Організму людини життєво необхідні різні вітаміни і мінерали. Завдяки цим речовинам швидше ростуть кістки, зміцнюється імунна система. Але багато хто чомусь забувають, що вітаміни і мінерали потрібні також для здоров’я зубів і ясен.

За даними американської Академії загальної стоматології, дефіцит певного вітаміну або мінералу може викликати проблеми зі здоров’ям порожнини рота. Щоб вам було простіше піклуватися про свої зуби і ясна, ми вирішили зробити список найбільш корисних для них вітамінів і мінералів. Також з цієї статті ви дізнаєтеся, де найбільше міститься цих речовин.

carrot

Вітамін А

Вітамін А найчастіше асоціюється у нас з хорошим зором, але він до того ж необхідний для підтримки в здоровому стані слизових оболонок, що покривають десни і щоки. Цей вітамін робить їх менш сприйнятливими до хвороб. Він підтримує в здоровому стані зубну емаль.

Вітамін А сприяє виробництву слини, а вона грає дуже важливу роль в очищенні порожнини рота від бактерій і частинок їжі.

Ця органічна сполука у великій кількості міститься, як ви, звичайно, знаєте, у моркві. ЇЇ також багато й у інших овочах і фруктах, які мають помаранчевий колір (наприклад, в манго і солодкому перці).

Велика кількість вітаміну А є в капусті і шпинаті. Вірніше, в цих овочах багато бета-каротину, який в організмі людини перетворюється на вітамін А. І ще слід згадати про білки (яйця, риба) – там теж це органічна сполука присутнія в достатній кількості.

Fish and chicken

Вітамін B3

Вітамін В3 (ніацин) бере участь у багатьох окисно-відновних реакціях організму людини. Його недолік в організмі може призвести до виразок у роті і поганого запаху з рота. Хороші джерела цієї органічної сполуки – риба і курка.

Spinach, almonds, whole wheat pasta

Вітаміни В12 і В2

Через нестачу вітамінів B12 і B2 (рибофлавін) на язиці, яснах і м’яких тканинах рота можуть з’явитися виразки. Ці вітаміни запобігають запаленню порожнини рота. Їх дефіцит призводить до важких випадків гінгівіту, запалення ясен без порушення цілісності зубоясенного з’єднання.

Вітамін В12 у великій кількості є в шпинаті, мигдалі, макаронах з цільної пшениці. А вітаміну B2 багато в м’ясі, рибі, молочних продуктах і сирі.

meat, fish, dairy products and cheese

Вітамін С

Вітамін С необхідний для підтримки в здоровому стані сполучної тканини ясен. Якщо його недостатньо в організмі, то можуть розхитатися зуби, а ясна можуть почати кровоточити. Загалом, у цьому разі серйозно пошкоджуються ясна. Чи знаєте ви, що цинга, гостре захворювання ясен, якраз і пов’язана з браком вітаміну С?

Також слід зазначити, що вживання вітаміну С з біофлавоноїдами запобігає утворенню зубного нальоту навколо зубів. Джерела біофлавоноїдів: апельсини, абрикоси, вишня і т. д.

Вітаміном С багаті цитрусові, полуниця, брокколі, солодкий перець і солодка картопля.

Citrus mint, strawberries, broccoli, sweet pepper and sweet potatoes.

Вітамін D

Вітамін D дуже важливий для здоров’я порожнини рота, так як завдяки йому засвоюється кальцій. Недолік кальцію часто призводить до поганого розвитку зубів, захворювань ясен і карієсу.

Дефіцит вітаміну D викликає синдром печіння в роті. Симптомами цього хронічного захворювання є біль і печіння в роті, оніміння, сухість у роті, зміна смакових відчуттів. За деякими даними, цей синдром також може бути викликаний нестачею вітаміну B.

Хороші джерела вітаміну D: яйця, риба, молоко і печінка тріски. Всю денну норму цього вітаміну ви можете отримати, перебуваючи 15 хвилин під сонячними променями.

Eggs, fish, milk and liver of cod

Вітамін Е

Вітамін Е є дуже потужним антиоксидантом. Він корисний для відновлення тканин рота. Крім того, він зменшує хворобливість ясен у маленьких дітей, коли у них ріжуться зубки.

Вітамін Е міститься в насінні соняшнику, горіхах, зелених листових овочах, рибі, авокадо, арахісовій олії.


