При вирішенні складних завдань мозок споживає на 30-40% більше енергії, ніж зазвичай. Так, професійні шахісти на змаганнях спалюють до шести тисяч калорій і втрачають по кілька кілограмів ваги.

У 2018 році шаховий турнір на острові Мен (Великобританія) став майданчиком для наукових досліджень. Організатори закріпили на гравцях прилади, що оцінюють енерговитрати. Як виявилося, деякі учасники спалюють не менше кілокалорій, ніж плавці або бігуни, при цьому буквально не встаючи з місця.

Наприклад, гросмейстер Михайло Антипов за дві години розумового поєдинку витратив 560 кілокалорій — ніби пробіг вісім кілометрів або годину активно плавав.

Вчені пояснюють подібні процеси в організмі стресом. У гравців в напруженій розумовій боротьбі частішають серцебиття і дихання, що, в свою чергу, може впливати на метаболізм.

І чим інтенсивніша розумова діяльність, тим більше підживлення потрібно мозку. Наприклад, при вирішенні математичних задач підвищеної складності або заучуванні нової інформації витрачається більше кілокалорій, ніж під час перегляду фільму або «легкого чтива».

Вчені попросили добровольців виконати на комп’ютері кілька завдань на увагу, вивчити напам’ять фрагмент тексту, просто відпочити — на вибір. В учасників аналізували рівень цукру в крові, адже мозок – єдиний орган, в якому постачання енергією здійснюється тільки за рахунок розпаду глюкози.

Виявилося, що люди, котрі працювали на комп’ютері і вчили текст спалили на 250 і 200 кілокалорій більше, ніж ті, хто відпочивав. Правда, і рівень кортизолу в перших двох групах був вище.

Вчені також привели в приклад дітей, які в п’ять-шість років різко починають втрачати у вазі. Справа в тому, що зниження маси тіла в цьому віці пов’язано з високими енерговитратами, необхідними для розвитку інтелекту. З роками кількість кілокалорій, необхідних мозку, зменшується, і відбувається різкий набір ваги.