гепатитом:

 • лихоманка
 • підвищена стомлюваність
 • втрата апетиту
 • нудота
 • блювота
 • біль в животі
 • сеча темного кольору
 • випорожнення кольору глини
 • біль у суглобах
 • жовтяниця (жовтий колір шкіри або білків очей)
Коли проявляються симптоми гепатиту C

В середньому, симптоми зараження гепатитом С проявляються 6-7 тижнів після зараження. Часовий інтервал появи симптомів може варіюватися від 2 тижнів до 6 місяців. Проте, багато осіб, інфіковані вірусом гепатиту С, не виявляють у себе ніяких симптомів.

Чи може людина заразити іншу гепатитом С, якщо немає симптомів

Так, навіть якщо пацієнт з гепатитом С не має ніяких симптомів захворювання, він все ще може поширювати вірус серед інших людей.

Чи можна заразитися гепатитом С і навіть не підозрювати про це

Так, багато людей, інфіковані вірусом гепатиту С, не знають про цей факт, тому що почувають себе нормально і не виглядають хворими.

Які симптоми хронічного гепатиту С

У більшості людей з хронічним гепатитом С відсутня симптоматика хвороби. Проте, якщо людина заражена протягом багатьох років, печінка однозначно хвора. У багатьох випадках буває, що симптоми захворювання гепатитом С відсутні, поки не починаються серйозні проблеми з печінкою. Хворі, які почувають себе добре, часто дізнаються про гепатит С під час стандартних аналізів крові для вимірювання функції і ферментів печінки.

Наскільки серйозний хронічний гепатит С

Хронічний гепатит С є серйозне захворювання, яке може привести до тривалих проблем зі здоров’ям, зокрема, до печінкової недостатності, раку печінки або навіть смерті. Хронічний перебіг гепатиту С є основною причиною цирозу і раку печінки і найбільш частою причиною трансплантації печінки в США. Близько 19 тисяч чоловік щорічно вмирають від захворювань печінки, пов’язаних з гепатитом С.

Які наслідки гепатиту С

З кожних 100 осіб, інфікованих вірусом гепатиту С:

 • У 75-85 людей буде розвиватися хронічний перебіг гепатиту С
 • 60-70 пацієнтів будуть страждати від хронічних захворювань печінки
 • У 5-20 осіб буде розвиватися цироз печінки протягом 20-30 років
 • Від 1 до 5 чоловік помре від цирозу або раку печінки
Чи може людина мати нормальні показники ферментів печнки і при цьому бути інфікованою гепатитом С

Так. Для пацієнтів з діагнозом “хронічний гепатит С” цілком звична ситуація, коли показники ферментів печінки в межах норми і лише зрідка відхиляються в ту або іншу сторону. Деякі інфіковані люди дізнаються, що у них нормальні результатів аналізів були протягом року при хронічному захворюванні печінки. Якщо результати аналізів ферментів печінки в нормі, їх потрібно перевіряти ще раз кожні 6-12 місяців.

Кому портібно здавати аналізи на гепатит С

Поговоріть з доктором з приводу діагностики гепатиту С, якщо відповідаєте “ТАК” хоча б на 1 пункт зі списку:

 • Ви народилися в період з 1945 по 1965 роки;
 • Ви приймаєте наркотики або брали їх в минулому у вигляді ін’єкцій (навіть якщо це було тільки 1 раз або багато років тому);
 • Ви стикалися з проблемою згортання крові до 1987 року;
 • Ви отримали переливання крові або вам пересадили органи до липня 1992 року;
 • Ви знаходитесь на тривалому лікуванні гемодіалізом;
 • У вас результати аналізів відхиляються від норми;
 • Ви страждаєте захворюванням печінки;
 • Ви працюєте в галузі охорони здоров’я або громадської безпеки і контактували з чужою кров’ю;
 • Ви – ВІЛ-інфікований.
Чи треба перевірятись на гепатит С під час вагітності

Ні, аналізи на гепатит С не входять в обов’язковий список діагностики під час вагітності. Проте, якщо майбутня мама входить в групу високого ризику інфікування гепатитом С, вона повинна поговорити зі своїм лікарем і дізнатися, як здати аналіз.

