Деякі фактори в образі життя пов’язані з активацією ферменту, який захищає від деградації теломери, кінцеві ділянки хромосом, чия величина визначає наші шанси на довголіття. Слідування їм підвищує ймовірність відзначити 100-річний ювілей.

Вчені відзначають, що здоровий спосіб життя уповільнює процес старіння на рівні ДНК. Що ж ми можемо зробити?

Слідувати середземноморській дієті. Вона багата фруктами, овочами, цільними зернами, оливковою олією і рибою. Аналіз 50 досліджень за участю понад півмільйона чоловік показав вражаючі переваги такого харчування: завдяки йому знижується ризик метаболічного синдрому – поєднання ожиріння, високого рівня цукру в крові, високого кров’яного тиску і інших чинників, які збільшують ризик серцевих захворювань і діабету.

Одружитися. Ряд досліджень показують, що одружені люди живуть довше, ніж самотні – причиною тому може бути соціальна та економічна підтримка, яку пропонує шлюб. Вдалий і щасливий шлюб продовжує життя особливо помітно. Навіть у тих, хто розлучений або овдовів, тривалість життя в середньому вище, ніж у тих, хто ніколи не був одружений.

Підтримувати дружні зв’язки. Друзі допомагають жити довше. Австралійські дослідники виявили, що літні люди, що мають багато соціальних контактів, мають більш низький ризик смертності протягом наступних 10 років, ніж люди з меншою кількістю друзів. Аналіз 140 досліджень підкріплює зв’язок між соціальними контактами і довголіттям.

Правильно справлятися зі стресом. Вміння витримувати стрес допомагає запобігти серцеві захворювання і дає додаткові роки життя. Серед способів контролю стресу – йога, медитація, дихальні вправи.

Мати в житті ціль. Японські дослідники виявили, що чоловіки, які мають у своєму житті мету і живуть осмисленим життям, рідше страждають від інсультів і серцевих захворювань, ніж ті, хто не бачить в ній особливого сенсу. Інше дослідження (Університет Раша) показало, що мета в житті також пов’язана зі зниженим ризиком хвороби Альцгеймера.

Дотримуватися сієсту. Дослідження, в якому взяло участь більше 20 000 чоловік, показало, що у людей, які регулярно дотримуються сієсти – невеликого післяобіднього сну – ризик смерті від серцевого нападу майже на 40% нижче, ніж у тих, хто не має такого сну. Імовірно, сієста знижує рівень гормонів стресу, які в свою чергу шкодять серцю.

Не палити. Якщо людина кидає курити у віці 30 років, це може дати їй десятиліття життя додатково. Якщо у віці 40, 50 або 60 років, очікувана тривалість життя все ще зросте до дев’яти, шести або трьох років.

Бути струнким. Надлишок жиру сприяє розвитку діабету, високого кров’яного тиску, серцевих нападів та інших захворювань, які скорочують тривалість життя. Перш за все, загрозу здоров’ю і життю несе жир на животі. Його втрата в цій частині тіла дає додаткові роки життя.

Використовувати принцип Окінави. Жителі Окінави, Японського архіпелагу, мали до недавнього часу найвищу тривалість життя в усьому світі. Причиною цього був їх традиційний раціон, в якому було багато зелених і жовтих овочів і мало калорій – в середньому вживалося лише 80 відсотків фактичного щоденного нормативу калорій.

Жити релігійно. Є дані про те, що люди, які регулярно відвідують церкву, живуть довше, ніж люди, які цього не роблять. Зокрема, було виявлено, що старанні парафіяни мають більш міцну імунну систему і психіку, ніж інші.

Джерело: МедікФорум