Саме до такого невтішного висновку прийшли члени міжнародної групи дослідників. Результати їх роботи були опубліковані в американському спеціалізованому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. У статті підкреслюється, що зростання застосування антибіотиків, особливо в бідних країнах, провокує одночасне зростання стійкості до них. В результаті фіксується понад півмільйона смертельних випадків в рік, пов’язаних з тим, що бактерії перестали «реагувати» на ліки, які призначаються.

Як працюють антибіотики

Антибіотики – препарати, які пригнічують ріст і розмноження бактерій, що викликають захворювання. При цьому антибіотики не повинні чинити дії на клітини самого організму, інакше їх користь була б зведена до нуля.

Антибіотики не діють на віруси, тому при діагноз ГРВІ вони не призначаються. Але якщо вірусна інфекція, яка дала ускладнення, то, швидше за все, ліки потрібні. Наприклад, грип (вірусне захворювання) може перейти у пневмонію, яка має бактеріальну природу. Так що антибіотики при звичайному грипі будуть неефективними, а в разі ускладнень – необхідні.

Дослідники зазначають, що в ряді країн світу антибіотики призначаються занадто активно і практично безконтрольно. Мова йде про країни з низьким рівнем життя. В Proceedings of the National Academy of Sciences наводяться такі дані: за останні 16 років у країнах із середніми та низькими доходами призначення антибіотиків зросла на 114% і досягла 24,5 млрд умовних щоденних доз. Причому спрямовуються ці величезні кількості препаратів у бідні країни з благою метою – справлятися зі спалахами захворювань. А в підсумку робота медичних благодійних організацій провокує зростання стійких до антибіотиків видів інфекційних захворювань.

«Розумні» бактерії

Ми говоримо, що бактерії пристосовуються протистояти антибіотикам. А як це відбувається?

Дослідження

Є кілька механізмів адаптації. Наприклад, бактерії можуть «маскуватися». Адже щоб ліки подіяли на збудника захворювання, на поверхні бактерії повинні бути певні рецептори. Бактерії можуть їх «ховати», і тоді антибіотик не діє. Бактерії також можуть обмінюватися інформацією, передаючи ДНК, на якій «записана» стійкість до антибіотика. Ще бактерії виробляють спеціальні ферменти, які послаблюють дію антибіотика.

Як ми бачимо, збудники захворювань в боротьбі за своє існування проявляють велику винахідливість. І чим більше ми безконтрольно приймаємо антибіотики, тим швидше бактерії навчаються їм протистояти.

Невтішний прогноз

Вчені відзначають, що проблема поширення інфекцій, на які не діють антибіотики, буде гостро стояти не тільки в слабо розвинених країнах, але і в Європі і США. Фактично ми опинилися віч-на-віч із загальносвітовою загрозою.

Наприклад, дослідники вважають, що в розвинених країнах до третини призначуваних антибіотиків або не показані, або їх дози завищені. А в країнах з середнім і низьким рівнем розвитку ці показники ще вищі. Все це може призвести до того, що до 2050 року кількість смертей з-за того, що бактерії виявилися стійкими до препаратів, може зрости до 10 млн в рік.

Альтернативні шляхи

Таблетки

А чи є альтернативні варіанти розвитку подій, які допомогли б змінити ситуацію? Їх кілька.

Перший – це дотримання рекомендацій лікарів. Самостійно призначати собі антибіотики та їх дозування не можна: це може призвести до того, що ви «не вгадаєте» з ліками.

Другий – розробка нових препаратів. На жаль, пошук нових антибіотиків, які гарантували б ефективність і безпека, – довгий процес. Проте час від часу з’являються нові препарати на ринку.

Третій – пошук не синтетичних, а натуральних засобів, які можуть справлятись з бактеріями. Адже в природі теж йде боротьба з тими з них, які надають шкідливу дію. Наприклад, зараз вчені звертають увагу на бактеріофаги – це віруси, що знищують бактерії. Це один з можливих варіантів лікування бактеріальних інфекцій.

І четвертий – комплексне лікування. Дослідники звернули увагу на цікаву особливість: якщо бактерія стає стійкою по відношенню до одного антибіотика, зростає її вразливість по відношенню до іншого. Таким чином, лікування кількома антибіотиками в ряді випадків буде ефективним і порівняно безпечним.