Багатьох з нас колективний імунітет захистив від вітрянки, краснухи і свинки: ми благополучно подорослішали, так і не дізнавшись всіх «принад» дитячих інфекцій. Але чим старшою стає людина, тим складніше йому переносити інфекційні захворювання без ускладнень. Розповідаємо, які щеплення потрібно зробити, щоб захиститися від небезпечних хвороб, і скільки це коштує в українських клініках.

Навіщо дорослій людині потрібна вакцинація

Після введення вакцини в організмі виробляються антитіла, що формують імунітет. Іноді їх не вистачає на все життя, тому для профілактики інфекцій проводять ревакцинацію. Наприклад, щеплення від кору, яку вам робили в 6 років, забезпечує захист тільки на 20 років. Вам вже виповнилося 26? Відправляйтеся до імунолога!

Деякі вважають, що «природного імунітету» і здорового способу життя вистачить, щоб впоратися з усіма мікробами. На жаль, це міф: ніякий вроджений імунітет не захистить нас від конкретних бактерій і вірусів.

Ви можете заперечити, що успішно дожили до шляхетних сивин без будь-яких щеплень, але дякувати за це треба лише колективному імунітету – всіх відповідальних людей, які вакцинувалися і зупинили циркуляцію інфекції.

Хто складає календар щеплень для дорослих

Календар щеплень складається з урахуванням епідеміологічних особливостей і фінансових можливостей держави. В Україні дорослим рекомендується регулярно проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця, але в країні циркулюють і інші інфекції, штучний імунітет проти яких потребує додаткової підтримки.

Складати індивідуальний календар щеплень для дорослих повинен лікар-імунолог або терапевт. Тільки фахівець визначить, чи є у вас антитіла до інфекції, порадить підходящу вакцину і підготує до імунізації.

Щеплення для дорослих

1. Щеплення від дифтерії, коклюшу і правця – кожні 10 років життя

Щеплення від дифтерії, коклюшу та правця роблять комбінованою вакциною кожні 10 років життя. Дорослим, як правило, призначають препарат АДС-анатоксин (АДП-М). Курс вакцинації включає 2 введення препарату з інтервалом в 30 днів.

Анатоксин добре переноситься, може викликати почервоніння або ущільнення в місці введення, короткочасне підвищення температури тіла.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 950 грн.

2. Щеплення від кору, краснухи та паротиту – кожні 10 років життя

Якщо в дитинстві вас прищеплювали від КПК (кору, паротиту, краснухи), першу ревакцинацію радять пройти в 22-29 років. Потім щеплення потрібно робити кожні 10 років життя.

Перед вакцинацією пацієнт обов’язково повинен здати аналіз на антитіла до краснухи. Жінкам дітородного віку щеплення роблять тільки в тому випадку, якщо вони не збираються вагітніти протягом 3 місяців після процедури.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 700 грн.

3. Щеплення від вітряної віспи – в будь-якому віці. Ревакцинація не портібна

Вітряна віспа може ускладнюватися пневмонією або енцефалітом, тому щеплення в першу чергу показане дорослим пацієнтам з хронічними захворюваннями. Здоровим людям вакцинуватися теж не завадить (особливо, якщо в майбутньому сім’я планує завести дитину).

Вакцинація проводиться в 2 етапи з перервою в 6-10 тижнів. У першу добу може спостерігатися помірний біль і почервоніння в місці уколу, підвищення температури до 37,5-38 градусів. Не варто панікувати: це нормальна реакція організму, в якому формується імунітет до інфекції.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 970 грн.

4. Щеплення від гепатиту B – в будь-якому віці. Ревакцинація не портібна

Імунізація проти гепатиту B захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки. Вакцини, доступні в Україні, забезпечують надійний захист на 5 років, добре переносяться і рідко викликають побічні реакції.

Схему вакцинації і дозування препарату підбирає лікар (в залежності від віку та медичної історії пацієнта). Ревакцинацію після пройденої імунізації, як правило, не проводять.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 600 грн.

5. Щеплення від гепатиту A – в будь-якому віці. Ревакцинація – тільки за показаннями лікаря

Щеплення від гепатиту A захищає пацієнта від інфекції на 10 років. Імунізація в першу чергу показана особам з підвищеним ризиком зараження: мандрівникам, медпрацівникам, вчителям, військовослужбовцям, працівникам громадського харчування, гомосексуальним чоловікам і особам з хронічними захворюваннями.

Для забезпечення тривалого захисту рекомендується проведення другого щеплення через 6-12 місяців після введення першої дози вакцини.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 1000 грн.

6. Щеплення від кліщового енцефаліту – в будь-якому віці. Ревакцинація – 1 раз на 3 роки

Кліщовий енцефаліт – одна з тих інфекцій, яку простіше попередити, ніж вилікувати. Сучасні вакцини від енцефаліту якісні та ефективні, добре переносяться і забезпечують надійний захист від інфекції на 3 роки, після чого пацієнтові рекомендується одноразова ревакцинація.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 700 грн.

7. Щеплення від туберкульозу – до 30 років. Після 35 – тільки за показаннями лікаря

Профілактичні щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) роблять дорослим до 30 років, але лише за умови негативної або сумнівної реакції Манту. Після 35 років ревакцинація проводиться за призначенням лікаря (при погіршенні епідеміологічної ситуації в регіоні або в разі контакту з інфікованими людьми).

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 1200 грн.

8. Щеплення від грипу – щороку

Вакцинація – єдиний надійний спосіб захистити себе від вірусу грипу. Робити щеплення рекомендується щороку, оскільки вірус постійно мутує. Багато пацієнтів бояться побічних ефектів щеплення від грипу, але вони зустрічаються дуже рідко. Місцеві реакції (нежить, біль у горлі, короткочасне підвищення температури) говорять про правильну імунну відповідь, і боятися їх не варто.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 250 грн.

9. Щеплення від ВПЛ – в будь-якому віці (до початку статевого життя)

Вакцину проти ВПЛ рекомендують робити всім дівчатам від 9 до 26 років. Щеплення вводиться триразово і є профілактикою гострих кондилом, папілом і раку шийки матки. Другу дозу вакцини вводять через 2 місяці після першої, а третю – через 6 місяців. Якщо ви вже живете статевим життям, про доцільність вакцинації вам розповість гінеколог після аналізу крові на вірус папіломи людини.

Середня ціна вакцини з консультацією лікаря: 3200 грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДЕЯКІ МІФИ І ФАКТИ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЩЕПЛЕНЬ

ГРИП І ВАКЦИНАЦІЯ