Морські водорості є цінним дієтичним продуктом харчування. Ці дари моря активно застосовуються в кулінарії і медицині.

В раціон харчування морські водорості ввійшли порівняно недавно. Лише у другій половині минулого століття цей продукт став активно застосовуватися для приготування страв, а також для промислового виробництва готових продуктів і деяких препаратів. Варто відзначити, що в багатьох видах морозива, в мармеладі і зефірі містяться альгінові кислоти, які отримують з морських водоростей. Таким чином, навіть якщо ви не їсте морські водорості в натуральному вигляді, то час від часу ви вживаєте їх екстракти, що містяться в складі різних продуктів харчування.

За останні кілька десятиліть про корисні властивості водоростей стало багато чого відомо. Згідно з медичними спостереженнями, регулярне вживання морських водоростей сприяє омолодженню організму, людина стає енергійною і значно рідше хворіє.

Харчова цінність морських водоростей

Майже у всіх їстівних морських водоростях містяться такі компоненти:

  • вітаміни (А, В, С, D, K, РР, фолієва кислота);
  • каротини;
  • поліненасичені жирні кислоти;
  • полісахариди (глюкан, альгінова кислота, сульфатированні галактани, лігніни, пектини та інші);
  • макро-і мікроелементи, зокрема, величезну кількість йоду, концентрація якого може досягати 1000 мг на 1 кг морських водоростей;
  • хлорофіл і його похідні;
  • фенольні сполуки;
  • рослинні стерини;
  • ферменти.

Енергетична цінність морських водоростей складає всього 7-15 ккал на 100 г продукту. Тому вони по праву вважаються цінним дієтичним продуктом. Вживання водоростей у великих кількостях не позначаться на вашій фігурі.

Яка користь морських водоростей

Антиканцерогенна дія

Морські водорості надають антиракову дію завдяки вмісту в них великої кількості альгінатів. Ці сполуки здатні вибірково зв’язуватися з радіонуклідами, солями важких металів і разом з ними виводитися з організму природним шляхом. Солі альгінової кислоти є хорошими радіопротекторами (захищають організм від дії шкідливого випромінювання). Враховуючи такі властивості морських водоростей, їх слід активно застосовувати як профілактичний засіб від ракових захворювань.

Антимутагенна активність

Вміщені в морських водоростях пігменти (каротин, лютеїн, хлорофіл) захищають клітини від мутацій. Механізм антимутагенної активності морських водоростей ще не до кінця вивчений, але факт їх позитивної дії встановлений.

Антиоксидантна дія

У морських водоростях містяться вітаміни А і С, що володіють антиоксидантною активністю. Комплекс цих вітамінів уповільнює процеси старіння і активізує діяльність імунної системи, що дозволяє ефективно боротися з багатьма захворюваннями.

Протизапальні та антибактеріальні властивості

Такими властивостями морські водорості наділяють ряд біологічно активних речовин, що є імунокоректорами. Ці компоненти позитивно впливають на активність Т-лімфоцитів і макрофагів, а також сприяють синтезу імуноглобулінів-А, недолік яких і є причиною безлічі хронічних захворювань дихальної та сечостатевої системи.

Профілактика серцево-судинних захворювань

У морських водоростях (особливо бурих) міститься велика кількість поліненасичених жирних кислот омега-3. Ці жирні кислоти знижують концентрацію ліпопротеїнів низької щільності (поганого холестерину), тим самим знижуючи ризик атеросклеротичних змін судин. Жирні кислоти омега-3 позитивно впливають на роботу серцево-судинної системи, а також запобігають розвитку ожиріння і цукрового діабету.

Морські водорості і синтез простагландинів

Поліненасичені жирні кислоти (арахідонова кислота), що входять до складу морських водоростей беруть участь в синтезі особливих речовин – простагландинів, які є основними медіаторами запального процесу. Різні види простагландинів виявлені майже у всіх тканинах і органах. Ці речовини надають стимулюючу дію на гладкі м’язи кишечника і матки. Простагландини сприяють нормалізації артеріального тиску, а також допомагають боротися чужорідними агентами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОДУКТИ, ЩО МІСТЯТЬ ЙОД

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ МОРСЬКОЇ СОЛІ

ЙОГУРТИ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