Скаржитеся на погану пам’ять? Краще спробуйте влаштувати їй хороше тренування. Журналіст Джошуа Фоер за рік перепробував десятки технік розвитку пам’яті і став переможцем чемпіонату світу з запам’ятовування (є й такі змагання). Свої спостереження він описав у книзі «Ейнштейн гуляє по Місяцю». Ділимося порадами від автора.

Включайте уяву

Найкраще тренувати пам’ять на тих речах, які привертають вашу увагу. Перетворіть нудну інформацію, яку необхідно запам’ятати, в яскраві образи. Якщо вам потрібно не забути купити пляшку вина, молоко та яблука, намалюйте в своїй уяві образ кожного предмету з цього списку. Приділяйте увагу деталям: запаху, кольору, смаку і навіть відчуття від дотику до них. Не соромтеся використовувати «гарячі» образи — вважається, що вони запам’ятовуються краще за інших. Наприклад, якщо ви представите не просто пакет молока, а улюблену супермодель, яка купається в молоці, точно не забудете купити продукт. Малювати в уяві слід прекрасні або, навпаки, страшні образи. Наприклад, щоб не забути про покупку яблук, уявіть їх гнилими, червивими і зморщеними. До речі, «живі» образи залишаються в пам’яті довше, так що включіть уяву і спробуйте «одушевити» неживий предмет, ту ж пляшку вина — уявіть, що вона вміє співати або говорити по-іспанськи, і ви точно не підете без неї з супермаркету.

Молоко

Шукайте асоціації

Нова інформація повинна взаємодіяти зі старою — тією, яка вже є у вас в голові. Ви часто забуваєте імена і дати народження? Не дивно: ці дані ні про що не говорять. Але якщо при знайомстві людина назве вам свою професію, ви її напевно запам’ятайте хоча б тому, що будь-яка професія з чимось асоціюється. Щоб так само легко запам’ятовувати імена, прізвища та дати, пов’язати їх з тим, що для вас значимо і здатне викликати асоціацію. Таке тренування пам’яті допоможе вам бути більш зібраним, не забуваючи ні про що.

Читайте також:  3 серйозні захворювання, через які організм часто прокидається о 3 годині ночі
Будьте трохи актором

Якщо вам потрібно запам’ятати великий шматок тексту для презентації, розділіть його на фрагменти і зв’яжіть кожен з них з емоцією або фізичною дією (цю методику часто використовують актори). Наприклад, фразу «візьміть ручку» буде легше запам’ятати, якщо вимовляючи її, ви самі візьмете в руку пишучий предмет.

актор

Будуйте «палаци пам’яті»

Уявіть собі простір, який добре знаєте — наприклад вашу кімнату, кабінет, вулицю, по якій ходите кожен день, — і наповніть його образами того, що потрібно запам’ятати. Ці «палаци пам’яті» можуть бути будь-якими, але в них має бути певна послідовність. Фокус в тому, що так ви навчитеся запам’ятовувати події в хронологічному порядку.

Не заучуйте фрази слово в слово

Потрібно запам’ятати довгий текст? Не варто його зубрити. По-перше, це довго, по-друге, неефективно. Скористайтесь простою технікою: розділіть текст на окремі блоки і назвіть кожний з них. А далі використовуйте асоціації або побудуйте «палаци пам’яті», щоб запам’ятати кожну з частин.

пам'ять

Використовуйте риму

Запам’ятати риму нескладно. Погодьтеся, фраза «це тигриця, яка злиться, тому що їй не спиться» відкладеться в голові набагато швидше, ніж «це тварина з сімейства котячих, яка перебуває в стані агресії, тому що їй не вдається заснути».

