У вирі сучасних подій все більшої актуальності набуває питання: “Як розслабитися та позбутися тривоги і стресу?”. Ми всі зараз переживаємо складні часи, коли турбота про ментальне здоров’я встає на один рівень із турботою про фізичне, а інколи, навіть вище. Вміння зберігати спокій, бути сфокусованим та зібраним в наших реаліях може зберегти те найважливіше, що в нас є – життя. Як в ситуації з кисневою маскою в літаку, так і за інших життєвих обставин, спершу, кожна доросла людина має подбати про власну безпеку, адекватність та сконцентрованість, задля того, щоб потім мати змогу допомогти і іншим. Ми маємо памʼятати, що, зберігаючи спокій, внутрішній контроль та повагу до себе, можна подолати будь-які труднощі і досягти якої завгодно висоти, а найліпший спосіб навчитися цим вирішальним здібностям – медитація. Але практика медитації є дуже старовинною та глибокою, ні в якому разі не можна зводити її до простого “позбавлення стресу та напруги”. Не дарма в сучасному психологічному просторі активно використовується поняття “mindfulness”. Що воно таке, як повʼязано чи не повʼязано із медитацією, і чому остання може змінювати життя – ось про що ми сьогодні поговоримо.

Старовинна практика медитації

Перші малюнки, що зображують людей, які медитують датуються 5000 років до н.е. Тільки уявіть собі масштаб і глибину цієї Східної традиції! На Заході ж, медитація вийшла за межі релігії і стала інструментом подолання стресу та тривоги лише у ХХ столітті н.е. Тож, стає очевидним той факт, що за розумінням всієї суті цієї практики треба звертатися до Східних джерел. Таких, як індійські релігії, наприклад, індуїзм та буддизм.  В них медитація має на меті глибокі та складні процеси пізнання своєї душі, а зовсім не позбавлення від негативних наслідків стресу, або різних травмуючих подій життя. Такий ефект скоріше є приємним додатком, а не першочерговою метою.

Існує вражаючий приклад сили та глибини дії медитативних технік на свідомість людини. В’єтнамський буддистський монах Махаяни Як Куанг Дук (Thích Quảng Đức) в якості акції протесту вчинив акт самоспалення, під час якого залишався у стані медитації. Цей приклад вражав і не перестане вражати увесь світ. Як Куанг Дук показав наскільки потужною є справжня сила старовинної практики медитації.

Яка вона сучасна медитація?

Медитація – це спосіб контролю власної свідомості, який нараховує близько 40 різних практик.

Так, звісно, в Східних культурах медитативні практики мають величезне різноманіття, адже і існують там протягом багатьох тисячоліть. В одному лише буддизмі технік медитації просто незліченна кількість, ось тільки деякі з них: 

  • анапанасаті (зосередження на диханні)
  • шаматха (медитація заспокоєння та зосередження)
  • віпасана (медитація прозріння)
  • метта (медитація побажання блага усім істотам)

Розповсюдження медитації і на Захід стало можливим тільки завдяки тому, що техніка вийшла за рамки релігій і змогла стати частиною життя кожної людини. Така трансформація відбулася завдяки тому, що популяризатори Східної практики на Заході змогли виділити дві основні форми медитації:

  1. Медитація концентрування уваги – полягає у зосередженні на обраному об’єкті. Саме цей вид медитації, певно, найвідоміший. Об’єктом може бути дихання або, запах, чи якась візуалізація, ідея.
  2. Медитація спостережливості та відкритості – полягає в спостереженні за будь-чим, без концентрації на єдиному обʼєкті. В такій медитації, практикуючі намагаються розширити сферу уваги і досягти тої самої, так сильно жаданої усвідомленості.

Сучасні науковці давно відкинули релігійні корені медитації та показали її реальний вплив на організм людини. Існують дослідження, які підтверджують зміни у мозку людини (на краще звичайно ж) після певного періоду занять медитацією, а суто психологічний позитивний вплив вже давно доведено величезною кількістю прикладів з життя людей, для яких медитативні практики стали справжнім спасінням та тим самим вирішальним кроком на дорозі кардинальних змін у їхній долі.

