Секрет довголіття і причину, через яку довгожителі не втрачають когнітивних здібностей, довгий час намагаються розгадати багато вчених. Сучасна наука пов’язує старіння мозку і його негативні наслідки з нейронними мутаціями. Нещодавно фахівцям Північно-Західного університету Чикаго вдалося з’ясувати, що збереженню розуму в похилому віці сприяє висока чисельність веретеноподібних нейронів.

Особлива риса головного мозку довгожителів, що зберігають когнітивні здібності глибоко в похилому віці, пов’язана з рідкісним типом укрупнених мозкових клітин, названих нейронами фон Економо. Дані утворення, активізуючись в корі головного мозку, здатні з високою швидкістю передавати інформацію та забезпечувати прямий зв’язок між віддаленими його галузями.

Згідно з дослідженнями, формування веретеноподібних клітин у людини починається лише з 35-го тижня життя в утробі матері. У момент народження їх налічується не більше 15% від кінцевого числа, однак наступні 8 місяців у малюка відбувається бурхливий розвиток, в мозку 4-річної дитини веретеноподібні нейрони сформовані вже в такому вигляді, в якому вони залишаються і в дорослому житті.

Аналізуючи зміст укрупнених клітин у довгожителів, американські фахівці помітили якусь особливість – у них чисельність нейронів фон Економо значно перевищувала їх 20-річних опонентів. В мозку людей 50-60 років ділянка розташування веретеноподібних нейронів виявилася набагато тоншою, ніж у довгожителів.

На даний час не вдається розгадати особливість формування потовщених мозкових клітин, здатних, як з’ясувалося, не тільки продовжувати життя людини, але і зберігати її пам’ять і мислення у повній ясності. Розуміння процесів у нейронах фон Економо, впевнені експерти, допоможе вилікувати багато нейродегенеративних розладів у літніх людей.

Джерело: МедікФорум