Розсіяний склероз – це хронічне аутоімунне захворювання, при якому уражаються оболонки головного і спинного мозку.

У МОЗ констатували зростання числа людей, хворих на розсіяний склероз за останні п’ять років. При розсіяному склерозі імунна система людини руйнує мієлінову оболонку нервових волокон головного і спинного мозку, відповідальних за передачу імпульсів до тіла. Наслідки цього процесу можуть бути різними, від незначного оніміння кінцівок до паралічу або сліпоти.

За даними Національного центру біотехнологічної інформації США (NCBI), розсіяний склероз в три рази частіше діагностується у жінок від 20 до 40 років. Кожен десятий випадок захворювання фіксується у віці до 18 років.

Чому імунні клітини починають атакувати нервові волокна свого ж організму? Точної відповіді на це питання ще немає. Згідно з існуючим на сьогодні версіями, до виникнення розсіяного склерозу можуть вести генетична схильність, куріння, дефіцит вітаміну D, вплив вірусу Епштейна-Барр в ранньому віці, високий вміст солі в продуктах харчування, погана екологія.

Які симптоми можуть говорити про початок захворювання? Медики перераховують такі основні ознаки.

«Дивацтва» із зором. Раптові порушення в роботі органів зору – один з найпоширеніших симптомів розсіяного склерозу. Наприклад, людина може виявити, що одне її око бачить добре, а інше – погано, або в неї виникає відчуття, що щось потрапило в око. З інших порушень частими є спотворення кольорів, розпливчасті контури, «мушки» або плями перед очима.

Неприємні відчуття в кінцівках. Мурашки, печіння, поколювання, стягання шкіри – всі ці симптоми не повинні залишатися без уваги, якщо починають нагадувати про себе регулярно.

Проблеми з дрібною моторикою. Робота пальцями при розсіяному склерозі не може аж до того, що стає неможливою. Якщо не виходить набрати смс – втягнути нитку в голку, обов’язково йдіть до лікаря. Різке погіршення дрібної моторики – одне з найбільш ранніх ознак цього захворювання.

Забудькуватість і різка зміна настрою. Лікарі, які працюють з пацієнтами, які страждають розсіяним склерозом, відзначають: в більш ніж 60% випадків захворювання проявляється в почастішанні епізодів розладів пам’яті. Також на розвиток недуги можуть вказувати тримається протягом тривалого часу дратівливість, різкі коливання настрою і неконтрольовані сльози або сміх.

Змінене сечовипускання. Якщо походи в туалет помочитися стають більш рідкісними або, навпаки, більш частими при незміненому обсязі споживаної рідини, – це теж може бути сигналом хвороби. Також можуть мати місце такі явища як неможливість помочитися повністю і раптові сильні позиви.

Нові тілесні відчуття. Більшість пацієнтів з розсіяним склерозом розповідають про зміни в тілесних відчуттях – наприклад, по-новому, не так, як раніше починає відчуватися тканина одягу. Крім того, можуть виникати мимовільні м’язові спазми, або в м’язах раптом відчувається слабкість або жорсткість. Також нерідкі тілесні болі.

Джерело: МедікФорум