Ви, напевно, знаєте про те, що добре і корисно для вашого серця: слідуєте середземноморській дієті і щодня присвячуєте час кардіо-вправам. Але через нескінченний поток новітніх досліджень і псевдонаукових аналізів можна почати сумніватися в деталях: чи безпечно вживати аспірин? І чи можна так багато займатися фітнесом? Досвідчені кардіологи вносять ясність і розвіюють сумніви по 14 гострим серцевим питанням.

Відкиньте новомодні дієти

«Стільки різних трендів з’являються і зникають. Наприклад, безглютенова дієта. Вона не варта вашого часу, якщо у вас немає глютенової непереносимості і ви не страждаєте від глютенової хвороби. Якщо придивляєтеся до палео дієті, проходьте мимо! Заборона на бобові і зернові продукти (які довели свою здатність знижувати рівень холестерину і нормалізувати кров’яний тиск) точно не піде на користь вашому серцю», — Сьюзанн Стейнбаум, голова відділу жіночої кардіології при госпіталі Ленокс Хілл, Нью-Йорк.

Вибирайте правильну рибу

«Американська асоціація кардіологів рекомендує їсти рибу двічі в тиждень, але це не означає, що можна їсти все, що плаває в морі. Такі сорти риби, як тілапія і глибоководний окунь, практично не містять омега-3 жирні кислоти, які знижують запалення. Креветки і лобстери — взагалі не риба! Вибирайте лосось, оселедець, тунець і анчоуси. Ось в них омега-3 міститься в достатку», — Леслі Чоу, голова жіночого Центру серцево-судинного здоров’я при Cleveland Clinic.

Забудьте про страх перед сіллю

«Рекомендація з бородою: обмежити споживання солі до 1500 мг на день. Однак багато досліджень показують, що кров’яний тиск починає рости тільки після відмітки в 3500 мг в день. Якщо у вас здорові нирки, не варто уникати сільнички будь-якими засобами. Замість цього обмежте споживання перероблених продуктів — ось вже де закладена сольова бомба!», — Холлі Андерсен, голова освітнього центру при Інституті серця їм. Рональда Перельмана, Нью-Йорк.

Читайте також:  Названо небезпеку дешевих пластикових окулярів для читання
Приберіть аспірин

«Незважаючи на численні дослідження, що вказують на користь аспірину для серця, підходить він далеко не всім. Такий різновид, як дитячий аспірин, може і зовсім підкупити вас своєю невинністю — «Ну вже якщо навіть дітям можна!..» — але будь-який аспірин загрожує кровотечами. Якщо ви молодше 65 років і у вас немає факторів ризику, то щоденний прийом аспірину користі вам не принесе», — доктор Чоу.

Шукайте радість і спокій

«Хронічний стрес підвищує кров’яний тиск і може призвести до депресії і тривожності. Проведіть вечір з друзями, послухайте приємну музику або зробіть щось, що принесе вам задоволення і радість», — Стейсі Розен, віце-президент відділення жіночого здоров’я при Інституті Катса.

Відмовтеся від цукру

«Ми, кардіологи, постійно закликаємо людей вживати знежирені або хоча б не дуже жирні продукти. У результаті, виробники стали додавати більше цукру в крекери і пластівці для сніданку. Коли ви отримуєте цукор в надлишку, ваш організм перестає відчувати почуття ситості. Робіть наголос на білки і корисні жири замість перероблених вуглеводів», — доктор Андерсен.

Будьте уважні під час вагітності

«Більшість жінок не в курсі, але вагітність може багато розповісти про їх майбутнє здоров’я серця і реальні ризики. Оскільки ваш тиск підскакує так високо (тиск в області матки підвищується у 8 разів), вагітність є, по суті, вашим стрес-тестом. Якщо в цей період у вас були проблеми з тиском, пізнім токсикозом або «діабетом вагітних», з віком будьте напоготові — ви в групі ризику», — Крисандра Шуфелт, директор відділення жіночої кардіології при Інституті кардіології Седарс-Синаї, Лос-Анджелес.

Читайте також:  Небезпечний симптом при COVID-19 назвав імунолог
Нарощуйте м’язи

«Силові вправи піднімають ваш метаболізм на нові висоти, а значить, ви спалюєте більше калорій після, у стані спокою. Це знижує кров’яний тиск і рівень холестерину, запобігаючи розвиток метаболічного синдрому — серйозного фактора ризику захворювань серця. Вам підійдуть як гантелі, так і вага власного тіла. Особисто я присвячую 15 хвилин в день планкам, присіданням і віджиманням», — доктор Стейнбаум.

Смійтеся

«Сміх — велика штука. 15 хвилин сміху на день рівноцінні 30 хвилинам аеробіки в плані користі для вашого серця», — доктор Андерсен.

Не лягайте спати в гніві

«Дослідження показують, що здорові відносини в шлюбі знижують ризик захворювань серця. Коли ви сваритеся з чоловіком, то відчуття стресу вказують на зростання маркерів запалення. Чим довше ви відчуваєте ці негативні емоції, тим гірше для вашого серця. Стабільні, щасливі відносини в сім’ї мають величезне значення для здоров’я», — доктор Стейнбаум.

Обережніше з гормонами

«Це правда, що ризик захворювань серця різко йде вгору, коли рівень естрогену у жінок знижується в зв’язку з віком. Естроген сприяє еластичності артерій і допомагає стримувати рівень холестерину. Але дослідження демонструють, що прийом штучного естрогену не може зрівнятися з роботою естрогену натурального. Ви можете звернутися до гормональної терапії на короткий термін, щоб полегшити симптоми менопаузи, але ваше серце вона не захистить», — Ніка Голдберг, директор Центру жіночого здоров’я їм Джоан Тиш, Нью-Йорк.

Читайте також:  Виявлено продукти, які знижують роботу мозку всього за чотири тижні
Полюбіть горіхи

«Я постійно тримаю під рукою волоські горіхи, мигдаль, пекани і т. д. Вони підвищують рівень «хорошого» холестерину. До того ж, люди, в чиїй дієті завжди є місце горіхам, за моїми спостереженнями, довше живуть без хвороб. В невеликих обсягах горіхи — кращий перекус під час робочого дня, ніж всякі пончики», — доктор Андерсен.

Киньте все і починайте рухатися

«Які б вправи ви не робили — це відмінні вправи для серця. Отримуйте задоволення. Підвищувати інтенсивність завжди добре, тільки робіть це послідовно і без надривів», — доктор Чоу.

Роботу, на друге місце

«Жінки, які оцінюють свою роботу, як стресову, частіше вмирають через проблеми з серцем. Але досить часто «стресовість» роботі ми надаємо самі. Немає нічого поганого в бажанні досягти успіху на своєму робочому місці, але і надмірно перевантажуватися не варто. Зробіть собі послугу: в обідню перерву виходіть з офісу на свіже повітря, давайте собі перерви на відпочинок і повертайтеся додому вчасно. Не дозволяйте роботі підривати своє здоров’я», — доктор Андерсен.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News