24 години тому нібито здоровий – і раптово помер… Те, що звучить жорстоко, лікарі визначають як раптову серцеву смерть. І це стосується не лише людей похилого віку. Ми пояснюємо вам найважливіші попереджувальні сигнали.

Ряд захворювань може сприяти тому, що серцевий м’яз перестає перекачувати кров належним чином. Він смикається або мерехтить із високою частотою без транспорту крові по тілу.

“Виникає фібриляція шлуночків, яка протягом кількох секунд призводить до циркуляторного колапсу: серце перестає битися, а артеріальний тиск падає до «нуля». І все це без попередження”, – каже лікар-кардіолог Олег Варфоломєєв.

Це саме те, що часто називають хворобою старості. Але не лише старі хворіють і наражаються на ризик раптової серцевої смерті.

Знаки попередження у молодих людей

Приблизно у 40 відсотках випадків раптової серцевої смерті страждають особи віком від 15 до 65 років. При цьому велика кількість незареєстрованих випадків.

«Раптова серцева смерть у молодих, здавалося б, здорових людей часто з’являється як перша ознака основної хвороби серця, тому що вона може тривалий час протікати без явних симптомів. Однак у наших докладних дослідженнях випадків раптової серцевої смерті ми бачимо попереджувальні сигнали, які часто недооцінювалися».

Ознаки

  • Короткі періоди втрати свідомості, особливо за певних тригерів, таких як стрес, пронизливий будильник або фізичне навантаження.
  • Напади без явних патологічних ознак (наприклад, епілепсії) на електроенцефалографії (ЕЕГ).
  • Раптова незрозуміла смерть у сім’ї у молодому віці, а також раптова несподівана смерть у воді.
  • Незрозуміла автомобільна аварія (навіть за відомої епілепсії) у сім’ї.
  • Серцева недостатність та/або потреба у кардіостимуляторі віком до 50 років.

Якщо ви помітили такі симптоми або знаєте про сімейну схильність, обов’язково повідомте про це лікаря.