Чернець, який продав свій Феррарі і ще декілька історій

Мабуть, найвідомішою історією сьогодення, що розказана у бестселері Робіна Шарма, є розповідь про того самого ченця, що продав свій Феррарі. Це незвичайна історія Джуліана Ментла – адвоката-мільйонера, який, переживаючи сильну духовну кризу, звертається до давньої тибетської культури та відкриває для себе давні практики, до складу яких входять і медитації. Саме це допомагає знайти Джуліану вихід із здавалось би безвихідного становища та назавжди змінює його життя.

Ще однією чарівною “книжковою” історією є розповідь про те, як Ліз кардинально перевтілилася за допомоги їжі, молитви (медитації) та справжньої любові. Шедевр, написаний Елізабет Гілберт “Їсти, молитись, кохати” докладно описує які неймовірні зміни здатна привнести в життя людини одна лише медитація.

Якщо ж продовжувати звертатись до писемних творів сучасності, то просто неможливо оминути «Нове “Я”. Вплив медитації на свідомість, тіло й мозок» написану Деніелом Ґоулманом та  Річардом Девідсоном. В ній можна познайомитись із історією Стіва, підполковника з Пентагону, життя якого не виправно змінилось після подій 11.09.2001, але саме медитації змогли направити його життєвий шлях в нове русло і сильно допомогли у подоланні наслідків ПТСР (Посттравматичний стресовий розлад).

Що таке mindfulness та з чим його їдять?

Ще більш широким та глибоким за поняття “медитації” є термін “mindfulness”, який набув зараз шаленої популярності, в звʼязку з розповсюдженням моди на саморозвиток та загалом на здоровий спосіб життя. Можна скільки завгодно вбивати це слово в Google Translate, та кожного разу переклад буде трохи іншим, все тому, що в це поняття закладена та сама тисячолітня мудрість Сходу і воно не може бути просто «перекладене».

Поняття  “ mindfulness” походить з Палі – це мова найстаріших буддистських текстів, і означає усвідомлення, обачність, проникливість. Напевно, найкраще узагальнює це поняття переклад “вміння бути свідомим”.

Mindfulness” – це якраз, всім нам знайоме, “тут і зараз”, вміння усвідомлювати теперішній момент, спрямовувати свою увагу на “зараз”, вміти перебувати “тут” на всі 100%. Саме поняття передбачає ще й бути відвертим із самим собою та обовʼязково НЕ засуджувати. Тобто, вміння бути свідомим зовсім не означає, що треба якимось чином оцінювати теперішній момент.  НІ! Тільки усвідомлювати, приймати, відчувати і не забігати ані в минуле ані в майбутнє. Йдеться про те, щоб «повернутися до тями», бути на зв’язку з собою та оточенням в даний конкретний момент. Це природний та інтуїтивний стан присутності, в якому ми можемо відчувати себе дійсно справжніми, існуючими, живими.

Медитації ж є прекрасним засобом, що дозволяє розвинути власну “mindfulness”. До речі, якщо вже говорити про “свідомість”, то в якості медитацій задля її розвитку може використовуватись не тільки всім відомі пози йогів, лежання на землі, або прослуховування мантр. Задля розвитку власної свідомості, як медитації може бути використана будь-яка діяльність, під час якої ви, як то кажуть, “забуваєте про все на світі”. Для когось такою медитацією може бути порпання по дому (прибирання, робота на городі, складання речей), для інших же прогулянка, сидіння на гойдалці, малювання, час із хатнім улюбленцем. Це може бути що завгодно, лишень би ця діяльність зайняла весь простір ваших думок, а точніше, витіснила б їх. І тоді, ви зможете повернутись до звʼязку із власним “Я”.

*На правах реклами