Sunflower seeds, nuts, leafy green vegetables, fish, avocado, peanut butter

Кальцій

Достатня кількість кальцію в організмі людини підтримує у хорошому стані його зуби. Регулярне вживання цього мінералу захищає зубну емаль. Якщо організму не вистачає кальцію, він автоматично бере його з кісток, що призводить до їх розм’якшення. Кальцій швидко всмоктується в кров, тому його потрібно вживати у великих кількостях.

Кальцій також захищає від остеопорозу, захворювання, при якому знижується щільність кісткової тканини, в тому числі і навколо зубів.

Кальцій присутній у молочних продуктах, зелених листових овочах, цвітній капусті, бобових, соєвому молоці, мигдалі, сардинах, лососеві, устрицях.

Almonds, sardines, salmon, oysters

Фосфор

Фосфор, як і кальцій, є складовою частиною зубів. Згідно з науковими дослідженнями, для того, щоб кальцій добре вбрався в організм, його потрібно вживати разом з фосфором, якого багато в молоці, сирі, йогурті, червоному м’ясі, бобів, сочевиці, горіхах і в цільному зерні.

Milk, cheese, yoghurt, red meat, beans, lentils, nuts and in whole grains

Залізо

Через недостатню кількість заліза в організмі на язиці може початися запалення, а в роті можуть з’явитися виразки. Справа в тому, що залізо допомагає підтримувати на необхідному рівні еритроцити, завдяки чому імунна система зі всією ефективністю бореться з хворобами та інфекціями.

Хороші джерела заліза: яйця, морепродукти, червоне м’ясо, печінка, висівки, зелені листові овочі.

Eggs, seafood, red meat, liver, bran, green leafy vegetables

Калій

Калій (вітамін К) незамінний при формуванні та відновленні кісток, в тому числі, звичайно, і кісток щелепи. Він захищає від остеопорозу, бере участь у регуляції окисно-відновних процесів в організмі. Калій необхідний для згортання крові (невеликі ранки в порожнині рота швидше гояться).

Калію багато в бобових, зелених листових овочах, молоці, йогурті, сирі, грибах, бананах, шипшині, зеленому чаї.

Legumes, leafy green vegetables, milk, yogurt, cheese, mushrooms, bananas, dog rose, green tea

Фторид

У стоматології фторид використовується для протидії руйнуванню зубної емалі. Зверніть увагу, що фторид часто є одним з інгредієнтів зубних паст. Його використовують як раз для захисту зубної емалі і боротьби з карієсом.

Фторид можна знайти не тільки в зубній пасті, але і в деяких продуктах. Так, наприклад, його багато в чорному чаї і в морепродуктах.

Black tea and seafood

Йод

Мікроелемент йод бере участь практично у всіх процесах життєдіяльності організму. Він сприяє всмоктуванню кальцію, і таким чином допомагає росту зубів і підтримує їх у хорошому стані. Йод необхідний для правильної роботи щитовидної залози. Якщо у функціонуванні щитовидної залози відбувається збій, то це призводить до проблем з обміном речовин.

Йод міститься в морських водоростях, молюсках, кунжуті, часнику.

Водорость, shellfish, sesame, garlic

Цинк

Мікроелемент цинк, якщо його достатньо в організмі, контролює рівень бактерій в роті. А ці бактерії, природно, якщо їх занадто багато, руйнують зуби і тканини ясен. Ось і доводиться цинку уважно стежити, щоб бактерії сильно не розмножувалися в роті.

Цинк у великій кількості міститься в червоному м’ясі, сирі, устрицях, бобових, грибах, гарбузовому насінні і чорному шоколаді.

Red meat, cheese, oysters, legumes, mushrooms, pumpkin seeds and black chocolate.

Магній

Мікроелемент магній захищає зубну емаль від стоншування і руйнування, зміцнює її. Цей мікроелемент міститься в капусті, шпинаті, чорному шоколаді.

In leaves of spinach and lettuce, parsley, cabbage, onions, potatoes, meat, liver, kidneys.

Фолієва кислота

При нестачі фолієвої кислоти (вітамін В9) в роті виникають проблеми зі слизовою оболонкою, мовою, з’являються виразки (афтозний стоматит). Загалом, для здоров’я порожнини рота-це дуже важливий вітамін. Він міститься в листі шпинату та салату, петрушці, капусті, цибулі, картоплі, м’ясі, печінці, нирках.