Зазвичай найчастіше під інгаляціями розуміють домашні інгаляції через якийсь апарат, зазвичай небулайзер. Насправді інгаляційна терапія – досить широке поняття. Про доцільність інгаляційної терапії у лікуванні бронхолегеневих захворювань у дітей та дорослих розповідає Надія Рудницька, лікар-пульмонолог вищої категорії клініки «Вільне дихання», кандидат медичних наук.

Коли інгаляції дійсно потрібні, а коли ні?

Насамперед інгаляційна терапія потрібна за бронхіальної астми або хронічної обструктивної хвороби легень. Дорослі люди для інгаляцій зазвичай використовують порошкові інгалятори, дітям з бронхіальною астмою може бути призначена базисна терапія через небулайзер.

Іноді у разі ГРВІ з кашлем і подібних гострих ситуацій інгаляції призначають частіше, ніж вони потрібні. Проте, наприклад, дітям домашні інгаляції через небулайзер показані всього у двох ситуаціях:

  • Бронхообструктивний синдром на тлі гострої інфекції. У цьому разі застосовують бронхорозширювальні препарати.
  • Гострий стенозуючий ларинготрахеїт, його ще називають помилковим крупом. У цій ситуації потрібні інгаляції зі спеціальним інгаляційним глюкокортикостероїдом.

Які типи розчинів призначені для небулайзера?

Це надто важливий момент: у домашні небулайзери часто наливають розчини, якими не можна дихати. Але можна використовувати тільки препарати, у яких в інструкції чітко зазначено, що цей розчин призначений для інгаляцій. Все інше – категорично не можна.

Не можна застосовувати для інгаляцій мінеральну воду або відвари трав. У жодному разі, як це часто буває при самолікуванні, не можна дихати спиртом, лідокаїном, горілкою, ефірними оліями, антибіотиками для внутрішньом’язового або внутрішньовенного введення. Системні глюкокортикоїди теж не підходять для інгаляцій – потрібні спеціальні інгаляційні глюкокортикоїдні препарати.

Іноді в небулайзер наливають фізрозчин, але в таких інгаляціях немає сенсу. Лікують ліки, які вдихає людина, а не сам апарат. Фізрозчин використовують як розчинник, щоб розбавити ліки до потрібного об’єму. Сам по собі в інгаляціях фізіологічний розчин абсолютно марний. А ось для зволоження слизових краще підтримувати вдома у приміщеннях оптимальну вологість, багато пити, промивати ніс сольовим розчином.

Чи правда, що користуватися небулайзером шкідливо?

На мій погляд, нераціонально купувати небулайзер для лікування нежитю або червоного горла. Цей апарат, досить дорогий, удома постійно потрібен пацієнтам з астмою чи хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) або дітям, у яких часто повторюються епізоди бронхообструктивного синдрому чи стенозу верхніх дихальних шляхів. 

У будь-якому випадку, при захворюваннях дихальних шляхів найкраще проконсультуватися з фахівцем пульмонологом або сімейним лікарем щодо необхідності використання небулайзера у домашніх умовах.