Після ситних новорічних канікул слід звести до мінімуму або навіть на час відмовитися від смаженої їжі в раціоні. З її споживанням пов’язані дуже неприємні зміни з організмом: збільшення ваги, порушення в роботі серця і мозку, діабет, прищі і т. д.

В особливих випадках з’їсти що-небудь смажене цілком прийнятно. Смажена їжа смачна і діє як антидепресант, так як сприяє виробленню гормонів, які забезпечують гарний настрій.

Однак щоденна присутність смажених страв в раціоні людини вкрай небажана. Ось як мінімум шість причин відмовитися від споживання такої їжі.

Здуття живота, болю і діарея. Серед макронутрієнтів – вуглеводів, жирів і білків – жир перетравлюється найповільніше. Оскільки смажені продукти містять велику кількість жиру, вони уповільнюють спорожнення шлунка. Затримуючись в ньому, їжа може викликати здуття живота, нудоту і біль. При наявності синдрому роздратованого кишечника, хронічного панкреатиту смажені страви можуть провокувати особливо хворобливі і неприємні симптоми, наприклад, спазми, діарею.

Читайте також:  Лікарка розповіла про ускладнення після коронавірусу, які заважають жити

Порушення кишкового мікробіома. Часте вживання смаженої їжі може пошкодити кишковий мікробіом, збільшивши кількість шкідливих для здоров’я кишкових бактерій і зменшивши кількість здорових. Останнім часом наука отримала велику кількість даних про те, що від стану кишечника залежить робота найважливіших систем організму. В першу чергу порушення кишкового мікробіома викликає розвиток синдрому роздратованого кишечника і інші проблеми з травленням. Крім того шкідливі види кишкових бактерій виробляють сполуки, що ушкоджують артерії і сприяють розвитку серцевих захворювань. Також з порушенням здорового балансу кишкової мікрофлори пов’язаний підвищений ризик нейродегенеративних патологій, зокрема, хвороби Паркінсона.

Збільшення ваги. Продукти, які готуються у великій кількості жиру, можуть викликати збільшення ваги з-за їх високої калорійності. Зокрема, до зайвої ваги веде високе споживання трансжирів, які містяться в багатьох смажених виробах з-за використання в процесі смаження частково гідрогенізованих рослинних олій. Дослідження на тваринах показують, що трансжири можуть призводити до збільшення ваги навіть без надмірного споживання калорій.

Читайте також:  Ополіскувачі для рота ефективно знищують коронавірус

Схильність до серцевих захворювань та інсульту. Любов до смажених продуктів обертається для людини тим, що у неї підвищується особистий ризик серцевих захворювань та інсульту. Схильність до них поясниться впливом смаженої їжі на вагу, кров’яний тиск і рівень холестерину (їх показники з-за неї ростуть). Наприклад, дослідження показують, що у любителів картопляних чіпсів нерідко розвивається запалення, що сприяє розвитку серцевих патологій. Також небезпечно часто їсти смажену рибу: вживання двох або більше порцій на тиждень робить на 63% більше високим ризик серцевого нападу або інсульту порівняно з вживанням одного разу на місяць.

Метаболічні порушення. Вживання смаженої їжі 1-3 рази на тиждень підвищує ризик розвитку діабету 2 типу на 15%, а щоденне споживання (7 або більше випадків на тиждень) збільшують цей ризик на 55%. Такий ефект пов’язаний зі збільшення маси тіла і виникає через зростання жирової тканини запаленням в тілі.

Читайте також:  Названо поєднання продуктів, які шкодять здоров'ю

Прищі. Відомо, що підвищення кількості смажених продуктів в раціоні веде до активації шкірних проблем. Чому – в точності поки не ясно. Деякі дослідники припускають, що така їжа може впливати на експресію генів і змінювати рівень гормонів, тим самим сприяючи появі прищів.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News