Виявляється, білий наліт краще, ніж яскраво-червоний, чистий язик.

Яким буває наліт на язиці
Білий наліт на язиці
nhs.uk

Білий або жовтуватий наліт на язиці з’являється, коли в ротовій порожнині активно розмножуються бактерії або гриби, а їхні відмерлі клітини злипаються і застрягають між смаковими сосочками язика. Наліт зазвичай збирається біля кореня язика і звідти вже немов розповзається в сторони — це його нормальний стан.

Як правило, нальоту стає більше, якщо ви підхопили інфекцію верхніх дихальних шляхів або молочницю. І якщо вилікувати основне захворювання, то і наліт зникне сам. Іноді причина такого нальоту — постійно запалені мигдалини.

Паління збільшує ймовірність того, що на язиці збереться наліт. До речі, від куріння білий бактеріальний наліт може офарбитися і потемніти, але суті своєї він не змінить.

Сам по собі наліт не шкідливий і ніякої небезпеки не несе, але може посилювати неприємний запах з рота.

Тут варіант один — шукати причину, по якій язик обклало, і усувати її. Допоможе в цьому отоларинголог, тобто ЛОР.

Читайте також:  SeTrade: сертифіковані матеріали Resinworks за доступними цінами
Чорний наліт на язиці

Чорний наліт на язиці

Це, напевно, той самий випадок, коли явище огидне і страшне, але нешкідливе. Чорний, сірий або темно-коричневий наліт, як правило, не просто фарбує язик, а ще й створює ілюзію «волохатості», ніби язик заріс цвіллю або чорним лишайником. Іноді можна відчути зміни смаку у роті або неприємний запах.

Винні в цьому відмерлі клітини епітелію, які скупчилися на смакових сосочках і були атаковані бактеріями. Це тимчасове явище, яке пройде само, якщо чистити зуби і язик два рази в день.

Жовтий наліт на язиці
Жовтий наліт на язиці

mayoclinic.org

Світло-жовтий відтінок, як правило, говорить про те, що скоро ці місця почорніють. Що з цього вийде, ми вже написали: чорний волохатий язик.

Але якщо разом з язиком пожовкли білки очей або шкіра, то це може бути ознакою ураження печінки. Тут треба швидше поспішати до лікаря і з’ясовувати, звідки у вас жовтяниця. Сам по собі жовтуватий відтінок нальоту нормальний і окремо не говорить ні про які проблеми з печінкою.

Читайте також:  Важливість ефективного догляду за зубами
Білий наліт з червоними плямами і тріщинами

Білий наліт з червоними плямами і тріщинами

Це не зовсім наліт, а приватний випадок глоситу (запалення язика), який називається географічним язиком. При цьому захворюванні смакові сосочки стають плоскими і візуально зливаються, утворюючи плями, що нагадують континенти і моря. Вони можуть навіть переміщатися по різним частинам язика.

Географічний язик може доставляти незручності: боліти, чутливо реагувати на їжу. Але зробити з ним, втім, нічого не можна, крім як залишити в спокої і займатися гігієною порожнини рота. Якщо за кілька днів симптоми не проходять і заважають їсти, потрібно звернутися до стоматолога.

Що робити, якщо весь язик змінює колір

Наліт зазвичай відрізняється тим, що захоплює не весь язик цілком, а тільки його частину, що ближче до середини, хоча іноді ця пляма і збільшується в розмірах. Як ми вже зрозуміли, в більшості випадків це ніяких наслідків для здоров’я не несе.

Але якщо весь язик поміняв колір, то це одна з діагностичних ознак деяких захворювань:

  1. Дуже світлий, сіруватий язик з виразками на ньому може бути сигналом сифілісу.
  2. Блідо-рожевий язик може вказувати на анемію.
  3. Малиновий язик буває при скарлатині.
  4. Яскраво-червоний — при захворюванні вірусом Коксакі, дефіциті вітаміну B3 або загальному запаленні язика.
Читайте також:  Важливість ефективного догляду за зубами
Як лікувати наліт на язиці

У більшості випадків наліт на язиці лікувати не треба, тому що це не захворювання. Якщо вам не подобається, що він є, достатньо звичайної гігієни порожнини рота. А якщо звичайна гігієна не допомагає, то треба порадитися зі стоматологом і вирішити, що ви можете додати до стандартного чищення зубів та язика два рази в день.

Що ще допоможе впоратися з нальотом на язиці:

  1. Непогано допомагає стара добра порада побільше пити, тому що одна з причин утворення щільного нальоту — зневоднення.
  2. Кидайте курити, це все допомагає.
  3. Протягом дня намагайтеся їсти щось тверде і соковите, наприклад яблука або сиру моркву.
  4. Намагайтеся не дихати через рот, якщо у вас є така шкідлива звичка. А якщо закладений ніс, використовуйте судинозвужувальні краплі.