Дієтолог Яна Пруднікова розповіла, як правильно вживати овочі та фрукти, щоб зберегти максимум їхніх корисних властивостей, і як зрозуміти, чи засвоюються взагалі вітаміни з їжею.

Те, що ви вживаєте велику кількість овочів та фруктів, ще не говорить про те, що ваш організм отримує вітаміни в потрібному обсязі і, найголовніше, засвоює їх.

«У природних джерелах вітаміни заховані за клітинними стінками та пов’язані з білками, коферментами. Скільки потрапить вітамінів в організм, залежить від багатьох факторів: це обробка, поєднання продуктів між собою, зберігання», — каже експерт.

У клітинах всіх продуктів, які ми споживаємо, відбуваються невидимі нашому оку процеси. Назвемо їх клітинним диханням.

Читайте також:  Молочні продукти із хворобами серця не пов'язані

Якщо швидкість дихання висока, овоч бажано з’їсти якнайшвидше свіжим. Тоді він віддасть вам максимум корисних компонентів, що містяться в ньому. Саме тому бажано віддавати перевагу місцевим сезонним овочам та фруктам, а не привезеним здалеку.

Продукти з високою швидкістю клітинного дихання: спаржа, броколі, гриби, горох, артишоки, брюссельська капуста, зелена цибуля, боби.

Наприклад, броколі через тиждень зберігання в холодильнику повністю втрачає вітамін С, що міститься в ній.

Продукти із середньою швидкістю клітинного дихання: абрикоси, капуста, морква, інжир, нектарини, персики, груші, перець, сливи, молода картопля, помідори.

З низькою і дуже низькою швидкістю (можуть зберігатися): яблука, часник, виноград, цибуля, картопля, сухофрукти та горіхи.

Читайте також:  Чи станете ви частіше хворіти, якщо у вашому будинку буде холодно

Руйнує вітаміни і термообробка, що містяться в овочах, у тому числі варіння. Тому по можливості намагайтеся їсти овочі свіжими чи запеченими. А ось багато мінералів, на відміну від вітамінів, краще засвоюються після термічної обробки їжі, наприклад, залізо та цинк.

Помідори краще вживати разом з жирами, так підвищується засвоюваність каротиноїдів, що містяться в них.