Сидячий спосіб життя, знижена рухова активність, довготривале перебування у незручному положенні, вимушене згинання шиї під час використання гаджетів, важка фізична праця без збереження правил охорони праці (якими, як правило, нехтують) – це тільки частина того, що служить для виникнення того самого болю та дискомфорту у хребті, який всі вже давно «списують» на остеохондроз. Це далеко не завжди пов’язано з віковими змінами. Кількість молодих людей з періодичним болем у спині зовсім не рідкість, а які ж там «вікові зміни».

Біль – це сигнал. Сигнал до дії.

Біль – це сигнал для вас, який дає зрозуміти, що в організмі є якийсь «подразник», що пошкоджує структури нашого організму. Більш того, це сигнал не тільки для вас, а й для інших систем нашого тіла, які направляють свої сили для вирішення проблеми.

Принциповим є той факт, що треба розрізняти походження болю – він первинний чи вторинний. Наприклад, якщо ви тривало їхали за кермом та після подорожі у вас є дискомфорт у спині – такий біль буде називатись первинним (доброякісним). Пов’язаний, як правило, з нерівномірним розподілом навантаження на хребет та напруженням м’язів. Пам’ятаєте, як хочеться потягнутися та розім’ятися на заправці? Такий біль не є небезпечним. Він, як правило, короткотривалий, проходить згодом самостійно дні через 3-4. Хоча інколи треба приділити йому увагу, позайматися гімнастикою та можливо прийняти декілька днів протизапальні медикаменти. Інший тип болю – вторинний. Такий біль пов’язаний з травмами, грижами міжхребцевих дисків, тривалим вживанням гормональних препаратів, проблемами з іншими органами, наприклад, нирками. Така ситуація є більш складною для діагностики та частіше потребує уваги профільного спеціаліста напрямку вертебрологія, неврологія, травматологія чи нейрохірургія.

Які структури викликають біль у спині?

Біль у спині, як і у інших органах, сприймається та передається за допомогою нервової системи. У нашому хребті можуть боліти різноманітні структури: м’язи (їх багато, вони залягають у декілька шарів), зв’язки, суглоби (так вони також є у хребті), нервові корінці. Чітко визначити джерело патологічних імпульсів – задача нелегка, тому лікарю доводиться провести детальне опитування, огляд, обстеження пацієнта лікарем та додаткові методи діагностики  (такі як рентген, КТ чи МРТ). Без цього неможливо встановити правильний діагноз та призначити ефективне лікування. Взагалі, все ж таки, краще не зволікати та звернутись до профільного лікаря. Спочатку здається, що ви згаєте на це чимало часу, але це ніщо у порівнянні з тим, що може бути, якщо у вас не діагностують та не призначать правильне лікування. Особливо у ситуаціях, які можуть привести до інвалідизації.

Ефективно, але безкоштовно

Рух – це життя. Фізична активність – це те без чого наше тіло не може функціонувати правильно. Розвиток цивілізації призводить до гіподинамії, привчає нас лінуватися. Але для здорової спини  треба регулярне навантаження. Це безкоштовно, і не потребує багато часу, щоб зробити зарядку, гімнастику для хребта. Іноді це заміняє пігулки чи просто не приводить до їх використання. Звісно, треба розділяти заняття спортом та фізичну активність. Якщо ми кажемо про спорт, то там навпаки ресурс організму часто виснажується, адже навантаження високі чи надмірні, що здоров’я для хребта не додає. Регулярна фізична активність, основана на індивідуальних особливостях кожного – запорука здоров’я, до речі, і не тільки хребта. Слід зазначити, що це стосується профілактики, а не лікування, тому все ж таки при появі болю – звернення до лікаря – обов’язкове!

Автор статті: лікар-нейрохірург, вертебролог Галій Андрій Валерійович, медичний центр “МедАструм” (м. Харків)

*На правах реклами