Кожна людина в цьому великому і багатогранному світі відрізняється від інших і це є нормою. Але у деяких людей мають місце настільки неординарні риси, які зустрічаються лише у декількох відсотків жителів планети. Частина з них — нешкідливі особливості зовнішності, але іноді можна побачити таке, що Супермен точно б заздрив!

Неймовірно міцні кістки

Вивчаючи ген LRP5 (він відповідає за мінералізацію кісток), вчені виявили масу мутацій. Більшість з них викликає захворювання, що супроводжуються крихкістю кісток, такі як остеопороз.

Але виявилося, що існує і інший тип мутації гена LRP5. Він наділяє людину супер-щільними кістками, які майже неможливо зламати, і шкірою, яка менше схильна до старіння.

Звичайно, це звучить дуже круто, але і тут є свої недоліки. Наприклад, коли якомусь літньому пацієнтові знадобилася заміна зношеного суглоба, її не вдалося зробити саме із-за надмірно щільних кісток чоловіка.

«Золота» кров

Зрозуміло, кров не може бути золотою в прямому сенсі, але існує кров з дуже рідкісною особливістю — нульовим резус-фактором. Іншими словами, вона не містить ніяких антигенів.

Вперше ця особливість була виявлена в 1961 році у представниці австралійських аборигенів, а на даний момент відомо лише близько 40 людей з такою кров’ю (що, втім, не означає, що їх всього 40).

9 з них є донорами, причому неймовірно цінними, оскільки їхня кров підходить будь-якому реципієнту. І саме через цінності і рідкості деякі лікарі називають кров з нульовим резус-фактором «золотою».

Донорство

Довгий долонний м’яз

Цей м’яз — атавізм. Він є «спадком» наших предків і відповідає за випуск кігтів і посилює хватку при стрибку з дерева на дерево.

Перевірити, чи є він у вас, неважко: покладіть руку на рівну поверхню долонею вгору, зімкніть разом мізинець і великий палець, а потім злегка підніміть їх.

Якщо ви побачили зв’язку на зап’ясті, значить, ви є власником довгого долонного м’язу. Але не переживайте, якщо ви його не виявили, — в сучасному житті він марний.

Довгий долонний м'яз

Генетичний химеризм

В давньогрецьких міфах химера описується як істота з головою й шиєю лева, тулубом кози і зміїним хвостом. Звичайно, людина не може бути наполовину твариною, але у неї цілком можуть бути 2 набори ДНК. Наприклад, у тому випадку, якщо під час внутрішньоутробного розвитку ембріон поглинає свого близнюка.

Іноді це відбивається на зовнішності людини у вигляді «мозаїчної» шкіри або різнобарвних очей, але частіше всього вона і не підозрює, що в її організмі існують тканини з різними наборами генів.

Химеризм не приносить людям особливого занепокоєння, однак може стати причиною сімейних проблем. Відомий випадок, коли у матері хотіли вилучити дітей, так як генетичний аналіз показав, що вона не перебувала з ними в родинних стосунках. На щастя, з’ясувалося, що жінка страждала химеризмом, тому фактичною «мамою» дітям припадав «поглинений» близнюк, чия ДНК присутня в її тілі.

Гетерохромія

Подвійний ряд вій

Наявність другого ряду вій обумовлено рідкісним генетичним відхиленням під назвою «дистихіаз». Найвідомішою володаркою «подвійних» вій була голлівудська зірка Елізабет Тейлор.

Коли Ліз була маленькою, її маму навіть дорікали в тому, що вона нібито підкрашувала дочці очі — такими надзвичайно виразними вони були завдяки цій мутації.

Дистихіаз, як правило, не приносить жодних незручностей тим, у кого він є. Але в деяких випадках другий ряд вій може розташовуватися дуже близько до слизової оболонки ока і викликати її роздратування.

Елізабет Тейлор

Дірочка біля вуха

Можливо, ви помічали у деяких людей крихітний отвір біля вуха, схожий на пірсинг без сережки. Це привушний свищ, він утворюється під час розвитку плоду і зустрічається приблизно у 5 % людей.

Передбачається, що це свого роду атавізм, що нагадує про те, що у предків всіх живих істот колись були зябра. Ця «дірочка» часто успадковується генетично і може бути присутньою лише на одному, так і на обох вухах.

За бажанням від свища можна позбутися хірургічним шляхом, але сам по собі він не небезпечний, хоча в деяких випадках може запалитися.

Дірочка біля вуха

Додаткові ребра

«Зайві» ребра частіше виявляються у прекрасної половини людства. Мабуть, з цієї причини деякі люди вірять, що жінки народжуються з більшою кількістю ребер, ніж чоловіки, але насправді це не так.

Такі ребра ще називають шийними, так як вони локалізуються в шийному відділі хребта. Їх розміри у різних людей неоднакові — у кого-то вони являють собою невеликі нарости, в той час як у інших є повноцінними ребрами.

Ці ребра в більшості випадків ніяк не впливають на здоров’я і самопочуття людини, але часом вони досягають значних розмірів і можуть заподіювати дискомфорт.

Додаткові ребра

Здатність сприймати «невидимі» кольори

Ще одна особливість, яка частіше зустрічається у жінок, — тетрахроматія, або здатність розрізняти відтінки набагато краще, ніж це роблять звичайні люди.

Якщо ми, дивлячись на кульбабу, можемо описати її колір як жовтий, то людина-тетрахромат побачить цілу гаму відтінків. Цей стан викликаний мутаціями в X-хромосомі і наділяє людину додатковими колбочками (частинами ока, які поглинають колірні хвилі).

У більшості людей 3 типи колбочок — вони налаштовані на хвилі червоного, синього і зеленого кольорів, а у тетрахроматів їх 4. Саме ця відмінність дозволяє їм бачити до 99 млн кольорів, у той час як звичайна людина сприймає не більше 1 млн.

Кольори

Мала потреба в сні

Мабуть, цим людям пощастило більше, ніж усім іншим у нашому списку. Вони здатні повністю відновлювати сили вдвічі швидше, ніж більшість з нас. У числі таких щасливців були Маргарет Тетчер, Сальвадор Далі, Уїнстон Черчілль, Нікола Тесла та інші видатні особистості.

І справа тут не тільки в правильному режимі дня, але ще і в гені DEC2, невелика мутація якого була виявлена у людей, які мало сплять. Вчені з Каліфорнійського університету Сан-Франциско прийшли до висновку, що люди з мутацією гена DEC2 можуть виконувати всі ті ж завдання за менший час.

Іншими словами, вони сплять ефективніше, ніж всі інші. Але як вони це роблять? Відповідь на це питання поки не знайдено.

Неможливість росту холестерину

І ще одна вкрай нечисленна група щасливчиків — вони можуть їсти практично все, що завгодно, не думаючи, як це відіб’ється на їх рівні холестерину.

Ризик розвитку серцевих захворювань у таких людей знижений на цілих 90 %. Справа в тому, що їм не вистачає робочих копій гена PCSK9, і хоча «недорозвинення» генів зазвичай тягне за собою проблеми, у цьому випадку воно є перевагою.

Цим відкриттям вирішили скористатися фармацевтичні компанії і почали працювати над створенням препарату, який буде блокувати PCSK9 у інших людей.

Джерело: HeadInsider