Дослідники вивчали, як видовище футбольних матчів впливає на здоров’я глядачів, та виявили як плюси так і мінуси у його перегляді.

Футбол є дуже емоційним видом спорту. Найзавзятіші вболівальники особливо сильно переживають моменти перемог чи поразок своїх команд. Вчені з Університету Лідса займалися дослідженням того, як перегляд футболу впливає на організм людей, зокрема на серце. Фахівці аналізували дані вболівальників віком від 20 до 62 років, які за завданням експертів носили під час відвідування ігор пульсометри, а після матчів проходили анкетування, яке визначало їхній емоційний стан. Настрій людей був одним із трьох ключових факторів здоров’я, які цікавили вчених. Двома іншими були частота серцевих скорочень та артеріальний тиск.

Позитивний стрес. Експерти зробили висновок, що при перегляді футболу вболівальники відчувають стан так званого позитивного стресу – їхнє серцебиття і пульс частішають так, як це відбувалося б при виконанні вправ, наприклад, швидкої ходьби.

У той же час для людей, які вже мають проблеми з серцем, хвилювання, яке випробовується під час змагань, а також неконтрольоване прискорення пульсу можуть виявитися занадто сильним навантаженням. Спостереження показали, що збільшення частоти серцевих скорочень може викликати лише саму прихід людини на стадіон. До того ж на серцебиття впливає гра, а її найдраматичніші епізоди, голи заставляють серце битися ще сильніше.

У деяких випробуваних частота серцевих скорочень під час перегляду футболу складала 130 ударів за хвилину.

Небезпека програшу. Дослідження футбольних уболівальників виявило цікаву закономірність: радісні емоції від перемоги улюбленої команди люди відчувають протягом доби, гіркота від її поразки – до кількох днів. На думку вчених, уболівальники, що найбільш глибоко переживають програш, ризикують підірвати здоров’я – «ураження команди-фаворита підвищує кров’яний тиск і викликає почуття занепокоєння».

Любителям футболу не варто надто близько до серця приймати поразки – це потенційно небезпечно для психіки та серця. За даними Німецького фонду серця, хвилювання від перегляду футболу змушує організм виділяти гормони стресу, що провокує почастішання серцебиття та підвищення кров’яного тиску. У людей із хронічними захворюваннями серця за таких обставин підвищується ризик порушення кровообігу в серці або розвитку інфаркту.