Дієтолог Яна Пруднікова розповіла, як правильно вживати овочі та фрукти, щоб зберегти максимум їхніх корисних властивостей, і як зрозуміти, чи засвоюються взагалі вітаміни з їжею.

Те, що ви вживаєте велику кількість овочів та фруктів, ще не говорить про те, що ваш організм отримує вітаміни в потрібному обсязі і, найголовніше, засвоює їх.

«У природних джерелах вітаміни заховані за клітинними стінками та пов’язані з білками, коферментами. Скільки потрапить вітамінів в організм, залежить від багатьох факторів: це обробка, поєднання продуктів між собою, зберігання», — каже експерт.

У клітинах всіх продуктів, які ми споживаємо, відбуваються невидимі нашому оку процеси. Назвемо їх клітинним диханням.

Якщо швидкість дихання висока, овоч бажано з’їсти якнайшвидше свіжим. Тоді він віддасть вам максимум корисних компонентів, що містяться в ньому. Саме тому бажано віддавати перевагу місцевим сезонним овочам та фруктам, а не привезеним здалеку.

Продукти з високою швидкістю клітинного дихання: спаржа, броколі, гриби, горох, артишоки, брюссельська капуста, зелена цибуля, боби.

Наприклад, броколі через тиждень зберігання в холодильнику повністю втрачає вітамін С, що міститься в ній.

Продукти із середньою швидкістю клітинного дихання: абрикоси, капуста, морква, інжир, нектарини, персики, груші, перець, сливи, молода картопля, помідори.

З низькою і дуже низькою швидкістю (можуть зберігатися): яблука, часник, виноград, цибуля, картопля, сухофрукти та горіхи.

Руйнує вітаміни і термообробка, що містяться в овочах, у тому числі варіння. Тому по можливості намагайтеся їсти овочі свіжими чи запеченими. А ось багато мінералів, на відміну від вітамінів, краще засвоюються після термічної обробки їжі, наприклад, залізо та цинк.

Помідори краще вживати разом з жирами, так підвищується засвоюваність каротиноїдів, що містяться в них.