Хімічні речовини, які ми отримуємо ззовні, називають “гормональними руйнівниками”, так як вони порушують всі основні функції нашого організму, пише Sözcü. Фахівець в області дитячої ендокринології, професор, доктор Атілла Бююкгебіз розповів кореспонденту видання про одну з найважливіших проблем охорони здоров’я за останні 30 років і способи захисту.

Хімічні речовини, що містяться практично у всьому, починаючи від продуктів, які ми споживаємо, і закінчуючи парфумерією, яку ми використовуємо, шкодять нашому гормональному фону, звертає увагу фахівець в області дитячої ендокринології, професор, доктор Атілла Бююкгебіз. “Ця ситуація провокує такі захворювання, як передчасне статеве дозрівання, цукровий діабет, рак”, – попереджає експерт.

Наша ендокринна система і гормони контролюють всі основні функції нашого організму, такі як зростання, розвиток, відтворення, обмін речовин. А хімічні речовини, які ми отримуємо ззовні, звані “гормональними руйнівниками”, підривають цей процес. Фахівець в області дитячої ендокринології, професор, доктор Атілла Бююкгебіз (Atilla Büyükgebiz) розповів про способи захисту від шкідливого впливу “гормональних руйнівників”, які вважаються однією з найважливіших проблем охорони здоров’я за останні 30 років…

Як ми можемо захиститися?

– Ми повинні частіше мити руки з милом. Миття рук, особливо перед їжею, перешкоджає попаданню в організм шкідливих речовин.

– При вживанні продуктів тваринного походження не забувайте, що в жировій тканині тварин можуть залишатися шкідливі хімічні речовини. Раціон харчування, що складається переважно з овочів і фруктів, корисніше. Однак необхідно стежити за тим, щоб вживати ті з них, що вирощені в свій сезон з використанням органічних добрив. Полуниця, яблука, черешня, шпинат, виноград, картопля, перець, персики, які найбільше піддаються впливу синтетичних пестицидів, обов’язково повинні бути органічними. Слід пам’ятати про те, що пестициди підвищують ризик захворювань нервової системи, щитовидної залози і раку.

При вживанні риби…

– Багато металів, такі як свинець, нікель, ртуть, негативно впливають на життя в морях. У глибоководних риб, таких як пікша, кефаль, морський окунь, камбала, а також у таких харчуються цими видами риб, як тунець і риба-меч, рівень вмісту важких металів вище. Оскільки такі види, як анчоус, пеламіда, ставрида, мешкають на поверхні, вміст важких металів в них нижче. Вплив важких металів викликає алергічні реакції, патології нирок і печінки, негативно позначається на функціях нервової системи і головного мозку.

Парфумерія та миючі засоби теж небезпечні

– Косметика і миючі засоби також містять хімічні речовини. У зв’язку з цим можна віддавати перевагу натуральним кремам, а також натуральним миючим засобам і пральним порошкам. Наприклад, в парфумерії фталати є гормональними руйнівниками і у великій кількості шкідливі для здоров’я. З цієї причини необхідно стежити за тим, щоб не розпорошувати парфумерну продукцію безконтрольно і уникати прямого попадання на шкіру. Дітям також не слід використовувати ненатуральну ароматичну продукцію.

Тримайтеся подалі від пластику

– При розігріванні їжі в мікрохвильовій печі не використовуйте пластикові контейнери. Такі контейнери також не можна мити в посудомийних машинах. Під час нагрівання хімічні речовини в пластику можуть змішуватися з їжею і водою, завдаючи шкоди організму. Їжу і воду не слід зберігати в пластикових контейнерах і пластикових пляшках. Замість пластика перевагу необхідно віддавати склу або нержавіючої сталі.

– Рекомендується вживати свіжі продукти, а не готові консерви. Біофеноли, що використовуються для запобігання появи іржі на консервних банках, імітують естрогенні ефекти і підвищують ризик ожиріння, цукрового діабету.

Будьте обережні з антипригарними сковородами!

– У тефлонових каструлях і сковородах замість перфтороктанової кислоти (ПФОК), що завдає шкоди ниркам і печінці, стали використовувати в цілому нешкідливу речовину під назвою “політетрафторетилен” (ПТФЕ). Однак при температурі вище 300 градусів ця речовина також може бути токсичним. Не нагрівайте тефлоновий посуд порожній, в ній обов’язково має бути як мінімум олія. Використовуйте слабкий, середній вогонь.