Коли треба дзвонити в швидку і чому не можна пити знеболюючі таблетки.

Чому болить живіт

Коли у нас болить живіт, буває важко розібратися: чи це дрібниця і все пройде за пару хвилин, то доведеться помучитися пару днів, то треба терміново дзвонити в швидку.

Живіт може колоти, стискати, тиснути, здутися животик, різати. І при цьому не завжди вдається точно вказати, де саме болить, тому що болить просто… в животі.

В живіт може віддавати біль не тільки від органів шлунково-кишкового тракту, але і від нирок, сечового міхура, внутрішніх статевих органів. Загалом, в животі боліти може що завгодно.

Всі ці різні види болю вимагають різних дій. Щоб зрозуміти, що відбувається і як це лікувати, спробуйте орієнтуватися не на біль, а на інші симптоми, які його супроводжують.

На які симптоми слід звернути увагу
Проблеми зі стільцем

Коли у вас запор, то, швидше за все, причина болю — саме це порушення роботи кишечника.

Рідкий стілець найчастіше супроводжує різні кишкові розлади, у тому числі інфекції та отруєння. У будь-якому випадку рідкий стілець — це привід сісти на щадну дієту і як можна більше пити, бо через діарею часто виникає зневоднення.

Ще це привід прийняти ентеросорбенти на зразок активованого вугілля і його сучасних аналогів, щоб вивести з організму те, що викликало пронос.

Нудота і блювота

Найчастіше виникають при отруєннях і кишкових інфекціях. Під час блювоти треба багато пити, як і при діареї. Вибирайте приємні напої (тільки не каву і не газовану воду), пийте часто і дрібними ковтками, щоб не спровокувати черговий напад блювоти.

Жодних розчинів для промивання шлунка робити не треба. Краще купити в аптеці розчин для регідратації і пити його. Ентеросорбенти також можуть допомогти, якщо вони в рідкій формі і вам зручно їх приймати.

Неприємні відчуття в області живота

Може бути, ви відчуваєте біль, а здуття або нудоту. Тоді, швидше за все, у вас диспепсія — те, що називається нетравленням. Це проходить само.

Відчуття печіння за грудиною — це вже печія, при якій вміст шлунка закидається в стравохід. Як справлятися з цим відчуттям, ми докладно описували в одній зі статей.

Просто болить і більше нічого

Зачекайте. Просто біль в животі не можна заглушати знеболюючими засобами або спазмолітиками, тому що багато серйозні симптоми починаються саме з легкого болю. І якщо біль посилюється, треба звертатися за допомогою.

Таблетки можуть замаскувати біль, так що до медиків ви потрапите пізніше, ніж треба було б.

Виняток — болі під час місячних, коли ви точно знаєте, чому і від чого болить живіт.

Коли звертатися до лікаря

Звичайні, повсякденні причини болю в животі назразок диспепсії (нетравлення) або запору можуть і не вимагати ніякої медичної допомоги. Але звертайтеся до лікаря, коли:

 1. Біль дуже сильний або посилюється, а не вщухає;
 2. Ви відчуваєте, що вас біль оперізує;
 3. Різко болить десь праворуч (це може бути і апендицит, і проблеми з жовчним міхуром);
 4. Ви втрачаєте вагу через біль в животі;
 5. Симптоми не зникають через 2-3 дні;
 6. У вас піднялася температура;
 7. Ви вважаєте, що ваш випадок болю не рядовий і вам необхідна консультація лікаря.
Коли викликати швидку

В деяких випадках все настільки погано і заплутано, що людину з болем у животі терміново треба доставити на стіл до хірургів, щоб вони відразу визначили, що сталося, і швидко усували причину болю. Такий стан називається гострим животом. Це комплекс симптомів, який вказує, що в даному випадку допоможе тільки операція, і чим швидше, тим краще.

Ознаки гострого живота:

 • Сильний біль в будь-якому районі живота;
 • Холодний піт;
 • Вимушене положення: хворий може перебувати тільки в певній позі;
 • Блювання кров’ю або блювота кольору кавової гущі;
 • Чорний стілець або стілець з кров’ю.

У будь-якому випадку треба терміново викликати швидку, перераховувати симптоми, укладати хворого так, щоб йому не довелося робити зайвих рухів. На живіт бажано покласти щось холодне. Наприклад, міхур з льодом, нехай навіть імпровізований, із заморожених овочів.