Люди, які регулярно працюють у нічних змінах, а в світі їх близько 700 мільйонів, більше схильні до надмірної ваги – згідно з аналізом, який публікує “Obesity Reviews”.

Дослідники з Китайського університету Гонконгу прийшли до цих висновків та проаналізували результати 28 досліджень, присвячених впливу зміни роботи на здоров’я у 1999 – 2016 роках.

Згідно з даними Міжнародної Організації Праці (МОП), роботою в нічній зміні називається будь-яка професійна діяльність, яка вимагає роботи між півночі та 5:00 ранку. Перехід вважається регулярною роботою вночі або вночі, чергуючи з денною роботою.

У світі робота зі змінами здійснюється приблизно 700 мільйонами жінок та чоловіків, які складають приблизно 20 відсотків глобальної робочої сили.

Як розрахували автори аналізу, регулярна робота на змінах збільшує ризик надмірної ваги або ожиріння в середньому на 29%. Чим довша робота зі змінами проводиться, тим вище ризик збільшення ваги.

Цікаво, що люди, які постійно працюють у нічній зміні, більше схильні набирати вагу, порівняно з людьми, які працюють по черзі протягом дня та вночі. Ризик ожиріння органів черевної порожнини, який вважається особливим фактором ризику серцевих захворювань та діабету 2 типу, становив 35% вище у тих, хто працює вночі.

Дослідники відзначають, що їхній аналіз не доводить, що існує причинно-наслідковий зв’язок між змінною роботою та більш високим ризиком збільшення ваги. Проте експерти, коментуючи ці результати, переконані, що це так.

За оцінкою Конні Diekman з Вашингтонського університету в Санкт Луї (штат Міссурі, США), дефіцит сну, безсумнівно, є причиною надмірної ваги та ожиріння у людей, що працюють на змінах.

У дослідженні лише 3 відсотки вахтовиків відпочивала протягом дня, що означає, що переважна більшість спала занадто мало.

Людське тіло запрограмовано спати, коли темно. Воно регулює діяльність гормонів, що впливають на почуття голоду та ситості. Коли люди активні, коли вони повинні спати, дія цих гормонів дирегульована, і це сприяє змінам в обміні речовин, а також, щоб ми почувалися більш голодними і їли більше, ніж нам потрібно, – пояснив фахівець.

“Недолік сну є однією з найбільших стресових факторів тіла, чого слід уникати якомога більше”, – коментує фахівець з харчування проф. Пенні Кріс-Етертон з Університету штату Пенсільванія (США). Вона додала, що нічна робота – це дія, яка суперечить нашим біологічним годинникам.

На її думку, робота на нічних змінах не сприяє здоровій дієті та регулярному фізичному навантаженню.

Кріс-Етертон і Дьємен підкреслюють, що вірним рішенням може бути заздалегідь готувати здорову їжу і брати її з собою на роботу. Важливо також використовувати всі можливості для фізичної активності, що допоможе зберегти баланс між кількістю енергії, яка споживається і витрачається..