Напевно, всі чули про таку хворобу — вегетосудинна дистонія, або ВСД. Це таємничий розлад з розмитими проявами, такого діагнозу немає в міжнародній класифікації хвороб МКБ-10.

Скарги пацієнтів, як правило, засновані на ознаках вегетативного роздратування. Наприклад, це може бути серцебиття, дивні болі, відчуття жару, пітливість, тремор, почуття страху, занепокоєння, паніки.

Тобто ВСД — це коли щось турбує, але де точно — незрозуміло. Найчастіше медики ставлять ВСД, коли просто не розуміють, що відбувається, або вважають, що пацієнт «вигадує». Насправді за цими симптомами можуть ховатися реальні хвороби.

Іпохондричний розлад. Це занадто сильна заклопотаність своїм здоров’ям. Людина з таким розладом впевнена, що у неї є якась рідкісна, страшна хвороба, хоча всі аналізи у неї в порядку. Іпохондрія може супроводжувати депресію.

Синдром роздратованого кишечника (СРК). Різного роду розлади травлення, здуття і метеоризм теж люблять відносити до ознак ВСД. Хоча насправді, швидше за все, мова йде про СРК. Про це можна почитати тут.

Фіброміалгія. Болі в різних частинах тіла, хронічну втому, поколювання в кінцівках, синдром неспокійних ніг — ці симптоми можуть вказувати на фіброміалгію, хоча їх люблять приписувати ВСД. Це хронічний больовий синдром, точну причину якого поки не знайшли. Фіброміалгія теж часто пов’язана з депресією.