Діліть довгі числа на частини

Номер вашої кредитної картки розділений на чотири блоки не просто так, а для зручності запам’ятовування: чотири чотиризначні числа запам’ятати простіше, ніж 16 цифр поспіль. Комбінацію 220641090545 важко вивчити. Але спробуйте розбити її на чотири частини — 220, 641, 090, 545, або на два фрагменти — 22/06/41 і 09/05/45, і завдання спроститься. Ви також можете пов’язати цифри з якоюсь подією, в даному випадку з датами Великої Вітчизняної війни.

Читайте також:  Апельсини знижують ризик втрати зору на 60%
Малюйте і кресліть

Щоб запам’ятати інформацію, малюйте, кресліть схеми, використовуйте символи. Це розвиває образне мислення і допомагає знаходити правильні асоціації, а отже, і краще запам’ятовувати.

«Перетворюйте» цифри в героїв

ЛДП (людина — дія — предмет) — ще одна ефективна техніка запам’ятовування. Для початку ви повинні підготуватися: представте кожне двозначне число від 00 до 99 у вигляді образу якоїсь людини, що здійснює дію над тим чи іншим предметом. Наприклад, число 13 може стати Девідом Бекхемом (людина), який б’є (дія) по м’ячу (предмет), цифра 34 може перетворитися у Френка Сінатру (людина), співаючого (дія) в мікрофон (предмет), а число 79 — Супермена (людина), що летить (дію) в плащі (предмет). Придумайте свої образи для кожного двозначного числа — ці образи повинні бути постійними. А тепер спробуйте об’єднати три способу, щоб запам’ятати шестизначне число: 133479 «перетворюються» у Девіда Бекхема (людини з числа 13), співаючого (дію з числа 34) у плащі (предмет з числа 79). Запам’ятати один яскравий образ мозку набагато простіше, ніж цілий ряд цифр. А згадавши образ, ви легко зможете «перевести» його в число.

Супермен

Регулярно тренуйтеся

Будьте готові: ваш мозок не відразу звикне до нового режиму роботи. Але якщо ви візьмете в звичку виділяти на тренування пам’яті всього за 15 хвилин в день, то вже через пару-трійку тижнів помітите перші результати.

Читайте також:  Дослідження: вважати себе невдахою — пророцтво, яке самоздійснюється
5 вправ для тренування пам’яті та уваги
Вправа №1

Це вправу можна також використовувати як тест, щоб перевірити свою здатність до запам’ятовування. Уважно прочитайте список предметів та запам’ятайте їх:

квіти, газовий пальник, губка, ніж, ключі, свічка, ополоник, окуляри, телефон, олівець, ножиці.

Тепер подивіться на список, не заглядаючи в перший, постарайтеся пригадати, які слова виявилися замінені:

губка, шпилька, ключі, газовий пальник, чайник, ополоник, окуляри, свічка, телефон, ножиці, книга.

Вправа №6

Киньте на стіл п’ять сірників і за кілька секунд постарайтеся запам’ятати їх розташування. Потім відверніться і, використовуючи інші сірники, відтворити ту ж картинку на іншій поверхні.

Сірники

Вправа №3

Візьміть в руки який-небудь предмет. Це можуть бути ключі, олівець, телефон. Розглядайте його протягом 30 секунд. Потім закрийте очі і постарайтеся максимально чітко уявити те, що ви тримаєте в руках. Якщо не можете пригадати якихось деталей, відкрийте очі, подивіться і повторіть знову. Виконуйте вправу до тих пір, поки не зможете точно відтворити предмет у своїй уяві.

Вправа №4

Хвилину уваги: запам’ятайте будь-які непов’язані між собою слова або цифри. Почніть з п’ятнадцяти (слів або цифр), а потім збільшити їх кількість. Щоб ускладнити вправу, спробуйте одночасно займатися чимось ще, наприклад збирати пазл або складати паперовий літачок.

Вправа №5

Щодня 5-10 хвилин думайте тільки про одному предметі, не відволікаючись більше ні на що. З часом ви навчитеся швидше зосереджуватися. Це відмінне тренування для пам’яті і уваги.

Джерело: The Challenger