США страждає надмірною вагою або ожирінням, що тягне за собою щорічні медичні витрати на суму майже 210 млрд доларів.

Результати нового дослідження, проведеного Школою громадського здоров’я Блумберга їм. Джонса Хопкінса (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health), дозволяють дійти висновку, що доросла людина будь-якого віку може значно заощадити, просто скинувши вагу.

Дослідження було опубліковане в онлайн-журналі Obesity. Висновки авторів такі: двадцятирічний чоловік, який перейшов від ожиріння до надмірної ваги, в середньому за життя заощадить 17 655 доларів на медичні витрати і витрати, пов’язаних зі зниженням працездатності. Якщо він повернеться до нормальної ваги, його економія в середньому складе 28 020 доларів. Перехід від стадії ожиріння до надмірної ваги у сорокарічному віці допоможе заощадити в середньому 18 262 доларів, а від ожиріння до нормальної ваги — 31 447 доларів.

Підвищений індекс маси тіла (ІМТ) пов’язаний зі збільшенням ризику розвитку таких серйозних хвороб, як діабет, серцево-судинні захворювання і деякі види раку. Отже, високий ІМТ і пов’язані з ним захворювання можуть призвести до великим медичним витрат.

Більше 70% дорослого населення США страждає надмірною вагою або ожирінням, що тягне за собою щорічні медичні витрати на суму майже 210 млрд доларів.

Брюс В. (Bruce Y. Lee), виконавчий директор Всесвітнього центру профілактики ожиріння (Global Obesity Prevention Center, GOPC) в Школі Блумберга, пояснює: «Більше половини фінансових втрат через ожиріння припадає на втрати через зниження працездатності, в основному через пропущені робочі дні. Підрахунок виключно медичних витрат — хоча вони, звичайно ж, важливі означає, що ми втрачаємо велику частину загальної картини. Втрати продуктивності впливають на бізнес, що впливає на економіку, а це, в свою чергу, впливає на всіх».

Якщо частина співробітників відсутня на робочому місці, інші виявляються вимушені взяти на себе велике навантаження. Все це збільшує суспільний тягар ожиріння. Також збільшується вартість страхування, навіть для здорових людей, тому що страховики розподіляють на всіх «ціну ожиріння» і супутніх захворювань.

Для нового дослідження вчені розробили математичну модель дорослого населення США, яка відображала витрати і вплив на здоров’я людини з ожирінням, зайвою і нормальною вагою, у віці від 20 до 80 років, з кроком в 10 років. Були використані дані досліджень «Ризик розвитку ішемічної хвороби серця у молоді» (Coronary Artery Disease Risk Development in Young Adults, CARDIA) і «Ризик розвитку атеросклерозу у населення» (Atherosclerosis Risk in Communities, ARIC). В моделі використовувались також 15 взаємовиключних станів здоров’я, що представляли собою поєднання трьох категорій ІМТ (нормальна вага, надмірна вага та ожиріння) і п’яти стадій хронічних захворювань.

Щоб відстежити медичні витрати і зниження працездатності, були змодельовані вага і здоров’я дорослої людини у процесі життя. Також в розрахунки були включені прямі медичні витрати на страховку і лікування, лікарняні та порушення працездатності.

Дослідники виявили, що найбільше заощадити вдається у віці 50 років — в середньому 36 278 доларів. Після 50 років максимально знизити витрати вдається тоді, коли людина позбавляється від ожиріння і повертається до нормальної ваги, що підкреслює важливість втрати ваги з віком. Це відкриття має велике значення, так як понад 60% додаткових соціальних витрат припадає на людей від 50 років і старше. У цю цифру входять, в тому числі підвищені податки на підтримку державного страхування, підвищені доплати та інші безпосередні витрати.

У більшості попередніх моделей враховували досить мало факторів ризику, пов’язаних з ожирінням. Отже, отримані передбачувані витрати були нереалістичними, — говорить доктор Саідех Фаллах-Фіні (Saeideh Fallah-Fini), колишній запрошений експерт GOPC, член команди дослідників. — У розробці нашої моделі ми врахували безліч факторів, пов’язаних з надмірною вагою, наприклад, підвищений тиск або діабет, а також всі основні фактори, що впливають на здоров’я в довгостроковій перспективі, включаючи захворювання серця і деякі види раку. Це дозволило реалістично підрахувати вплив, який чиниться на здоров’я і витрати.

Завдяки результатами нового дослідження посадові особи можуть розробити більш точні стратегії, спрямовані на конкретні верстви населення (за віком, поточним станом здоров’я і вагою). Дані також допоможуть лікарям та іншим медичним фахівцям у профілактичній роботі з пацієнтами з високим ІМТ і супутніми захворюваннями. Також ці результати стануть в нагоді і самим пацієнтам — вони дозволять зрозуміти, як їх поточний ІМТ і стан здоров’я впливає на можливі ризики в майбутньому і можливі медичні витрати.

Можливо, роботодавці усвідомлюють масштаб впливу ожиріння на продуктивність своїх співробітників і, отже, на прибуток, і змінять або введуть програми, що заохочують здоровий спосіб життя і зниження ваги. Це, в свою чергу, зменшить кількість пропущених робочих днів і поліпшить продуктивність праці. «Зрештою, серце бізнесу — його співробітники, — говорить Лі. — Нездоровий співробітник з надмірною вагою — це все одно що травмований гравець футбольної команди».