Препарат проти мієломи у вигляді моноклонального антитіла – це справжній прорив в лікуванні пацієнтів з цим раком; бо дає дуже гарні результати навіть у хворих, у яких перестали працювати інші терапії – говорить французький гематолог проф. Мохамед Мохті.

– Протягом останніх 15 років протестовано без удачі близько 10 різних моноклональних антитіл в лікуванні мієломи. Тільки препарат під назвою даратумумаб виявився переломним, – сказав професор. Мохті на зустрічі з представниками ЗМІ під час Гематологічного форуму Центральної Європи. Спеціаліст керує кафедрою гематології та клітинної терапії в університетській лікарні Сент-Антуана ім. Петра і Марії Кюрі в Парижі.

Плазматична мієлома – вважається невиліковною хворобою – є однією з найбільш поширених гематологічних захворювань (рак крові). Останні дані Національного фонду охорони здоров’я показують, що в Польщі близько 9,5 тисяч людей живуть з ним. Це число продовжує зростати, що, на думку експертів, пов’язано із старінням населення, кращою діагностикою та лікуванням захворювання, яке принаймні подвоїло виживання пацієнта. – Деякі пацієнти живуть з мієломою 10 років і більше, – підкреслив проф. Мохті.

Фахівець нагадав, що в останні роки прогрес у лікуванні мієломи значно прискорився. На початку ХХІ століття були введені нові терапії для лікування цих пацієнтів з двома основними групами: інгібіторами протеасоми (бортезомібом) та імуномодулюючими агентами (талідомідом та леналидомідом). Вони значно сприяли продовженню життя пацієнтів та поліпшенню їх якості.

Останнім часом з’явилися нові ефективні препарати з цих двох сімей. “Але найбільшим проривом і навіть революцією було введення ліків з абсолютно нової групи – моноклональних антитіл, зокрема, дартамумаб”, – сказав професор. Мохті. Це моноклональне антитіло, спрямоване проти протеїну CD38 (анти-CD38), які клітини мієломи продукують у надлишку.

Експерт підкреслив, що дартамумаб є унікальним через його механізм дії, оскільки він безпосередньо впливає на клітини мієломи, а також на активність імунної системи.

Важливо, що препарат дає дуже хороші результати, навіть якщо він використовується окремо, що не є типовим для більшості нових методів лікування мієломи. – це було продемонстровано навіть у пацієнтів, які раніше отримували інші доступні препарати мієломи і не реагували на них. З використанням даратумумабу пацієнти з дуже розвиненою стадією захворювання мають шанс значно продовження життя, – пояснив проф. Мохті.

Крім того, якщо препарат дають на більш ранній стадії після рецидиву мієломи, включаючи дві інші відомі терапії, ефекти набагато кращі, ніж отримані раніше, сказав гематолог. Більше 90 відсотків пацієнтів реагують на це лікування, і в більшості випадків вони вільні від прогресування захворювання. Існує також збільшення частки пацієнтів, які не мають так званої залишкової хвороби (яка оцінюється за допомогою комплексних діагностичних тестів), і це надзвичайно важливо для довготривалого виживання, підкреслює проф. Мохті.

Він також зазначив, що дартамумаб дає дуже хороші результати не тільки в рецидиві мієломи, але і в першій лінії лікування, і тому слід зазначати для використання в якості першого вибору терапії.

В Україні в цей час препарат не фінансується пацієнтам з державного бюджету. Професор Мохті зазначив, що з проблемою доступу до нових терапій, які є дуже дорогими, стикаються багато країн світу. За його словами, при прийнятті рішень про відшкодування витрат не слідує брати до уваги лише вартості препаратів, але порівнювати ці витрати з прибутком, у вигляді продовження життя пацієнтів, з урахуванням побічних ефектів лікування та якості життя хворих.

Згідно з його прогнозами, протягом найближчих 10 років в межах мієломи будуть виділятися декілька суб’єктів, які будуть перекладені в більш ефективне лікування – персоналізоване та адаптоване до конкретного пацієнта. “Ми зараз говоримо про одне захворювання, але ми, ймовірно, розрізняємо його, і ми зможемо ще більше підвищити ефективність цього лікування, і сподіваємося, що це допоможе нам вилікувати велику кількість пацієнтів”, – сказав гематолог.