Сон необхідний для фізичного та психічного здоров’я, і ​​звичний час засинання, і навіть пробудження людей впливає різні аспекти функціонування їх організму.

Нове дослідження, опубліковане в журналі Experimental Physiology, показало: люди, які воліють пізно лягати спати в порівнянні з «жайворонками», мають зовсім різні результати щодо здоров’я. Зокрема, з різницею в циклах сну та неспання пов’язані метаболічні відмінності. Вчені виявили, що люди-сови мають знижену здатність використовувати жир для отримання енергії, і він схильний накопичуватися в організмі, підвищуючи ризик діабету 2 типу і серцево-судинних захворювань.

За людьми, що засинають рано чи пізно ввечері, вели спостереження дослідники з Університету Рутгерса. Вони встановили, що люди, які засинають рано, «більше покладаються на жир як на джерело енергії» та активніші протягом дня. Організм пізно засинаючих використовує менше жиру для отримання енергії у стані спокою та під час фізичних вправ.

Також було виявлено, що «сови» більш стійкі до дії інсуліну, тобто, їхнім тілам потрібно більше інсуліну для зниження рівня глюкози в крові, і їх організм віддає перевагу джерелу енергії вуглеводам, а не жирам. Серед людей, які пізно укладаються спати, поширені порушення, пов’язані із споживанням вуглеводів – потяг до солодкого, алкоголізм. У свою чергу попередні дослідження показали, що люди, які засипають після опівночі, мають на 25% більш високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань у зв’язку з порушеннями метаболічного характеру.

Вчені відзначають, що достатній сон важливий для загального самопочуття, а також для здоров’я серця та кровообігу, а більшості дорослих людей слід прагнути спати від семи до дев’ятої години на добу. Але також велике значення має час засинання та пробудження, що впливає на різні аспекти здоров’я. Фахівці вважають, що чим точніше воно відповідає природним біоритмам, тим активніше здійснюються метаболізм та процеси жироспалювання.