Лікувальне харчування – важлива складова комплексного лікування пацієнтів із захворюваннями прямої кишки.

Прояви хвороб прямої кишки (геморой, тріщини заднього проходу, проктит і парапроктит, поліпи і пухлина прямої кишки та ін) пов’язані з порушенням акту дефекації. Ця проблема сприяє розвитку тривалих закрепів. У свою чергу, збої в процесі травлення стають причиною погіршення загального стану здоров’я і загострення захворювань прямої кишки. Крім того, часте використання проносних засобів і клізм порушує баланс мікрофлори кишечника, веде до розвитку метеоризму та інших розладів у його роботі.

Дотримання правил дієтотерапії допоможе людям із захворюваннями прямої кишки впоратися з цими проблемами.

Роль лікувального харчування при захворюваннях прямої кишки

Правильно складений раціон харчування дозволяє:

  • нормалізувати моторну активність кишечника і склад кишкової мікрофлори;
  • заповнити дефіцит незамінних харчових речовин;
  • знизити ризик розвитку харчової непереносимості.

Харчування при захворюваннях прямої кишки має бути повноцінним і збалансованим по співвідношенню білків, жирів і вуглеводів. Але з раціону виключають індивідуально нестерпні продукти і продукти, які дратують органи шлунково-кишкового тракту, посилюють приплив крові і застій в прямій кишці, тобто, загострюють захворювання.

Продукти, які потрібно виключити

Перш за все, при захворюваннях прямої кишки необхідно виключити будь-які алкогольні і газовані напої, а також прянощі і гострі приправи. Вони подразнюють шлунок і кишечник, посилюють приплив крові до прямої кишки і сприяють її застою. Це призводить набряку тканин, посиленню сверблячки і кровоточивості, загострення геморою і анальної тріщини.

Список заборонених продуктів коригується залежно від конкретного захворювання прямої кишки, схильності до запорів або проносів. Наприклад, при проктиті дозволяється в невеликій кількості вживати каші, зварені на воді, а при геморої рекомендуються молочні каші.

Особливості харчування при схильності до запорів

У раціон харчування пацієнта, страждаючого від закрепів, потрібно включати продукти, багаті рослинною клітковиною. До них відносяться житній і висівковий хліб, геркулес, овочі (особливо білокачанна капуста), фрукти, морська капуста, боби.

Ці продукти містять харчові волокна, здатні вбирати рідину і «розбухати», збільшуючи об’єм вмісту кишечника. Це нормалізує перистальтику і прискорює проходження калових мас в товстій кишці. Крім того, харчові волокна адсорбують токсини, які утворюються в кишечнику.

Склад харчових волокон у різних продуктах відрізняється, тому буде неправильно компенсувати клітковину тільки за рахунок овочів і фруктів, нехтуючи іншими продуктами.

Потрібно врахувати, що свіжі овочі посилюють бродильні процеси в кишечнику, призводять до підвищеного газоутворення і здуття живота. Зменшити вираженість бродильних процесів можна, вживаючи відварені овочі. Разом з тим, при термічній обробці вміст клітковини знижується на 10-30%. За певних захворюваннях прямої кишки вживання сирих овочів і фруктів на час лікування забороняється.

Хорошим джерелом харчових волокон є пшеничні висівки. Для того щоб висівки проявили свої властивості і посилили перистальтику, необхідно пити 6-8 склянок рідини в день.

Послаблювальними властивостями володіють компоти з сухофруктів, чорнослив, курага, інжир, рослинне масло.

Особливості харчування при дисбактеріозі

Захворювання прямої кишки нерідко супроводжуються дисбактеріозом, коли склад і співвідношення мікрофлори кишечника різко порушується, з’являється біль у животі, нестійкі випорожнення (запор або діарея), метеоризм.

Рясний пінистий рідкий стілець з кислим запахом говорить про бродильну диспепсію. У цьому випадку потрібно обмежити продукти, багаті вуглеводами (цукор, варення, солодощі, бобові, капусту, чорний хліб).

Смердючий кал – ознака гнильної диспепсії. Слід обмежити продукти, що містять тваринний білок (м’яса, риба, яйця). Не можна вживати їх щодня, а також у великій кількості. Розвиток гнильної мікрофлори можуть пригнічувати молочнокислі бактерії. Тому необхідно включити раціон кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко, ряжанку, сир, айран, кумис).

Кисломолочні продукти підтримують оптимальний бактеріальний склад мікрофлори товстої кишки, знижуючи ризик розвитку в ній злоякісних пухлин.

Дієтичні рекомендації пацієнту з захворюваннями прямої кишки лікуючий лікар розробляє, враховуючи основне захворювання та індивідуальні особливості його організму.

Сама по собі лікувальна дієта не вилікує пацієнта, але допоможе зменшити симптоми, знизити ймовірність ускладнень і розвитку супутніх захворювань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ТАКЕ ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ДІЄТУ