Кожному хочеться прожити життя, навіть її фінал, в здоровому глузді і ясній пам’яті. Ось кілька порад, які допоможуть вам досягти цього.

Ментальними порушеннями, в тому числі і порушеннями пам’яті, в світі страждає більше 50 мільйонів чоловік. Вчені поки достовірно не знають, чому пам’ять погіршується з віком, але у них є кілька припущень, як знизити цей ризик.

Які види втрати пам’яті існують

Основних три: зниження когнітивних здібностей в процесі старіння, легкі когнітивні порушення і деменція. У загальних рисах вони схожі, але є і важливі відмінності.

Зниження когнітивних здібностей в процесі старіння
Абсолютно нормальне явище. З віком всі клітини людського організму зношуються, в тому числі і нейрони. Так що невеликі проблеми з пам’яттю у літніх людей – це природно.

Легкі когнітивні порушення

Це щось середнє між зниженням когнітивних здібностей і деменцією. Люди, які страждають ними, забувають багато речей, але все ще можуть функціонувати самостійно.

Деменція

Це синдром, при якому людина втрачає здібності і можливість виконувати щоденні дії. Люди з деменцією також відчувають проблеми із зором, орієнтацією в просторі, втрачають мовні навички.

На пізній стадії вони можуть забувати рідних і друзів, ставати агресивними без видимих причин, у них може з’явитися параноя і труднощі в пересуванні. Найпоширеніша форма деменції (60-70% випадків) — хвороба Альцгеймера.

Точних даних про те, звідки з’являється деменція, немає. У випадку з хворобою Альцгеймера амілоїдні і тау-білки в мозку накопичуються і сплітаються в клубки, заважаючи комунікації між нейронами. Через це поведінка і мислення хворих починають змінюватися.

Вважається, що першими пошкоджуються ділянки мозку, відповідальні за пам’ять, а потім і всі інші. Поступово людина втрачає здатність доглядати за собою, розмовляти і рухатися, а врешті — решт-дихати і ковтати.

Хто схильний до деменції і втрати пам’яті

Головний фактор ризику – вік. Приблизно половина людей старше 85 страждає якоюсь із форм деменції. Серед інших факторів-випадки захворювання деменцією в сім’ї (чим більше їх було, тим вище ймовірність, що у вас вона теж з’явиться) і наявність психічних розладів на зразок депресії.

Як уникнути погіршення пам’яті

В даний час не існує способів гарантовано протистояти розвитку когнітивних порушень. Але можна відстрочити їх поява.

Підтримувати фізичну активність

Як показують дослідження, вправи не сильно допомагають зберегти пам’ять, але покращують інші когнітивні здібності, зокрема, вміння планувати. Вони корисні і в цілому-особливо для збереження можливості рухатися.

Стежити за тиском

Недавнє дослідження понад 9 000 людей з гіпертензією показало, що зниження артеріального тиску до нормальних показників (120/80 мм ртутного стовпа) зменшує ризик появи легких когнітивних порушень більш ніж на 20%, а деменції — на 16%. Також Вчені виявили, що нормалізація тиску сильно знижує ризик смертності і серцево-судинних захворювань.

Спілкуватися з іншими людьми

Самий багатообіцяючий спосіб мінімізувати ризик появи деменції на сьогодні – соціальна взаємодія. В ході одного дослідження літні люди, частина з яких страждала легкими когнітивними порушеннями, кожен день протягом 30 хвилин спілкувалися по відеочату зі спеціально навченими інтерв’юерами.

В результаті у випробовуваних покращилися багато розумові здібності, наприклад, швидкість мови і швидкість реакції. Поліпшення показали навіть страждають легкими когнітивними порушеннями.

Соціальна ізоляція підвищує ризик появи деменції на 2%. Вчені припускають, що навіть періодичне спілкування з рідними по відеочату здатне зменшити цей вплив.

Наукові джерела:

  • What Is Mild Cognitive Impairment?, source
  • What Happens to the Brain in Alzheimer’s Disease?, source
  • Web-enabled conversational interactions as a method to improve cognitive functions, source