Ми попросили Наталю Фадєєву, лікаря дієтолога-ендокринолога, доктора медичних наук, розповісти, що таке апетит, навіщо він взагалі потрібен і що робити, якщо він раптом зник (таке теж буває).

— Апетит — це механізм, спрямований на регуляцію надходить в організм їжі. Зазвичай він виникає на тлі почуття голоду і посилюється, коли ми бачимо їжу або відчуваємо її запах. Так, у людини, яка виробила власний режим харчування, до певного часу починають виділятися травні соки — вони готують травний тракт до роботи.

Почуття голоду є наслідком фізіологічного зниження рівня глюкози в крові — центри головного мозку дратуються, тим самим стимулюючи людину на пошук їжі. Голод провокує сильний апетит. Однак часом апетит може проявлятися як відгук на привабливий зовнішній вигляд страви (і його аромат) або виникати вибірково як реакція на певний тип їжі — тієї, від якої людина отримує максимальне задоволення (навіть якщо вона при цьому не голодний). Подібна поведінка може бути ознакою порушення харчової поведінки екстернального типу (людина їсть несвідомо — зовнішні стимули стають тригером для прийняття їжі. — прим. ред.).

Читайте також:  Лікар вказав на небезпечні помилки у лікуванні хворого горла

Апетит

Причин, чому може пропасти апетит, досить багато. Наприклад, якщо ми захворіли на вірусну інфекцію і у нас піднялася температура, організму доводиться витрачати сили і енергію на перетравлення їжі (все-таки досить енергоємний процес), а на боротьбу з інфекцією. Саме тому в людини часто пропадає апетит під час перших днів хвороби — воа може хотіти тільки пити і взагалі не хотіти їсти. Крім того, апетит може пропасти при різних хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, ендокринної і нервової систем, онкологічних захворюваннях, хронічних інфекціях, захворюваннях головного мозку і різних психічних проблем.

— Як правило, з віком знижується апетит — кількість смакових рецепторів і рецепторів, що реагують на запахи, зменшується, слабне апетит і літні люди часто починають їсти менше, отримуючи при цьому менше задоволення від їжі.

Більш того, якщо людина переживає сильний стрес, апетит теж може пропасти: всі думки спрямовані на вирішення якоїсь проблеми і мозок посилено працює над її вирішенням — один осередок збудження в головному мозку тимчасово перекриває всі інші осередки збудження. Часто в подібній ситуації людина в принципі забуває про власні фізіологічні потреби, наприклад про те, що потрібно поїсти чи поспати.

Читайте також:  Популярний анальгетик може викликати серйозні проблеми у роботі органів

Застуда

Якщо людина здорова і у неї вже склався певний режим харчування, вона може просто не відчувати сильного апетиту — вона не допускає тривалих проміжків між прийомами їжі і відчуття голоду не встигає повною мірою розігратися. У цьому випадку приказка «апетит приходить під час їжі» підходить як не можна краще. Коли настає час обіду або вечері, людині достатньо побачити їжу або відчути її запах, щоб з’явився апетит (навіть якщо його до цього не було). Тому головне — дотримуватися режиму і не пропускати прийоми їжі. Якщо апетиту в принципі ніколи немає, можливо, причина прихована в психологічних і психічних проблем (наприклад в анорексії) або в будь-якому іншому хронічному захворюванні.

Читайте також:  Названо 4 продукти, які призводять до зморшок, набряків та прищів

Якщо апетиту немає, можна для початку спробувати його повернути — красива сервіровка, смачні страви, прогулянка і рухова активність на свіжому повітрі перед їжею цьому лише сприятимуть. Плюс проаналізуйте своє харчування протягом дня: можливо, ви перебиваєте апетит занадто частими або надто калорійними перекусами і солодкими напоями (це теж їжа). Можливо, у вас в принципі немає ніякого режиму і ви харчуєтеся хаотично. Загалом, спробуйте налагодити режим, а якщо це не допоможе, зверніться до терапевта — він призначить необхідні обстеження. Лікування буде залежати від того, яке захворювання або стан запідозрить лікар при зверненні. Так, існує терапія, яка допомагає повернути апетит, але найчастіше її проводять цілеспрямовано, якщо людина сильно виснажений. Зазвичай це комплексна терапія, спрямована й на підвищення апетиту, і на корекцію харчування організму, і на вирішення психологічних (або яких би то не було інших) проблем, що стали причиною розвитку анорексії.

Джерело: The challenger

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News