Є серйозна причина зав’язати із жирною та солодкою їжею.

Здорове харчування має на увазі обмеження цукру і насичених жирів, відмова від фастфуду, солодощів і харчового сміття на зразок чіпсів і газованої води. Але це не заважає людям снідати вафлями, пити чай з цукерками, в полювання купувати хот‑доги і при цьому вважати свою дієту цілком здоровою. Як виявилося, це не найкращий підхід.

У 2020 році група вчених з університетів Австралії і США виявила, що достатньо тижня, щоб така дієта порушила контроль над апетитом і не кращим чином позначилася на пам’яті.

Як перевіряли вплив дієти на мозок

Вчені відібрали 110 молодих здорових людей без зайвої ваги і розділили їх на дві групи. В одній учасники не змінювали звичного харчування, в іншій — раз на день отримували солодкі і жирні продукти на 806-985 ккал, наприклад сендвіч і молочний коктейль або бельгійські вафлі.

До і після експерименту всі випробовувані пройшли навчальний тест Хопкінса, за допомогою якого вчені оцінили їх вербальну пам’ять. Крім того, студентам влаштували перевірку на контроль апетиту. Запропонували на вибір кілька смачних продуктів і запитали, наскільки їм подобаються страви і як сильно хочеться їх спробувати.

Спочатку цей тест провели на голодний шлунок, а потім повторили після сніданку. До початку експерименту ситість приблизно однаково знижувала і любов до продуктів, і бажання їх з’їсти в обох групах. Але ось потім ця картина змінилася.

Як споживання шкідливої їжі змінило учасників

За результатами тестів вчені зробили висновок, що всього один тиждень з солодкими і жирними продуктами в раціоні значно послабила контроль над апетитом.

На голодний шлунок учасники точно так само любили і хотіли запропоновані смаколики, як і до початку експерименту. Після сніданку привабливість страв закономірно падала, але от бажання їх спробувати знижувалося не так вже сильно.

Більш того, після такої дієти у студентів погіршилися когнітивні здібності. Притому чим гірше був контроль апетиту, тим менше вони могли запам’ятати.

Спираючись на ці дані, вчені припустили, що подібна дієта вдарила за станом гіпокампу — структури мозку, відповідальної і за контроль апетиту, і за пам’ять.

Як вплив фастфуду на гіпокамп відбивається на здоров’ї

Гіпокамп відіграє велику роль у контролі апетиту та виборі дієти. Він пов’язаний з прилеглим ядром-частиною системи винагороди, відповідальної за почуття задоволення, а також префронтальною корою, де народжуються усвідомлені рішення і самоконтроль.

У той же час ця структура дуже чутлива до зовнішніх факторів, і постійне запалення, високий рівень глюкози в крові і зростаючий окислювальний стрес від нездорового харчування можуть нашкодити їй.

Вчені припустили, що якщо гіпокамп пригнічений шкідливими продуктами, вся відповідальність за відмову від смачної їжі на користь здорової лягає на префронтальну кору. Часто це нерівний бій.

Виходить замкнуте коло. Більше фастфуду – гірше стан гіпокампу, менше самоконтролю, більше фастфуду. Та ще й пам’ять гірше.

Що допоможе вирватися з порочного кола

В першу чергу потрібно виключити з раціону цукор, солодощі і жирне м’ясо. Якщо ви дуже любите ці продукти, навіть думка про повну і беззастережну відмову може здатися жахливою. Тому не обіцяйте собі позбутися від них назавжди — просто сильно уріжте кількість.

Наприклад, спробуйте правила середземноморської дієти: не більше 80 г солодощів, 120-200 г червоного і 50 г обробленого м’яса в тиждень. Якщо в процесі ви зрозумієте, що не так вже сильно потребуєте цих продуктах, відмовляйтеся зовсім. Ви нічого не втратите.

Крім того, в обговоренні вчені відзначили, що пригнічувати роботу гіпокампу може не тільки дієта, але і інші фактори, включаючи стрес і безсоння. Тому налагодьте режим сну і навчитеся розслаблятися і знімати напругу. І утриматися від фастфуду і солодощів буде набагато простіше.

Наукові джерела:

Healthy diet / World Health Organization, source
R. J. Stevenson, H. M. Francis, T. Attuquayefio, D. Gupta, M. R. Yeomans, M. J. Oaten, T. Davidson. Hippocampal‑dependent appetitive control is impaired by experimental exposure to a Western‑style diet / The Royal Society Publishing, source