Пам’ятаєте фільм «Ванільне небо»? У ньому герой Тома Круза звертається в корпорацію, яка заморожує тіла клієнтів і вселяє їм щасливі сновидіння. Люди у сні проживають життя, які самі вибрали.

Так от, це не вигадка сценаристів. Вірніше, не зовсім вигадка. Автори взяли за основу цілком науково обґрунтоване явище: усвідомлений сон. Розбираємося, що це таке і як воно працює.

Сном можна управляти?

Так, і відбувається це не так вже рідко. Німецькі вчені з’ясували, що 50% людей хоча б раз усвідомлювали, що сплять, а 25% регулярно бачать усвідомлені сни. Деякі з них вміють викликати їх спеціально. Останні навіть об’єднуються в інтернет-спільноти: там вони обговорюють прийоми управління сном і вирішують, як використати його для особистісного розвитку.

Сон

Природа таких сновидінь до кінця не ясна, але вчені припускають, що це свого роду збій у нормальній роботі мозку. Люди як би сплять і не сплять одночасно. Під час усвідомленого сну працюють частини мозку, що відповідають за логічне мислення та використання особистого досвіду. Зазвичай таке відбувається, коли ми пильнуємо.

Читайте також:  Скільки цукру на день можна споживати без шкоди здоров'ю
Що відбувається в усвідомленому сні?

Перш за все, ви розумієте, що спите. А далі все залежить від того, наскільки добре ви контролюєте себе: одні люди можуть тільки смутно усвідомлювати, що це сон, інші – повністю управляти картинкою. Такий стан може тривати від кількох секунд до 15 хвилин.

Безсоння

Навіщо це потрібно?
  1. Це допомагає позбутися від нічних кошмарів.
  2. Сновидці кажуть, що ця практика допомагає знайти відповіді на питання і створює стимул для творчості. Дійсно, багатьом поетам і художникам приходили їхні твори уві сні. Сальвадор Далі активно використовував сновидіння. Відчуваючи підступаючий сон, він сідав на стілець, ставив перед собою металеву тарілку і брав у руки ложку. Коли художник засинав, ложка падала і переривала сон своїм дзвоном. Тоді художник починав записувати образи, які відвідали його.
  3. Це просто весело. Уявіть, що ви можете зробити в сні що завгодно. Зайнятися сексом зі знаменитістю, отримати чарівну паличку, переміщуватися в будь-яку точку планети або взагалі за її межі. Можете навіть створити власний всесвіт і призначити себе його правителем.
Читайте також:  Чіпси викликають атеросклероз, який призводить до утворення смертельних тромбів
Хочу так само!

Не поспішайте. Ідея правити світом уві сні звучить заманливо, але усвідомлені сновидіння поки дуже мало вивчені.

Оскільки мозок, можливо, працює як і під час неспання, ви позбавите себе нормального сну. Які можуть бути наслідки, поки не зрозуміло, але явно постійне недосипання ні до чого доброго не призведе.

Недосипання

Все одно хочу. Як це зробити?

Що ж, австралійські учені знайшли для вас кілька способів:

  1. Ретельне обмірковувати майбутнє сновидіння.
  2. Спати 5 годин, потім прокидатися і знову засипати. При цьому потрібно намагатися, щоб тема сну не змінилася.
  3. Повторювати фразу «наступного разу, коли я засну, я буду пам’ятати, що я сплю».
Читайте також:  Більше шкоди, ніж користі: харчові добавки пов'язані з високим ризиком онкології

Насправді, в інтернеті технік і рекомендацій набагато більше. Але саме ці досліджені і підтверджені добровольцями. Автори зафіксували, що після тижня таких практик 8% піддослідних змогли вперше побачити усвідомлений сон.

Можливо, ви і самі впадали у прикордонний стан між сном і реальністю. Тільки були занадто налякані, щоб це зрозуміти. Знайоме відчуття, коли ви прокидаєтеся і не можете поворухнутися, а на грудях у вас сидить невідоме чудовисько? Про це явище ми говоримо у статті «Сонний параліч людини: 10 цікавих фактів про забавний і лякаючий феномен».