Які аналізи крові здаються на гепатит С

Існує цілий ряд аналізів крові, які діагностують гепатит С. Лікар може призначити тільки один аналіз або відразу декілька. Як правило, людина буде спочатку проходити скринінг-тест, який покаже наявність антитіл до вірусу (по-іншому – імуноглобулінів) гепатиту С. (Антитіла – речовини в крові, які виробляє сам організм у відповідь на вірус.) Якщо в аналізі знайдені антитіла, – значить, людина піддавалася впливу вірусу в якийсь момент життя. Якщо тест на антитіла позитивний, доктор, швидше за все, призначить другий тест для підтвердження того, що вірус все ще присутній в крові людини.

Приблизно 15-25% людей, яким діагностовано гепатит С, самі справляються з хворобою без лікування. До того ж, захворювання не розвивається далі. Експерти поки не можуть пояснити, чому це відбувається в деяких випадках.

Чи піддається лікуванню гострий гепатит С

Так, гострий гепатит С лікувати можна і потрібно. Гостра інфекція може сама покинути організм без лікування приблизно у 25% людей. Якщо діагностується гострий гепатит С, курс лікування дійсно зменшує ризик розвитку хронічної форми. Доктора використовують в лікуванні гострого гепатиту С ті ж препарати, які використовуються при лікуванні хронічного виду захворювання.

Чи можна вилікувати хронічний гепатит С

Так. В арсеналі медицини існує кілька ліків, доступних для лікування хронічного гепатиту С, в тому числі нові препарати. Вони володіють більшою ефективністю і мають менше побічних ефектів, ніж стандартні, перевірені засоби.

Чи можна здобути перемогу над гепатитом С

Так, приблизно 15% -25% людей, яким діагностовано гепатит С, самі справляються з хворобою без лікування. До того ж, захворювання не розвивається далі. Експерти поки не можуть пояснити, чому це відбувається в деяких випадках.

Як дбати про печінку з діагнозом гепатит С

Люди з хронічним гепатитом С повинні регулярно відвідувати досвідченого лікаря. Їм потрібно уникати вживання алкоголю, оскільки це створює додаткове навантаження на печінку. Хворим на гепатит С слід узгоджувати з лікарем вибір медикаментів, біологічно активних добавок, безрецептурних ліків, так як вони потенційно можуть зашкодити печінці. Якщо печінка погано справляється зі своєю роботою, потрібно обговорити з лікарем вибір вакцини проти гепатиту А і гепатиту В для дорослих.

Вакцина проти вірусу гепатиту С ще не створена. В наявності є тільки вакцини проти вірусів гепатиту А і гепатиту B. В даний момент вакцина проти вірусу гепатиту С знаходиться в стадії розробки.

Чи можна працювати з діагнозом гепатит С

Експерти Центру по контролю і профілактики захворювань стверджують, що не існує ніяких обмежень для людей, хворих на гепатит С, в плані вибору місця роботи, школи, ігор. На сьогоднішній день немає ніяких доказів того, що люди можуть заразитися гепатитом С під час спілкування з рознощиками їжі додому або кур’єрами, вчителями та ін. без прямого контакту з кров’ю інфікованого.

Гепатит С та ВІЛ-інфекція

Змішана інфекція (ВІЛ і гепатит С) частіше зустрічається у осіб, що вживають ін’єкційні наркотики. Насправді, 50%-90% ВІЛ-інфікованих осіб, які вживають наркотики у вигляді уколів, також інфіковані вірусом гепатиту С.

За останні роки все більше збільшується відстань між українською системою охорони здоров’я і медициною розвинених держав. Багато хвороб, які у нас сприймаються як вирок, в європейських країнах успішно лікують, повертаючи людям нормальну якість життя. Ситуація з гепатитом С, наприклад, в Європі змінилася, і спостерігається позитивна динаміка. У європейських країнах рівень захворюваності знизився в десятки разів, а в Україні – різко підвищився. Причин зростання захворюваності гепатитом С багато: держпрограми з лікування вірусних гепатитів недостатньо фінансуються, діагностика на низькому рівні, а скринінгові і профілактичні заходи відсутні.

Якщо вам діагностували гепатит С, мисліть холоднокровно і не кидайтеся в паніку. Щоб виключити помилки, потрібно обстежитися повторно в інших лабораторіях. Знайдіть кваліфікованого лікаря. Не довіряйте здоров’я тим, хто буде лікувати за своєю методикою. Сучасні підходи до лікування гепатиту С довели свою ефективність в Європі, а значить, шанси на одужання є.

Джерело: Centers for Disease Control and Prevention

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗДОРОВА ПЕЧІНКА – 7 ДОРОГОЦІННИХ ПРАВИЛ

ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