Лікарі поділилися інформацією про те, яку користь та шкоду може принести людському організму часник. З’ясувалося, що це залежить від способу вживання.

Часник знайомий людині понад 3 тисячі років не лише як корисна добавка до їжі, а й як ліки. Ще в Стародавній Греції учасникам Олімпійських ігор рекомендували їсти часник перед змаганням, щоб надати собі сили, пише Ensonhaber. Мореплавці брали часник із собою, як засіб від цинги. У Середні віки в Європі могильники та лікарі використовували кашку часнику, щоб уникнути зараження чумою, а в минулому столітті під час Першої та Другої світових воєн часник застосовувався як антисептик. Його прикладали до ран у польових умовах, намагаючись уникнути зараження.

Сучасна наука повністю підтверджує користь часнику, приписуючи йому наступні корисні властивості: часник нормалізує кров’яний тиск, зміцнює кістки та зуби, здатний запобігти захворюванню на рак, атеросклерозом та старечим недоумством.

Основна користь часнику в тому, що в подрібненому вигляді сирий часник, як жоден інший овоч, багатий на різні сполуки сірки, найкориснішим з яких вважається аліцин. Як з’ясували німецькі вчені, саме аліцин після всмоктування в кров поширюється по всьому організму людини, нормалізуючи обмін речовин та запобігаючи розмноженню ракових клітин.

За даними вчених із Великобританії, часник є найпотужнішим стимулятором імунітету людини. Вживання часнику протягом трьох місяців здатне знизити ризик застудних сезонних інфекцій більш ніж на 60%, а також скоротити процес одужання при захворюванні на ГРЗ з 5 до 2 днів. Російські вчені зараз проводять дослідження, намагаючись довести теорію, що часник здатний пригнічувати вірус імунодефіциту людини.

Не слід забувати, що, незважаючи на всі свої корисні властивості, вживання часнику може завдати шкоди організму. Надмірне вживання часнику неприпустимо при захворюваннях шлунково-кишкового тракту: виразках, гастритах, колітах. При застосуванні овочів зовнішньо в сирому вигляді він може викликати опік слизових і шкірних покривів. Слід пам’ятати також і те, що часник викликає апетит і є дуже калорійним продуктом: в одному середньому зубчику часнику міститься близько 45 калорій.

Щоб не завдати шкоди своєму організму, але в той же час вживати часник з користю, слід пам’ятати про те, що добова норма не повинна перевищувати 1-2 зубчики на добу. Використовують овоч лише у сирому вигляді, оскільки термічна обробка здатна зруйнувати корисні сполуки, зокрема й аліцин.

Слід також пам’ятати, що часник є потужним антикоагулянтом, він розріджує кров, а велика кількість часнику здатна викликати у людини кровотечі. Цю рослину не можна застосовувати перед будь-якими операціями. При застосуванні продуктів як народна медицина завжди слід прислухатися до свого організму і виконувати рекомендації лікаря.