Можливо, винні проблеми з мозком або гепатит.

Існують десятки, а то й сотні причин нудоти. Серед них є цілком очевидні: харчове отруєння, переїдання (особливо якщо мова йде про жирну їжу), тренування на повний шлунок, похмілля, закачування або токсикоз першого триместру вагітності. Але буває так, що нудить, а через що-абсолютно незрозуміло.

1. Гострий стрес

Мутить перед іспитом або серйозною розмовою з шефом? Це абсолютно нормально. Страх, перезбудження, турбота — все це може здаватися нашому організму нудотним.

Така реакція часто буває у дітей і підлітків. Тому, до речі, дитяча відмазка від школи або контрольної — «Ой, у мене живіт болить!» — часто зовсім не відмазка.

Але нерідко накриває і дорослих. Все залежить від індивідуальних особливостей і рівня стресу.

Що з цим робити. Перш за все-заспокоїтися. Глибоко подихати. Прогулюватися. Можливо, прийняти валеріану. Як тільки гострий стрес буде знятий, нудота відступить.

2. Зневоднення

Нудота — часта ознака того, що організму не вистачає рідини. Як правило, другим симптомом в цьому випадку стає сухість у роті.

Що з цим робити. Випийте склянку прохолодної води.

3. Захворювання внутрішнього вуха

У внутрішньому вусі, крім іншого, розташований вестибулярний апарат. Будь-які розлади цієї частини вуха, наприклад лабіринтит або хвороба Меньєра, можуть привести до того, що вестибулярка за збоїть.

Мозок втрачає орієнтацію в просторі, через що здається, ніби земля йде з-під ніг. Щоб утриматися у вертикальному положенні, наш організм запускає реакції, частина з яких зачіпає блювотний центр в мозку. І виникає напад нудоти.

Що з цим робити. Якщо нудота супроводжується запамороченням і / або болем у вусі, погіршенням слуху, шумом, як можна швидше зверніться до отоларинголога.

4. Легкий струс мозку

Нудота — один з найбільш яскравих симптомів черепно-мозкової травми. Взагалі, струс мозку — штука вкрай складна в діагностиці. Його, як правило, виявляють не аналізами та дослідженнями, а за суб’єктивними скаргами пацієнтів.

Так що, якщо вас нудить без приводу, спробуйте згадати, чи не вдарялися Ви головою сьогодні або вчора. Можливо, грали у футбол і зробили пас верхівкою? А може, на крутому повороті зачепили потилицею об поручень або скронею об стінку маршрутки? До струсу може привести навіть самий незначний, на перший погляд, удар.

Що з цим робити. Якщо ви не втрачали свідомість при ударі, то ваше можливе струс, швидше за все, не небезпечно. Просто відпочиньте: приляжте або присядьте в комфортне крісло, розслабтеся. В більшості випадків симптоми проходять за 15-30 хвилин.

Якщо ж нудота, причиною якої міг стати удар (особливо якщо він супроводжувався втратою свідомості), триває, вирушайте до терапевта. Це обов’язково! Струс мозку загрожує важкими ускладненнями.

5. Хронічне травматичне пошкодження мозку

Це один з наслідків проігнорованих струсів. Справа в тому, що травми головного мозку можуть мати накопичувальний ефект. У деяких людей він виражений менше (їх мозок виводить утворюються при травмах токсини швидше), в інших — більше (у них токсини накопичуються і серйозно впливають на мозкові функції). До якої категорії ставитеся ви, встановити можна тільки за допомогою генетичного аналізу.

Якщо в минулому у вас могли бути регулярні травми голови — приміром, ви захоплюєтеся екстремальними видами спорту і не раз падали, боксуєте, займаєтеся боротьбою, брали участь у військових діях — і при цьому в якийсь момент ви почали відчувати напади нудоти, які супроводжуються втомою і головним болем, це може бути воно — хронічне травматичне пошкодження мозку.

Що з цим робити. Йти до невропатолога. Вам потрібно пройти ряд тестів, можливо, включаючи різні види МРТ.

6. Низький артеріальний тиск

Слабкість, легке запаморочення і нудота як фінальний акорд — ключові ознаки зниження АТ.

Що з цим робити. Прилягти і відпочити. Можна випити пару склянок води або з’їсти щось солоне – ці способи дещо збільшать обсяг крові і допоможуть підняти тиск.

На щастя, низький рівень АТ рідко буває небезпечним. Однак він може погіршувати якість життя, тому вам варто проконсультуватися з терапевтом.

7. Вірусний гепатит

Ще до жовтяничного періоду вірусний гепатит нерідко проявляється зниженням апетиту і невмотивованою (на перший погляд, природно) нудотою. Трохи пізніше до цих симптомів приєднуються свербіж шкіри, дискомфорт в області печінки, іноді-підвищення температури…

Що з цим робити. Йти до терапевта або до гепатологу — фахівця з діагностики та лікування хвороб печінки і жовчовивідних шляхів. До речі, нудота, супроводжувана дискомфортом в правій частині живота, може також бути ознакою дискінезії жовчних шляхів-так називається порушення відтоку жовчі.

І гепатит, і дискінезія смертельно небезпечні. Так що важливо виявити їх на ранньому етапі, про який нерідко свідчить саме нудота.