Щитовидку люблять звинувачувати у всіх смертних гріхах. Ця залоза у формі метелика, розташована біля основи горла і виробляє гормони, які допомагають регулювати температуру тіла та метаболізм, давно перетворилася в «козла відпущення» при будь-яких недугах.

У деяких випадках вона дійсно винна. Коли щитовидна залоза не виробляє достатньої кількості гормонів або, навпаки, по-стахановськи перевиконує план, ви можете помітити симптоми самого широкого спектру: від почуття непоясненого холоду до закрепів при зниженій роботі, до надмірного потовиділення і при підвищеній тривожності.

Але якщо ви не проходили аналіз крові, який підтверджує, що щитовидка «барахлить», можливо, ви звинувачуєте її марно.

Аналіз крові здатний показати, наскільки ви далекі від норми, і чим далі — тим впевненіше можна звинувачувати щитовидну залозу в своєму нездужанні, — каже ендокринолог Джефрі Гарбер. — Якщо ж ви близькі до норми, то причину хворобливого самопочуття варто пошукати в іншому місці».

Експерти радять не приписувати відразу симптоми, що нагадують гіпотиреоз (знижену функцію щитовидної залози), залізі-метелику, адже вони можуть бути «позивними» багатьох інших захворювань.

Звинувачуйте щитовидку:

якщо постійно відчуваєте втому

«Ми регулярно чуємо скарги людей з помітно зниженою функцією щитовидної залози на вічне відчуття втоми», говорить доктор Гарбер. Коли ви пройдете призначений лікарем курс ліків на виправлення цієї ситуації, то відразу зможете визначити, чи була ваша втома результатом «обленившейся» щитовидки або опівнічних переглядів телевізора.

«Якщо регулювання роботи щитовидної залози не приносить покращення вашого стану, то причину варто пошукати десь ще», додає Гарбер. Якщо огляд лікаря, аналізи крові підтвердять, що рівень гормонів, що виробляються щитовидною залозою, близький до норми, а ви все ще абсолютно без сил, можливо, причиною вашої втоми є апное уві сні або навіть депресія. Зазвичай результати лікування щитовидки стають помітні від 6 тижнів до 3 місяців.

Читайте також:  5 дешевих продуктів, які зроблять вас довгожителем
НЕ звинувачуйте щитовидку:

якщо ви сильно одужали

Як легко звинуватити в зайвих кілограмах «вийшла з-під контролю» щитовидну залозу! Але не поспішайте звалювати провину на неї: «Набір зайвої ваги здавна вважається яскравим ознакою гіпотиреозу», говорить доктор Гарбер. Однак поправитися можна по цілому ряду різних причин. Більш того, при неполадках з щитовидкою зазвичай набір ваги обмежується 2-5 кілограмами. «Гіпотиреоз уповільнює метаболізм, чому ви можете набрати вагу, але при цьому він ще і знижує апетит», додає Гарбер. Тому при гіпотиреозі ви, швидше за все, залишитесь в своїй ваговій категорії (до речі, гіпертиреоз, в свою чергу, підвищує метаболізм, але і підсилює апетит, тому не варто розраховувати на цей спосіб схуднення). Коливання ваги і ожиріння частіше є наслідком зовсім інших проблем.

Звинувачуйте щитовидку:

якщо шкіра стала сухішою або покривається потом більше звичайного

Якщо вам не вистачає гормонів щитовидної залози, ви можете помітити підвищене лущення і сухість шкіри, при надлишку — надмірне потовиділення, каже Гарбер. Так реагує тіло на свій внутрішній «термостат», регульований цими гормонами. Однак вилікувати такий, здавалося б, несуттєвий симптом — справа непроста. Для його припинення верхній шар шкіри повинен змінитися. «Якщо людина говорить вам, що цей симптом зник через тиждень після початку лікування щитовидки — значить, причина була в чомусь іншому», говорить Гарбер. Якщо сухість шкіри або підвищене потовиділення дійсно є наслідком порушення роботи щитовидної залози, то на повернення до норми вам може знадобитися від 9 до 12 місяців. Те ж стосується і волосся: ламкість і нездатність завиватися — ознаки гіпертиреозу, випадання, перетин і огрубіння — гіпотиреозу.

Читайте також:  Людська печінка може працювати 100 років
Звинувачуйте щитовидку:

якщо голос почав звучати нижче

Якщо ви помітили, що ваш голос став більш грудним і скрипучим, звинувачувати, можливо, варто гіпотиреоз. Він сприяє ущільненню голосових зв’язок, каже Гарбер. Гіпертиреоз, у свою чергу, практично не позначається на голосі.

Звинувачуйте щитовидку:

Якщо вас замучили судоми в ногах або пропали м’язи

Судоми в ногах — містичне дійство, оскільки наука досі не може знайти кореня цієї проблеми. Тим не менш, вони часто супроводжують гіпотиреоз, тому варто повідомити про їх постійному появі своєму лікарю, особливо якщо ці спазми викликають сильний біль. «Судоми в ногах можуть істотно зіпсувати вам життя», додає доктор Гарбер. Слабкі, невиражені м’язи також можуть бути результатом гіпотиреозу.

Однак при гіпертиреозі метаболізм може злетіти на таку висоту, що організму доведеться спалювати заради отримання енергії не тільки надходить у нього їжу, але і наявні м’язи. «Мені доводилося зустрічати спортсменів, які йшли зі спорту, і балерин, які втрачали свої накачані ікри», говорить Гарбер про своїх пацієнтів з гіпертиреозом. Здатність до спортивних навантажень при цьому порушенні стає значно гіршою.

Читайте також:  Американський педіатр перерахував продукти, які необхідні для розвитку дітей
НЕ звинувачуйте щитовидку:

якщо ви відчуваєте глибоку депресію

Велика депресія, важкі симптоми якої істотно заважають звичного способу життя, знайома 15 мільйонам американців, згідно Американської асоціації вивчення депресії і тривожності. Іншими словами, вона досить поширена і може виступати як самостійне захворювання на фоні порушення роботи щитовидної залози. Іноді лікування щитовидки «зриває завісу» з депресії, і багато пацієнтів поспішають оголосити його причиною свого пригніченого стану. Але це лише вказує на те, що депресія була і раніше. Повернення «розхитаних» гормонів в норму, у цьому випадку, не позначиться на психічному стані пацієнта. З іншого боку, якщо депресія дійсно була викликана гіпотиреозом, то лікування виправить ваш стан. «Ці різні походження депресії пацієнти часто плутають і списують її на щитовидну залозу частіше, ніж потрібно», говорить Гарбер.

Цікаво ще й те, що «практично будь-який орган» може, за словами доктора Грабера, виявляти симптоми «збуреної» щитовидки. І причини таких симптомів потрібно шукати більш ретельно, розширюючи коло «підозрюваних». Не забувайте про це, коли будете наступного разу списати на щитовидку те, в чому винне щось зовсім інше.