У Швеції, де немає карантину, вмирає кожен десятий заражений.

Щоб протидіяти епідемії COVID-19, більшість європейських країн ввели карантин, закрили громадські місця і змусили громадян дотримуватися самоізоляцію. Але одна з них, Швеція, прийняла менш радикальні заходи, які носили скоріше рекомендаційний характер.

Влада Швеції заборонила публічні збори більше ніж на 50 осіб і закрила університети та вищі навчальні заклади. Ресторанам і барам наказали обслуговувати людей тільки за столами, а не за стійками. А працюючим порадили по можливості залишатися вдома.

Школи для дітей до 16 років залишалися відкритими. Люди продовжували вільно переміщатися і користуватися громадським транспортом.

Шведський уряд сподівався таким чином уникнути економічного спаду, з яким зіткнулися держави, що закрили громадські місця, розважальні центри, підприємства та освітні установи. Ця стратегія протидії коронавірусу ґрунтувалася на трьох припущеннях.

  • Вважалося, що все населення країни досить свідоме і відповідальне, щоб підтримувати соціальне дистанціювання без стимулів або покарань.
  • Шведи припускали, що інфікована коронавірусом людина перехворіє і виробить імунітет. Тому повторно заражатися громадяни не будуть, і так суспільство скоро стане нечутливим до COVID-19.
  • Швеція робила ставку на відносно низьку щільність населення, що стримувало б поширення інфекції.
Читайте також:  Чому гіпертонікам необхідно їсти фрукти та пити натуральний сік

Але бажаного результату обрана стратегія не принесла. Щоденна смертність від COVID-19 на душу населення в Швеції залишається на порядок вище, ніж у сусідніх Фінляндії та Норвегії. При цьому майже половина всіх загиблих від вірусу в Швеції-жителі будинків престарілих.

І хоча кількість підтверджених випадків зараження коронавірусом по Європі знижується, в Швеції, навпаки, зростає. Все тому, що підтримувати соціальну ізоляцію без штрафів і примусу в країні не вийшло. Деякі шведи і правда добровільно залишалися вдома, коли уряд порадив їм це зробити. Але більшість продовжувала поводитися як завжди.

Згідно зі звітами Google, число відвідувань громадських місць, наприклад магазинів і парків, в Швеції знизилося всього на 16-17%. У той час як в Норвегії, Фінляндії та Данії громадяни сиділи на карантині.

Читайте також:  Не вживайте ліків із цими продуктами

Щільність населення теж навряд чи позначиться на здатності країни стримувати COVID-19. Дослідження, проведені в США, Китаї та Європі, показали, що жителі найбільш заселених регіонів не обов’язково заражаються більше за інших. Так, в Китаї міста з найвищими показниками коронавірусної інфекції мають відносно низьку щільність населення.

Не підтвердилося і припущення, що шведи швидше набудуть так званий колективний імунітет.

На початку травня головний епідеміолог Швеції Андерс Тегнелл, який розробив описану стратегію, заявляв, що до кінця місяця 40% населення Стокгольма будуть невразливі до вірусу. Але станом на 25 травня антитіла проти COVID-19 з’явилися менше, ніж у 30% жителів міста. Не кажучи вже про те, що ефективність антитіл ще під питанням і невідомо, чи може організм стати стійким до коронавірусу.

Читайте також:  Симптоми цих трьох видів раку часто помилково сприймають за щось інше

Так що, зробивши ставку на колективний імунітет і покладаючись виключно на свідомість громадян, Швеція крупно прорахувалася. Як результат, на 8 червня в країні більше 44 тисяч хворих і 4,6 тисячі летальних випадків, тобто помирає кожен десятий. Для порівняння, в Україні на 28 тисяч заражених COVID-19 припадає майже 850 смертей.

Наукові джерела:

  • Sweden bucks global trend with experimental virus strategy, source
  • Architect of Sweden’s no-lockdown strategy insists it will pay off, source
  • Sweden to Ease Travel Curbs Despite Signs of Rising Coronavirus Infections, source