Ви, напевно, знаєте про те, що добре і корисно для вашого серця: слідуєте середземноморській дієті і щодня присвячуєте час кардіо-вправам. Але через нескінченний поток новітніх досліджень і псевдонаукових аналізів можна почати сумніватися в деталях: чи безпечно вживати аспірин? І чи можна так багато займатися фітнесом? Досвідчені кардіологи вносять ясність і розвіюють сумніви по 14 гострим серцевим питанням.

Відкиньте новомодні дієти

«Стільки різних трендів з’являються і зникають. Наприклад, безглютенова дієта. Вона не варта вашого часу, якщо у вас немає глютенової непереносимості і ви не страждаєте від глютенової хвороби. Якщо придивляєтеся до палео дієті, проходьте мимо! Заборона на бобові і зернові продукти (які довели свою здатність знижувати рівень холестерину і нормалізувати кров’яний тиск) точно не піде на користь вашому серцю», — Сьюзанн Стейнбаум, голова відділу жіночої кардіології при госпіталі Ленокс Хілл, Нью-Йорк.

Вибирайте правильну рибу

«Американська асоціація кардіологів рекомендує їсти рибу двічі в тиждень, але це не означає, що можна їсти все, що плаває в морі. Такі сорти риби, як тілапія і глибоководний окунь, практично не містять омега-3 жирні кислоти, які знижують запалення. Креветки і лобстери — взагалі не риба! Вибирайте лосось, оселедець, тунець і анчоуси. Ось в них омега-3 міститься в достатку», — Леслі Чоу, голова жіночого Центру серцево-судинного здоров’я при Cleveland Clinic.

Забудьте про страх перед сіллю

«Рекомендація з бородою: обмежити споживання солі до 1500 мг на день. Однак багато досліджень показують, що кров’яний тиск починає рости тільки після відмітки в 3500 мг в день. Якщо у вас здорові нирки, не варто уникати сільнички будь-якими засобами. Замість цього обмежте споживання перероблених продуктів — ось вже де закладена сольова бомба!», — Холлі Андерсен, голова освітнього центру при Інституті серця їм. Рональда Перельмана, Нью-Йорк.

Приберіть аспірин

«Незважаючи на численні дослідження, що вказують на користь аспірину для серця, підходить він далеко не всім. Такий різновид, як дитячий аспірин, може і зовсім підкупити вас своєю невинністю — «Ну вже якщо навіть дітям можна!..» — але будь-який аспірин загрожує кровотечами. Якщо ви молодше 65 років і у вас немає факторів ризику, то щоденний прийом аспірину користі вам не принесе», — доктор Чоу.

Шукайте радість і спокій

«Хронічний стрес підвищує кров’яний тиск і може призвести до депресії і тривожності. Проведіть вечір з друзями, послухайте приємну музику або зробіть щось, що принесе вам задоволення і радість», — Стейсі Розен, віце-президент відділення жіночого здоров’я при Інституті Катса.

Відмовтеся від цукру

«Ми, кардіологи, постійно закликаємо людей вживати знежирені або хоча б не дуже жирні продукти. У результаті, виробники стали додавати більше цукру в крекери і пластівці для сніданку. Коли ви отримуєте цукор в надлишку, ваш організм перестає відчувати почуття ситості. Робіть наголос на білки і корисні жири замість перероблених вуглеводів», — доктор Андерсен.

Будьте уважні під час вагітності

«Більшість жінок не в курсі, але вагітність може багато розповісти про їх майбутнє здоров’я серця і реальні ризики. Оскільки ваш тиск підскакує так високо (тиск в області матки підвищується у 8 разів), вагітність є, по суті, вашим стрес-тестом. Якщо в цей період у вас були проблеми з тиском, пізнім токсикозом або «діабетом вагітних», з віком будьте напоготові — ви в групі ризику», — Крисандра Шуфелт, директор відділення жіночої кардіології при Інституті кардіології Седарс-Синаї, Лос-Анджелес.

Нарощуйте м’язи

«Силові вправи піднімають ваш метаболізм на нові висоти, а значить, ви спалюєте більше калорій після, у стані спокою. Це знижує кров’яний тиск і рівень холестерину, запобігаючи розвиток метаболічного синдрому — серйозного фактора ризику захворювань серця. Вам підійдуть як гантелі, так і вага власного тіла. Особисто я присвячую 15 хвилин в день планкам, присіданням і віджиманням», — доктор Стейнбаум.

Смійтеся

«Сміх — велика штука. 15 хвилин сміху на день рівноцінні 30 хвилинам аеробіки в плані користі для вашого серця», — доктор Андерсен.

Не лягайте спати в гніві

«Дослідження показують, що здорові відносини в шлюбі знижують ризик захворювань серця. Коли ви сваритеся з чоловіком, то відчуття стресу вказують на зростання маркерів запалення. Чим довше ви відчуваєте ці негативні емоції, тим гірше для вашого серця. Стабільні, щасливі відносини в сім’ї мають величезне значення для здоров’я», — доктор Стейнбаум.

Обережніше з гормонами

«Це правда, що ризик захворювань серця різко йде вгору, коли рівень естрогену у жінок знижується в зв’язку з віком. Естроген сприяє еластичності артерій і допомагає стримувати рівень холестерину. Але дослідження демонструють, що прийом штучного естрогену не може зрівнятися з роботою естрогену натурального. Ви можете звернутися до гормональної терапії на короткий термін, щоб полегшити симптоми менопаузи, але ваше серце вона не захистить», — Ніка Голдберг, директор Центру жіночого здоров’я їм Джоан Тиш, Нью-Йорк.

Полюбіть горіхи

«Я постійно тримаю під рукою волоські горіхи, мигдаль, пекани і т. д. Вони підвищують рівень «хорошого» холестерину. До того ж, люди, в чиїй дієті завжди є місце горіхам, за моїми спостереженнями, довше живуть без хвороб. В невеликих обсягах горіхи — кращий перекус під час робочого дня, ніж всякі пончики», — доктор Андерсен.

Киньте все і починайте рухатися

«Які б вправи ви не робили — це відмінні вправи для серця. Отримуйте задоволення. Підвищувати інтенсивність завжди добре, тільки робіть це послідовно і без надривів», — доктор Чоу.

Роботу, на друге місце

«Жінки, які оцінюють свою роботу, як стресову, частіше вмирають через проблеми з серцем. Але досить часто «стресовість» роботі ми надаємо самі. Немає нічого поганого в бажанні досягти успіху на своєму робочому місці, але і надмірно перевантажуватися не варто. Зробіть собі послугу: в обідню перерву виходіть з офісу на свіже повітря, давайте собі перерви на відпочинок і повертайтеся додому вчасно. Не дозволяйте роботі підривати своє здоров’я», — доктор Андерсен.