Ми вже давно звикли лягати спати з телефонами під подушкою, сидіти до глибокої ночі за комп’ютером, що негативно впливає на наші біоритми сну. У той час як відсутність електроніки та природне освітлення, особливо ранкове сонце, збагачене блакитним світлом, значно підвищує їх.

В силу звичок наш біологічний годинник збивається, ми погано спимо, прокидаємося ночами, потім відчуваємо занепад сил протягом дня. Але є простий спосіб виправити ситуацію, наприклад, вимикати на ніч все штучне освітлення хоча б на вихідні і занурювати свої очі в природнє ранкове світло. Такі висновки зробив Кенех Райт, професор інтеграційної психології Колорадського університету, старший автор дослідження відновлення циклів сну. Відмінний спосіб зробити нічний сон глибоким – відправитися в похід з наметами без будь-яких електронних пристроїв.

У дослідженні, опублікованому в “Сучасній біології”, професор Райт повідомляє про серію експериментів, в яких людей відправляли маленькими групами в Колорадський парк відновлювати їх біологічний годинник. А в одному з самих свіжих аналогічних досліджень частину людей відправляли в зимовий похід на тиждень і на вихідні, щоб відновити їх глибокий нічний сон. Інші учасники експерименту залишалися вдома і жили своїм звичним життям. Протягом сну професор Райт відстежував циркадний ритм людей, вимірюючи їх рівень гормону мелатоніну, який відповідає за неспання і сон. Перед кожним походом у всіх учасників дослідження змінювався рівень мелатоніну.

Таблетки

Гормон мелатонін викликає у нас почуття втоми. Рівень гормону підвищується за кілька годин до сну і падає прямо перед тим, як ми прокидаємося.

В сучасному оточенні рівень мелатоніну зазвичай падає через кілька годин після пробудження. І наш мозок говорить нам про те, що ми повинні спати ще кілька годин після того, як прокинулися.

Час сну і неспання учасників дослідження не співпадало з їх біологічними годинами, у них спостерігалося як би невелике розлад добового біоритму у зв’язку з тривалим перельотом. Але коли люди поверталися з тижневого походу, їх добові біоритми відновлювалися. Рівень мелатоніну падав у них під час сходу сонця і перед самим пробудженням. А режим сну зрушився, так, що вони лягали спати і прокидався на дві години раніше, ніж до походу. Ймовірно, це пов’язано з тим, як сильно відрізняється середовище з штучним освітленням і електронними приладами від сонячного світла зірок.

Сон

«На відкритому повітрі ви досить обмежені природним циклом світла і темряви, інтенсивністю і спектром світла, який ви бачите. Природне освітлення, особливо ранкове сонце, збагачене блакитним світлом, значно впливає на поліпшення біологічних годин», – пояснює доктор Філіс Зі, керівник Центру циркадного та медичного сну Північно-східного університету, який не брав участі в дослідженні.

Він вважає, що середовище штучного освітлення зрушує наш вибір часу сну назад, в той час як яскраве сонце, збагачене блакитним світлом, може тренувати наш циркадний ритм. Це підтверджують результати експериментів, проведені в природних умовах.

Але якщо ви вважаєте, що походи з наметами не для вас, тоді спробуйте копіювати природний цикл світла і темряви, практикуйте це хоча б на вихідні. Адже більше 60% змін припадає на вихідні. Наприклад, ви можете сісти навпроти вікна і насичуватися променями сонячного світла, потім занурюватися в обстановку природної темряви.

Джерело: Likar.info
Малюнки: wikihow.com