Низька виживаність, складність в лікуванні і метастази: рак підшлункової залози є однією з найсерйозніших проблем для онкологів. За словами лікарів, щоб захистити себе від пухлини, потрібно жити здоровим життям і перш за все намагатися не допустити діабету.

Рак підшлункової залози не є одним з поширених видів. Але, мабуть, жоден вид раку не буває настільки підступним і небезпечним: пацієнти і навіть лікарі дізнаються про пухлину підшлункової залози, коли для лікування вже занадто пізно. У багатьох випадках злоякісну пухлину виявляють випадково при черговому медогляді.

Статистично захворюваність на рак підшлункової залози неухильно зростає в останні роки в промислово розвинених країнах. За даними Європейської асоціації гастроентерологів (UEG), число смертей від наслідків даного захворювання за період з 1990 по 2016 рік збільшилася на п’ять відсотків. На думку експертів, цьому зростанню насамперед сприяє спосіб життя сучасних людей.

Читайте також:  Лікар рекомендує потужну добавку для запобігання утворенню тромбів

Фахівці назвали основні фактори ризику розвитку раку підшлункової залози.

Шкідливі звички. Куріння, ожиріння, раціон з високим вмістом жиру і м’яса, надмірне споживання алкоголю впливають на розвиток раку підшлункової залози.

Запалення. Вплив хронічного панкреатиту на ризик карциноми підшлункової залози є доведеним.

Діабет. Діабет не є прямим попередником раку підшлункової залози, як, наприклад, в разі поліпів і колоректального раку. Проте, вчені пов’язують діабет і рак підшлункової. У своєму інтерв’ю професор-ендокринолог з Університетського медичного центру Геттінгена Фолькер Елленрідер сказав, що діабет може бути навіть ознакою ранньої стадії онкозахворювання. Було встановлено, що в разі раку підшлункової залози, діагностованого пацієнтам у віці 50 років, часто кількома роками раніше їм також діагностувався діабет.

Читайте також:  П'ять продуктів та напоїв, які не можна поєднувати з ліками

Генетична схильність. Відносно даного виду раку вона також грає роль: особливо коли мова йде про спадкові форми хронічного панкреатиту. Якщо у одного або двох близьких родичів є рак підшлункової залози, потрібно обов’язково обстежитися.

Проблема раннього виявлення. Методів раннього виявлення раку підшлункової залози подібних тим, що дозволяють виявити рак молочної залози і товстої кишки, – на жаль, не існує. В майбутньому, як вважається, лікарі зможуть спиратися на аналізи крові («рідка біопсія»). Але до цих пір жоден підхід в цьому напрямку не став по-справжньому ефективним: поки аналіз крові не є надійним механізмом раннього виявлення раку.

Читайте також:  Цей чай допоможе вам сфокусуватися краще, ніж кава

Як можна запідозрити рак підшлункової залози? На ранніх стадіях захворювання рак підшлункової залози не викликає будь-яких специфічних симптомів – тільки неспецифічні, які також можуть бути пов’язані з іншими причинами. Одним з таких є постійний біль в спині.

Такі симптоми, як відчуття тиску у верхній частині живота і біль, втрата апетиту, схуднення або жовтяниця, з’являються тільки тоді, коли хвороба вже прогресує.

Джерело: МедікФорум