Погана успішність у школі загрожує небезпечними наслідками у майбутньому. Вчені з Каролінського інституту (Швеція) довели, що такі школярі мають більш високий ризик самогубства у дорослому житті. Результати дослідження, опублікованому в журналі Acta Psychiatrica Scandinavica.

Погана успішність у школі загрожує небезпечними наслідками в майбутньому. В ході дослідження були проаналізовані дані більш ніж 26 000 жінок і чоловіків у віці від 16 до 46 років, причому особливий акцент був зроблений на кореляції їх шкільних оцінок з даними про спроби самогубства. Виявилося, що чим гірше була успішність, тим сильніше підвищувалася ймовірність скоєння самогубства у дорослому житті.

«Ми виявили, що чим нижче рівень успішності в школі, тим вище ризик здійснення спроби самогубства», – розповіла доктор Альма Зорберг Валлін (Alma Sörberg Wallin), науковий співробітник відділу досліджень громадської охорони здоров’я Каролінського інституту. Ризик самогубства був у п’ять разів вище у дорослих, чия успішність у школі була найнижчою, порівняно з тими однолітками, які вчилися добре.

Ця кореляція була однаково сильно виражена як для жінок, так і для чоловіків. Причому такі фактори, як соціальний стан школяра, психічні захворювання батьків або иммигрантский досвід не мали суттєвого впливу на цю кореляцію.

Поки неясно, що ховається за відносинами між низькими шкільними оцінками, психічним захворюванням і спробою самогубства.

Одна з гіпотез полягає в тому, що основною причиною може бути більш низька пізнавальна здатність, оскільки попередні дослідження показали, що вона безпосередньо пов’язана і зі шкільною успішністю, і з суїцидальною поведінкою. Тому дослідники додали до факторів статистичного контролю дані тестів IQ, проведеними у віці 12 років. Тим не менш, вони не виявили доказів цієї гіпотези. Навпаки, вони прийшли до висновку, що більш високий показник IQ корелює з дещо вищим ризиком спроб самогубства у жінок.

Дослідники вважають, що профілактика суїцидальної поведінки потрібно займатися саме в школі. «Наші дослідження показали, що шкільні оцінки є важливим «маркером ризику» майбутніх спроб самогубства. Це корисна інформація для шкільних викладачів і тих людей, які працюють над запобіганням психічних захворювань школярів і населення в цілому. Суїцидальна поведінка – це проблема громадського здоров’я, про яку нам потрібно знати більше, якщо ми хочемо прийняти ефективні заходи», – уклала доктор Валлін.

Тим не менш, вчені підкреслюють, що їм поки не відомо, який саме механізм пов’язує більш низькі оцінки з підвищеним ризиком спроб самогубства. Можливо, що погана успішність призводить до обмеженим життєвим можливостей у дорослому житті. З іншого боку, є ймовірність, що погані оцінки вказують на якісь інші особистісні проблеми або якості (імпульсивність, поведінкові розлади тощо), що сприяють суїцидальній поведінці. Це питання стане темою подальшого дослідження.

Джерело: medlinks